Jeleniogórscy policjanci będą patrolować góry z leśnikami

  Jeleniogórscy policjanci będą patrolować góry z leśnikami

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Miarka się przebrała, gdy złodzieje ukradli jaja sokoła wędrownego. To bardzo rzadki gatunek ptaka, który jest pod ścisłą ochroną.
  Złodzieje zadali sobie dużo trudu, by dotrzeć do gniazd na drzewach.
  - Dosyć tych kradzieży - zdenerwowali się strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Wraz z leśnikami poprosili o pomoc policjantów z Jeleniej Góry.

  Do tej pory mundurowych nie było widać na szlakach i leśnych duktach. Ale teraz się pojawią i będą patrolować teren na piechotę i autami terenowymi.
  - Bez policjantów nie damy sobie rady - przyznaje Bogdan Szumowski, szef Nadleśnictwa Śnieżka.

  Dla niego zmorą są złodzieje drewna. Z lasów znikają dorodne świerki i sosny, a leśników jest za mało, by wytropić złodziei. Przeszkolą za to policjantów, jak rozpoznać, czy drewno wiezione na przyczepie jest kradzione.

  W ubiegłym roku strażnicy leśni wypisali 80 mandatów złodziejom drewna.
  - To bardzo mało. Większości udaje się uciec - przyznaje Dariusz Gajda z Nadleśnictwa Kamienna Góra. - Nie jest łatwo ogarnąć całe nadleśnictwo, gdy ma się tylko trzech strażników - narzeka.

  Istotne jest też to, że policjanci mogą wylegitymować każdego podejrzanego. Strażnicy takiej możliwości już nie mają - muszą przyłapać złodzieja na gorącym uczynku.

  Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, ma nadzieję, że mundurowi namierzą złodziei jaj sokoła wędrownego. Strażnikom parku dotąd to się nie udało.

  - Liczymy także na pomoc w walce z motocyklistami jeżdżącymi po górach, z kłusownikami i zbieraczami jagód, którzy niszczą przyrodę - wylicza Zyta Bałazy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

  - W związku z nowymi zadaniami będziemy się starać o unijne pieniądze na nowe wozy terenowe i jednolity system łączności - zapowiada Zbigniew Ciosmak, komendant jeleniogórskiej policji.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do autora artykułu

   Funkcjonariusz Straży Parku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   Odnosząc się do Pana artykułu chciałbym zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych faktów.
   - Ustawa o ochronie przyrody z dni 16.04.2004r. art. 108,109,110 upoważnia funkcjonariuszy Straży Parku do :...rozwiń całość

   Odnosząc się do Pana artykułu chciałbym zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych faktów.
   - Ustawa o ochronie przyrody z dni 16.04.2004r. art. 108,109,110 upoważnia funkcjonariuszy Straży Parku do : legitymowania, zatrzymania, przeszukania, zabezpieczenia dowodów przestępstwa- wykroczenia, kontroli środków transportu, podmiotów gospodarczych, nakładania mandatów karnych, kierowania wniosków do sądu o ukaranie oraz użycia środków przymusu bezpośredniego z bronią palną włącznie. To tak w wielkim skrócie. Napisał pan w swoim artykule, że Straż Parku nie ma możliwości do legitymowania osób. Podawanie takich faktów w gazecie bardzo utrudnia nam pracę. Powołując się na artykuł, ludzie będą strażnikom odmawiać okazania dokumentu tożsamości kiedy w patrolu strażnik będzie bez policjanta. Poza tym cytuję "do tej pory mundurowych nie było widać na szlakach i leśnych dutkach, a teraz się pojawią i będą patrolować teren na piechotę i autami terenowymi". Zapewniam pana, że szlaki wcześniej również były patrolowane - tak leśników jest za mało, sprzętu również. Przecież teraz po artykule nie nastąpi cudowne rozmnożenie służb i sprzętu. Artykuł pozytywnie opisuje współdziałanie Policji ze służbami poza policyjnymi i zapewne taka była jego rola- prewencja. Moim zdaniem można było bardziej go dopracować, a byłby jeszcze lepszy. Pozdrawiam pana oraz redakcję. W przyszłości zawsze służymy radą i pomocą. Piotr Chilewski funkcjonariusz Straży Parku w Karkonoskim Parku Narodowym tel. 514 607 305. Dane osobowe tylko do wiadomości redakcji. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama