We Wrocławiu powstaje lądowisko helikopterów pogotowia

  We Wrocławiu powstaje lądowisko helikopterów pogotowia

  JEW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wizualizacja - tak ma wyglądać nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na wrocławskim lotnisku
  1/4
  przejdź do galerii

  Wizualizacja - tak ma wyglądać nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na wrocławskim lotnisku ©fot. Skanska

  Już za rok na wrocławskim lotnisku powstanie nowa baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Będzie tam stacjonował helikopter wraz z profesjonalną załogą medyczną. Prace budowlane przy nowej inwestycji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, warte 5,7 mln zł, rozpoczęła firma Skanska.
  - Prace rozpoczniemy od wyburzenia istniejących hangarów i likwidacji kolidującego uzbrojenia terenu - mówi Piotr Wesołowski, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska we Wrocławiu. - Zbudujemy nowoczesny dwukondygnacyjny budynek, który będzie miał 7,5 m wysokości i 880 m kw. powierzchni. Na dachu zamontujemy 8-metrowy maszt radiowy - opowiada Wesołowski.

  W nowym budynku znajdzie się hangar, w którym będzie stacjonował śmigłowiec ratowniczy i pojawi się zaplecze socjalno-operacyjne dla jego załogi. Źródłem energii cieplnej dla nowego budynku będzie gruntowa pompa ciepła, z gruntowym wymiennikiem ciepła w postaci 8 pionowych sond o głębokości do 150 m.

  W ramach tej inwestycji Skanska wykona również nowe drogi umożliwiające dojazd do obiektu, betonową płytę przedhangarową, rampę, stację paliw do tankowania śmigłowca, miejsce czasowego składowania odpadów oraz zagospodaruje tereny zielone wokół obiektu.

  Baza i lądowisko dla helikopterów powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie starego terminala lotniczego na Strachowicach. W bazie będzie stacjonował jeden śmigłowiec ratowniczy. Promień zasięgu jego działania wynosi 80 km. W takiej bazie dyżur pełni 3-osobowy zespół ratowniczy: pilot, ratownik i lekarz, gotowy do udzielenia natychmiastowej pomocy osobom chorym i poszkodowanym w sytuacji zagrożenia życia, np. ofiarom kolizji drogowych oraz do szybkiego przetransportowania tych osób do specjalistycznych ośrodków medycznych.

  Baza śmigłowcowa we Wrocławiu zostanie zbudowana w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2017-2013, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nam wolno wszystko

   Żygadło PINB w powiecie Wrocławkim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 35

   Na pewno we Wrocałwiu a nie w Bielanach? Basen kryty u pani K.M. już wybudowałem bez zezwolenia nazywając go urządzeniem budowlanym nietrwale związanym z gruntem. Teraz kolej na lotnisko Kasia może...rozwiń całość

   Na pewno we Wrocałwiu a nie w Bielanach? Basen kryty u pani K.M. już wybudowałem bez zezwolenia nazywając go urządzeniem budowlanym nietrwale związanym z gruntem. Teraz kolej na lotnisko Kasia może wszystko ja też, pokarzemy co potrafimy, w końcu to taka ,, ekskluzywna'' miejscowość- zrujnujemy jej wartość, tyle to ja potrafię.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   ppp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 66

   Bezpośrednia bliskość głównego pasa startowego, czy aby to bezpieczzne?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trochę mało

   asd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 66

   zasięg 80 km, to chyba pomyłka albo żart


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety,

   UE radzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 58

   na tyle tylko starcza tlenu dla pilota. Na szczęście medycy zadowalają się spirytusem ale tylko na jakieś 20-25 km, planuje się więc rozbudowę wiejskich lądowisk przed gieesami na Dolnym Śląsku....rozwiń całość

   na tyle tylko starcza tlenu dla pilota. Na szczęście medycy zadowalają się spirytusem ale tylko na jakieś 20-25 km, planuje się więc rozbudowę wiejskich lądowisk przed gieesami na Dolnym Śląsku. Właściciele sklepów mogą otrzymać poważne dotacje na rozbudowę infrastruktury. W pierwszym etapie ma ich być 38 na jeden śmigłowiec.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama