W 1946 roku chcieli wysiedlić niemoralnych

  W 1946 roku chcieli wysiedlić niemoralnych

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Miejska Rada Narodowa zleca burmistrzowi przeprowadzić selekcję mieszkańców Gryfogóry w ten sposób, że osoby bez zajęcia a prowadzące tryb życia rozrzutny i niemoralny, bezwzględnie wysiedlić nie tylko poza obręb miasta lecz poza granice powiatu" - taki zapis widnieje na jednej z pierwszych stron odnalezionej właśnie kroniki Gryfowa z 1946 roku.
  Na kronikę natrafiła Jadwiga Gajczyk.
  - Szukałam w archiwum akt ewidencji ludności i przypadkiem znalazłam ten zeszyt. Jest oprawiony jak inne akta i nie rzucał się w oczy - opowiada.

  W kronice opisane są posiedzenia ówczesnej rady miejskiej. Zeszyt obejmuje rok z działalności powojennego samorządu. Na jednej z sesji "obywatel Wolny Marcin omawiał sprawę poczynienia starań u miarodajnych czynników o zwiększenie stanu osobowego posterunku MO".
  - W tej chwili czytamy całą kronikę. Sprawdzam, czy burmistrz rzeczywiście wysiedlił wówczas jakichś mieszkańców - mówi sekretarz urzędu Jerzy Andrzejczak.

  To druga kronika miejska znaleziona ostatnio w powiecie lwóweckim. Przed dwoma miesiącami, podczas prac remontowych na ratuszowej wieży w Lubomierzu, znaleziono poniemiecką kronikę miasteczka od 1802 do 1874 roku. Obecnie jest tłumaczona.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama