Doświadczoną załogę oddam w dobre ręce

  Doświadczoną załogę oddam w dobre ręce

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląskie firmy redukują zatrudnienie. W niektórych pomagają znaleźć nową pracę.
  Jeleniogórska firma Prober szuka pracy dla całej swojej załogi. Wkrótce zwolnionych zostanie z niej 117 osób.

  W czwartek o godz. 13 w siedzibie Proberu zaczną się targi pracy, na które likwidowana spółka zaprosiła innych pracodawców. Chce im zaoferować: doświadczonych ślusarzy, brygadzistów i operatorów linii produkcyjnych.
  - Dotychczas zajmowali się wytwarzaniem aluminiowych tub dla przemysłu farmaceutycznego, ale mogą pracować w każdej innej firmie produkcyjnej - mówi Sławomir Zajbert specjalista ds. personalnych.

  Zakład ma wieloletnią historię, wcześniej był częścią jeleniogórskiej Jelfy. Potem został odrębną spółką, a rok temu częścią międzynarodowego holdingu. Niemiecki właściciel z powodu kryzysu zdecydował się zamknąć zakład.
  - Dzieje się tak mimo dobrej sytuacji ekonomicznej spółki. Nasze zamówienia przejmą zakłady holdingu w Niemczech, które nie mają komu sprzedawać swoich wyrobów - tłumaczy Janina Teresa Dziewanowska, likwidator spółki.

  Jej zdaniem pomoc pracodawcy w znalezieniu zatrudnienia dla zwalnianej załogi jest konieczna, bo niektórzy z pracowników nigdy nie byli bezrobotni.
  - Ci z 30-letnim stażem nie znają uwarunkowań rynku pracy - mówi Dziewanowska.
  Zwalnianymi zajmie się wynajęta agencja doradztwa personalnego. Pracownicy, poza obowiązkowymi odprawami, dostaną też dodatkowe premie. Część pracowników otrzyma propozycję pracy za granicą, w innych zakładach holdingu.

  Robert Jaśkielewicz zatrudniony w Proberze od 12 lat, wyjeżdżać nie zamierza, ale bezrobocia się nie obawia.
  - Trudno będzie znaleźć pracę dobrze płatną. Myślę jednak o założeniu niewielkiej firmy budowlanej - tłumaczy.

  Prober to niejedyna dolnośląska firma, która zwalnia grupowo pracowników. W kwietniu zostanie zamknięta świdnicka fabryka Remy. Pracę straci ponad trzysta osób. Amerykanie przeniosą produkcję samochodowych alternatorów i rozruszników do fabryk w innych krajach. Zwalniani mają otrzymać rekompensaty i odprawy. Zaoferowano im także pomoc psychologiczną.

  Fachowcy mają pomóc oswoić się, zwłaszcza wieloletnim pracownikom z utratą zatrudnienia, ale i zmotywować ich do szukania nowego. Wiele osób już zgłosiło chęć uczestniczenia w takiej terapii. Pracownicy mogą też liczyć na kursy podnoszące kwalifikacje oraz przekwalifikowujące.


  Nowy trend

  Dr Tomasz Kawka z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu:
  - Społeczna odpowiedzialność biznesu to trend rozwijający się w firmach, stąd różne formy pomocy zwalnianym pracownikom. W dłuższej perspektywie to się im opłaca, między innymi ze względów wizerunkowych.

  Współpraca: MM

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Godne pochwały

   Kytutr

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   Niespotykana na szeroką skalę, a godna pochwały, praktyka. Dotychczas najczęściej ciężar konsekwencji zwolnienia i poszukiwania nowej pracy spadał na barki pracownika. Sytuacja, kiedy pracodawca...rozwiń całość

   Niespotykana na szeroką skalę, a godna pochwały, praktyka. Dotychczas najczęściej ciężar konsekwencji zwolnienia i poszukiwania nowej pracy spadał na barki pracownika. Sytuacja, kiedy pracodawca troszczy się o los zwalnianych osób to gest dużej solidarności.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama