Cały Wrocław śpiewa po francusku

  Cały Wrocław śpiewa po francusku

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Mariuszem Kiljanem, dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej.
  Materiały podobne
  Który koncert z zaplanowanych wymarzył Pan sobie szczególnie?

  Finałowy. Pierwszy raz reżyseruję i sam śpiewam. Spotka się tam kilku fajnych aktorów i wykonawców piosenek. Będą francuskie standardy Edith Piaf, Jacquesa Brela, Aznavoura. I cieszę się, że koncert poprowadzi Pascal Brodnicki.

  Ugotuje coś na scenie?

  Nie zdradzę szczegółów. Ale zagości francuska kuchnia tradycyjna i dyskusja na jej temat. Ostatnie danie będzie jednak polskie. Puentę koncertu - "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena - zaśpiewa Janusz Radek.

  Piosenka francuska jest dziś popularna?

  Zdumiewająco. Festiwale organizowane są w całej Polsce.
  Lubiński przestał istnieć z braku funduszy, a nie dlatego, że ludzie nie chcą śpiewać. Do naszych konkursów zgłosiło się 60 amatorów i ponad 40 profesjonalistów, a nie mieliśmy wielkiej reklamy. To powód, by festiwal istniał.

  Gwiazda festiwalu Laura Fygi nie jest zbyt znana w Polsce.

  Nie jest tak popularna jak Brel czy Brassens. Z drugiej strony, czy wszyscy poza Polską znają Agnieszkę Osiecką? Laura Fygi w ojczyźnie jest bardzo popularna, w Polsce wystąpi pierwszy raz. Jest kwintesencją francuskiej piosenki.

  Może warto byłoby, żeby Festiwal Piosenki Francuskiej stał się festiwalem wielu innych sztuk importowanych z Francji?

  Na organizację drugiego, bogatszego w wydarzenia festiwalu mam rok. Marzą mi się francuskie filmy, ale miałem kłopoty z prawami autorskimi. Chciałbym pokazać współczesne malarstwo, ale nie ma we Wrocławiu ani jednego stypendysty z Francji, więc na przyszłość - wspólnie z ambasadą Francji - chcę zorganizować ekspozycję w ramach wymiany kulturalnej. Przywiozłem wystawę fotografii "Kocham Paryż" Sylwestra Bromirskiego, mieszkającego i w Paryżu, i w Warszawie.

  Lubinianie nie patrzą na wrocławską imprezę kosym okiem?

  Zaprosiłem ich. Mam nadzieję, że przyjadą. A może w przyszłym roku nam pomogą? Chciałbym, żeby w przyszłości pierwsze eliminacje były w ośrodkach kultury. Później najlepsi przyjeżdżaliby do Wrocławia.


  Pierwszy Chantons a Wrocław


  Festiwal Piosenki Francuskiej potrwa od 20-23 listopada. Zdominują go panie - aktorka Anna Sroka wykona utwory Edith Piaf, Edyta Geppert zaśpiewa swoje przeboje do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej. Recital wyreżyseruje Piotr Loretz. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi też holenderska wokalistka Laura Fygi.
  Więcej na www.teatrpiosenki.pl.
  MW

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama