Dolny Śląsk: Po czwartkowej burzy nieprzejezdne drogi i...

  Dolny Śląsk: Po czwartkowej burzy nieprzejezdne drogi i zalane domy (FILMY, ZDJĘCIA)

  Magdalena Kozioł, Jerzy Wójcik, Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk: Po czwartkowej burzy nieprzejezdne drogi i zalane domy (FILMY, ZDJĘCIA)
  1/12
  przejdź do galerii
  Dolny Śląsk walczy z żywiołem. Alarmy powodziowe ogłoszono w powiecie złotoryjskim, lubańskim, w Jeleniej Górze w mieście i gminie Gryfów Śląski, w powiecie lwóweckim, w mieście i gminie Olszyna w powiecie lubańskim, w mieście i gminie Nowogrodziec w powiecie bolesławieckim, w mieście Zawidów w powiecie zgorzeleckim.
  Takie informacje przekazał wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego dodając, że dodatkowo jest pięć stanów ostrzegawczych - W Zgorzelcu na Czarnej Wodzie, w Sieniawce na Nysie Łużyckiej, w Pilichowicach na Bobrze, w Jeleniej Górze na Bobrze i w Jaworze na Nysie.

  Po wczorajszej nawałnicy najbardziej ucierpiała Olszyna zalana przez rzekę Olszówkę. Zniszczenia odnotowano także w miejscowościach: Olszyna Dolna, Jałowiec, Radostów, Mściszów w gminie Lubań i Nowa Świdnica w gminie Olszyna.


  W Olszynie ucierpiały głównie zabudowania przy ulicach Wolności, Żymierskiego. Zalana została droga krajowa nr 30 przerywając połączenie miedzy Zgorzelcem a Jelenią Górą.  W Bolesławcu podtopieniu uległo 20 piwnic i pomieszczeń gospodarczych, w Jeleniej Górze - woda zalała ulice Wrocławską i Trzcińską, w Jaworze nieprzejezdna jest w obu kierunkach droga krajowa nr 3 w miejscowości Kaczorów.  Prognozy pogody nie są optymistyczne. - Takie nawałnice mogą wystąpić przez dwa najbliższe dni - mówi Ryszard Kosierb, szef IMGW we Wrocławiu. Dodaje, że może dojść do powtórki z wczoraj, bo ziemia już jest tak nasiąknięta, że opady 70 - 80 mm na metra kw. mogą spowodować wystąpienie rzek z koryt i podniesienie się stanu wód nawet o dwa metry.  Na południu regionu działa obecnie 1200 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomoże im ponad 30 kadetów z łodzi i wielkopolski. Wczoraj najwięcej interwencji było w w powiatach lwóweckim (77), lubańskim (75), jaworskim (63). Ewakuowano 30 osób, w tym 5 dzieci z przedszkola w Gryfowie Śląskim.

  Wicewojewoda Ewa Mańkowska zapowiedziała, że poszkodowani dostaną szybkie zapomogi - od 2 do 6 tys. zł. Będą musieli złożyć wnioski do opieki społecznej, wcześniej szacując straty jakie ponieśli.  W nocy we Wrocławiu strażacy siedem razy wyjeżdżali do powalonych drzew i ułamanych konarów. Przy ul. Pęgowskiej, Wilanowskiej i Letniej konary zerwały przewody energetyczne. Sześć budynków miało zalane piwnice, strażacy wypompowywali wodę m.in. przy ul. Słonecznikowej i Arctowskiego.

  Burza spowodowała zniszczenia także pod Wrocławiem. W nocy w domu jednorodzinnym w Kamieńcu Wrocławskim od uderzenia pioruna zapalił się dach. Interweniowała straż pożarna. Strażacy nie zdążyli uratować domu - spłonęła cała połać dachu wielkości ok. 120 mkw. Na szczęście rodzinie przebywającej w środku nic się nie stało.
  Zobacz więcej zdjęć w serwisie wiadomosci24.pl  Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu uruchomił infolinię czynną w godz. 8.00 - 22.00 dla osób, które poniosły straty w gospodarstwach domowych w wyniku ulewnych deszczy i podtopień. Pod numerem 513 - 033 - 841 poszkodowani mogą uzyskać informację o możliwości uzyskania pomocy.

  Z wnioskiem o przyznanie poszkodowanym pomocy finansowej do ministra spraw wewnętrznych wystąpił Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. Pieniądze na ten cel pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi.

  -Z przyznanych środków będą wypłacane bezzwrotne zasiłki do 6 tys. zł, które poszkodowani będą mogli przeznaczyć na zakup najpilniejszych rzeczy, w tym m.in. żywności, leków i sprzętu AGD- wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.
  - Przyznana pomoc pozwoli również na finansowanie niezbędnych napraw uszkodzonych domów oraz zniszczoną infrastrukturę samorządową - dodaje Woźniak.

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie za 100pkt.

   TwardyElektorat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 54

   Gdzie jest Pan PrezyDĘT Komorowski-ze swoim nieśmiertelnym żartem o wodzie i jej odpływu do morza...
   Gdzie jest Pan Premier Tusk...ze sławnym "Panie Premierze jak żyć?"
   Tyle lat...tyle lat i nic...rozwiń całość

   Gdzie jest Pan PrezyDĘT Komorowski-ze swoim nieśmiertelnym żartem o wodzie i jej odpływu do morza...
   Gdzie jest Pan Premier Tusk...ze sławnym "Panie Premierze jak żyć?"
   Tyle lat...tyle lat i nic nie zostało zrobione w temacie przeciwpowodziowym?
   Gdzie jest pomoc?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niech dalej nie udrożniają rzek

   yuy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 77

   za 10 lat może dojść do katastrofy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak zawsze mądry po szkodzie?

   marek.m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 80

   Z programu Odrra 2006 nici. Gdzie zbiorniki przeciwpowodziowe: "Kostrzyca" gm.Mysłakowice, "Mirsk".gm.Mirsk i zbiornik "Oleszna" gm.Lubomierz/pow.lwówecki, gdzie zbiornik w Jakuszycach, gdzie...rozwiń całość

   Z programu Odrra 2006 nici. Gdzie zbiorniki przeciwpowodziowe: "Kostrzyca" gm.Mysłakowice, "Mirsk".gm.Mirsk i zbiornik "Oleszna" gm.Lubomierz/pow.lwówecki, gdzie zbiornik w Jakuszycach, gdzie inne, które miały chronic miejscowośći w zlewni Bobru i Kwisy?
   Jak zwykle więcej dajemy na renowację zabytków sakralnych i współfinansujemy w różnej postaci inwestycje kościelne. Wywalamy mnóstwo pieniędzy na darmozjadów ,grzejących tyłki na posadkach rządowych i samorządowych z nominacji partyjnych . Jeśli nie ruszy program rozbudowy różnych form retencji wodnej, to zawsze będą ludzie dostawać w d... od przyrody ,która nie liczy na opatrzność Boską. Człowiek mający rozum po wielu latach doświadczeń i obserwacji musi zacząć myśleć racjonalnie- kropidła na nowootwieranych mostach żadnego nie ocaliły od szkód. Musimy zacząć mysleć przyszłościowo dla następnych pokoleń.
   Może przynajmniej te ostatnie zjawiska atmosferyczne trafią do kilkunastu % naszego społeczęństwa?
   Może dożyję zmian w postrzeganiu priorytetów na Dolnym Sląsku? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedroń,Grodzka,a może Janusz?

   TwardyElektorat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 65

   z pomarańczowej budy Niewadów do Nas odezwę wystosował?
   Może pomożesz pomarańczowy kolego poszkodowanym,by potem swoje bzdury wylewać?
   Pierwszą pomocą ruszył Caritas,ale co Ty możesz wiedzieć......rozwiń całość

   z pomarańczowej budy Niewadów do Nas odezwę wystosował?
   Może pomożesz pomarańczowy kolego poszkodowanym,by potem swoje bzdury wylewać?
   Pierwszą pomocą ruszył Caritas,ale co Ty możesz wiedzieć...
   marku.m vel Januszzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POWODZIE

   HEHE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 74

   Co tam meloiracja, najwazniejsze ze STADION za miliardy wybudowany

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krajowa "3"

   joe brody (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 122 / 59

   Ktoś wie, w którym miejscu nieprzejezdna jest krajowa "3"?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w dwóch miejscach

   rat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 47

   W Jeleniej Górze na ul. Wrocławskiej - zerwany most, przejazdu pewnie nie będzie z pół roku - i w Kaczorowie (raz piszą o podmytej drodze, przed chwilą czytałem, że to wiadukt kolejowy nad drogą...rozwiń całość

   W Jeleniej Górze na ul. Wrocławskiej - zerwany most, przejazdu pewnie nie będzie z pół roku - i w Kaczorowie (raz piszą o podmytej drodze, przed chwilą czytałem, że to wiadukt kolejowy nad drogą podmyty jest).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Walilo po szybach

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 93 / 48

   Na Oltaszynie tez padał grad. Na szczęście nie wielkości jaj kurzych ale dużych cukierków .W okna polaciowe tak walilo jakby ktoś zwirkiem rzucał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WIELKI PROGRAM ODRA 2006

   o9jk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 114 / 58

   Dwa razy w tym roku większy deszcz i pozalewało.A gdzie się podziały pieniądze na inwestycje tak szumne reklamowane ODRA 2006. Gdzie się podział słynny pan koordynator tego całego Wielkiego planu....rozwiń całość

   Dwa razy w tym roku większy deszcz i pozalewało.A gdzie się podziały pieniądze na inwestycje tak szumne reklamowane ODRA 2006. Gdzie się podział słynny pan koordynator tego całego Wielkiego planu. Policzmy ile to już lat minęło i co zrobiono z tego szumnego programu. Smiem twierdzić ,że nie wiele albo nic.
   Czyli dużo propagandy a efektów nie widać. Czy wszystko czysto po Polsku.A pan koordynator pewno za to dostał cieplutką posadkę i jest prezesem jakiegoś banku lub zasiaduje w radzie nadzorczej jakiejs dużej spółki.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczerze?

   rat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 50

   O ile pamiętam plany z tego programu, to całkiem dobrze, że ich nie zrealizowano, bo głównym założeniem była tam zdaje się regulacja rzek. Do czego to prowadzi można właśnie zobaczyć na żywo m.in....rozwiń całość

   O ile pamiętam plany z tego programu, to całkiem dobrze, że ich nie zrealizowano, bo głównym założeniem była tam zdaje się regulacja rzek. Do czego to prowadzi można właśnie zobaczyć na żywo m.in. w Jeleniej Górze, gdzie "strumyk" zniszczył wszystkie mosty.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Programy

   Marco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 56

   I najlepsze zabezpieczenia nie pomogą jak się pozwala ludziom wbrew zakazom domy na terenach zalewowych budować. Nie wiem jak w tym wypadku, ale w poprzednich powodziach wiele z tych zalanych domów...rozwiń całość

   I najlepsze zabezpieczenia nie pomogą jak się pozwala ludziom wbrew zakazom domy na terenach zalewowych budować. Nie wiem jak w tym wypadku, ale w poprzednich powodziach wiele z tych zalanych domów to samowole budowlane które nie miały prawa powstać. I jeszcze państwo im dopłaca do łamania prawa...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stadion

   KAi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 57

   Ale za to stadion jaki ładny !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   won hejterzy

   wroclaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 54

   Kolejny cieć narzekajacy na caly swiat. Juz mi sie rzygac sie komentarzamy o tusku, stadionie, euro, drogach, dworcu. Najlepiej jakbysmy wszyscy mieszkali w kartonach i robili pod siebie. Ciesz sie...rozwiń całość

   Kolejny cieć narzekajacy na caly swiat. Juz mi sie rzygac sie komentarzamy o tusku, stadionie, euro, drogach, dworcu. Najlepiej jakbysmy wszyscy mieszkali w kartonach i robili pod siebie. Ciesz sie pajacu z tego co masz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   STADION

   RM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 54

   Miliardy poszly na stadion, teraz miliony na utrzymanie, a melioracja nie ma na nic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WIELKI PROGRAM ODRA 2006

   ooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 52

   Dwa razy w tym roku większy deszcz i pozalewało.A gdzie się podziały pieniądze na inwestycje tak szumne reklamowane ODRA 2006. Gdzie się podział słynny pan koordynator tego całego Wielkiego planu....rozwiń całość

   Dwa razy w tym roku większy deszcz i pozalewało.A gdzie się podziały pieniądze na inwestycje tak szumne reklamowane ODRA 2006. Gdzie się podział słynny pan koordynator tego całego Wielkiego planu. Policzmy ile to już lat minęło i co zrobiono z tego szumnego programu. Smiem twierdzić ,że nie wiele albo nic.
   Czyli dużo propagandy a efektów nie widać. Czy wszystko czysto po Polsku.A pan koordynator pewno za to dostał cieplutką posadkę i jest prezesem jakiegoś banku lub zasiaduje w radzie nadzorczej jakiejs dużej spółki.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szlachcic na zagrodzie

   mospan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 68

   ......a ja ...veto..veto..veto..............

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama