Wrocław chce zaprosić Vaclava Havla i Lecha Wałęsę

  Wrocław chce zaprosić Vaclava Havla i Lecha Wałęsę

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Władze chcą uczcić wybory w 1989 roku. Przyjadą zasłużeni w walce z komunizmem.
  Vaclav Havel, Lech Wałęsa, a także działacze opozycji antykomunistycznej z byłej Czechosłowacji, NRD i Węgier przyjadą w przyszłym roku do Wrocławia. Miasto chce w czerwcu zorganizować wielki kongres wolności i solidarności. Okazją będzie 20. rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się w 1989 r.

  Władze Wrocławia w przyszłym roku, tym razem w grudniu, będą chciały też zorganizować nieco mniejszą konferencję. Zostanie ona poświęcona 60. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
  - To świetna inicjatywa - ocenia europoseł Józef Pinior, działacz opozycji w PRL. - Wrocław pokaże, że jest ważnym centrum na mapie Polski i Europy. Tym bardziej że w stolicy Dolnego Śląska podziemna Solidarność była bardzo silnym ruchem.

  W 2001 r. Havel otrzymał honorowe obywatelstwo Wrocławia za działalność, która pomogła pokonać komunizm w Europie Środkowej. Mieczysław Ducin-Piotrowski z Solidarności Polsko--Czesko-Słowackiej przypomina, że odebrał je w Pradze.
  - We Wrocławiu pojawił się tylko raz, ale teraz na pewno znów przyjedzie - twierdzi Ducin-Piotrowski. - On jest ikoną tamtych czasów.
  Podobnie jak były prezydent Lech Wałęsa, który również otrzymał honorowe obywatelstwo Wrocławia, tyle że w 2005 r.

  O stolicy Dolnego Śląska będzie również głośno ze względu na III Forum Europa - Ukraina. Na jego organizację miasto przeznaczy ponad 270 tys. zł. Głównym organizatorem będzie jednak Instytut Studiów Wschodnich.

  Kolejnym wydarzeniem, które może promować Wrocław, stanie się z pewnością konferencja "Horyzonty wiedzy". Środowisko akademickie, miasto, a także europejskie instytucje naukowe chcą zaprosić do Wrocławia kilkudziesięciu noblistów.
  - Przygotowania już trwają - mówi prof. Jerzy Langer, członek Polskiej Akademii Nauk i Europejskiej Rady Badań przy Komisji Europejskiej, doradca prezydenta Wrocławia ds. Europejskiego Instytutu Technologicznego.

  Wybór Wrocławia nie jest przypadkowy. Miasto chce stać się jednym z najważniejszych ośrodków akademickich nie tyko w Polsce, ale i w Europie. Dlatego Wrocław walczył o siedzibę Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Niestety, bez sukcesu. Teraz władze miasta liczą na to, że uda się pozyskać jeden z ośrodków tego instytutu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba poczekac

   nimfa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Szkoda ze nie udalo sie sciagnac takich osobistosci na dzien zyczliwosci, ciekawy jestem jak w tym roku wypadna obchody tego swieta, oby pogoda dopisala.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama