Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław chce zaprosić Vaclava Havla i Lecha Wałęsę

Magdalena Kozioł
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa Michał Pawlik
Władze chcą uczcić wybory w 1989 roku. Przyjadą zasłużeni w walce z komunizmem.

Vaclav Havel, Lech Wałęsa, a także działacze opozycji antykomunistycznej z byłej Czechosłowacji, NRD i Węgier przyjadą w przyszłym roku do Wrocławia. Miasto chce w czerwcu zorganizować wielki kongres wolności i solidarności. Okazją będzie 20. rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się w 1989 r.

Władze Wrocławia w przyszłym roku, tym razem w grudniu, będą chciały też zorganizować nieco mniejszą konferencję. Zostanie ona poświęcona 60. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
- To świetna inicjatywa - ocenia europoseł Józef Pinior, działacz opozycji w PRL. - Wrocław pokaże, że jest ważnym centrum na mapie Polski i Europy. Tym bardziej że w stolicy Dolnego Śląska podziemna Solidarność była bardzo silnym ruchem.

W 2001 r. Havel otrzymał honorowe obywatelstwo Wrocławia za działalność, która pomogła pokonać komunizm w Europie Środkowej. Mieczysław Ducin-Piotrowski z Solidarności Polsko--Czesko-Słowackiej przypomina, że odebrał je w Pradze.
- We Wrocławiu pojawił się tylko raz, ale teraz na pewno znów przyjedzie - twierdzi Ducin-Piotrowski. - On jest ikoną tamtych czasów.
Podobnie jak były prezydent Lech Wałęsa, który również otrzymał honorowe obywatelstwo Wrocławia, tyle że w 2005 r.

O stolicy Dolnego Śląska będzie również głośno ze względu na III Forum Europa - Ukraina. Na jego organizację miasto przeznaczy ponad 270 tys. zł. Głównym organizatorem będzie jednak Instytut Studiów Wschodnich.

Kolejnym wydarzeniem, które może promować Wrocław, stanie się z pewnością konferencja "Horyzonty wiedzy". Środowisko akademickie, miasto, a także europejskie instytucje naukowe chcą zaprosić do Wrocławia kilkudziesięciu noblistów.
- Przygotowania już trwają - mówi prof. Jerzy Langer, członek Polskiej Akademii Nauk i Europejskiej Rady Badań przy Komisji Europejskiej, doradca prezydenta Wrocławia ds. Europejskiego Instytutu Technologicznego.

Wybór Wrocławia nie jest przypadkowy. Miasto chce stać się jednym z najważniejszych ośrodków akademickich nie tyko w Polsce, ale i w Europie. Dlatego Wrocław walczył o siedzibę Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Niestety, bez sukcesu. Teraz władze miasta liczą na to, że uda się pozyskać jeden z ośrodków tego instytutu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska