Reedycja płyty wrocławskiej grupy Klaus Mit Foch, czyli...

  Reedycja płyty wrocławskiej grupy Klaus Mit Foch, czyli powrót legendy

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po tym, kiedy w 1985 r. Lech Janerka z Klausem Mittfochem zaśpiewał "Strzeż się tych miejsc" i "Jezu, jak się cieszę", nic już w polskiej rockowej alternatywie nie było takie samo. Utwory pochodzące z jedynego albumu wrocławskiej grupy, zatytułowanego po prostu "Klaus Mittfoch", to dziś już klasyka nowej fali i polskiego rocka w ogóle. Janerka, autor wszystkich tekstów na krążku, doskonale oddał klimat wkurzonej komuną ówczesnej Polski.
  25 maja 1988 r. - Klaus Mit Foch podczas koncertu w Rurze

  25 maja 1988 r. - Klaus Mit Foch podczas koncertu w Rurze ©Czesław Czajkowski,/archiwum fundacji Jazz nad Odrą

  Potem jednak drogi Janerki i pozostałych muzyków: gitarzystów Wiesława Mrozika i Krzysztofa Pociechy i perkusisty Marka Puchały się rozeszły. Janerka wydał rok później solową płytę "Historia podwodna", która ugruntowała jego pozycję gwiazdy. Krzysztofa Pociechę zastąpił Jacek Fedorowicz (kilka lat później zasilił szeregi innego kultowego wrocławskiego zespołu - Kormoranów), a Janerkę zastąpił wokalista, gitarzysta i skrzypek Zbigniew Kapturski. W międzyczasie grupa zmieniła nazwę na Klaus Mit Foch i nagrała kolejny przełomowy album.

  Reedycja "Mordoplanu" (1987 r.) właśnie się ukazuje dzięki Stowarzyszeniu Kulturalno-Artystycznemu Rita Baum. W limitowanej, pięciu-setegzemplarzowej wersji, więc warto pospieszyć się z jej zakupem.

  "W 1987 r. wściekłość i chęć zmian z początku stanu wojennego gdzieś uleciały, a o 1989 r. nikt zawet nie marzył. Poziom absurdu w Polsce i na świecie był już tak wysoki, że mogło dojść we Wrocławiu do pierwszego publicznego wystąpienia Pomarańczowej Alternatywy. doszło też do wydania płyty »Mordoplan« zespołu Klaus Mit Foch" - tak pisze we wkładce do krążka wrocławski malarz Paweł Jarodzki.

  Muzycy zespołu wówczas mówili, że nie identyfikują się z żadną grającą w tamtym czasie kapelą, a swoje brzmienie nazywali "Miejskim Folklorem Dolnośląskim końca XX wieku". Na "Mordoplanie" "folklor" ten oznaczał tran-sową perkusję i rock porządnie przyprawiony elektroniką. Jest melodyjnie i dość różnorodnie, od szybkiego, kojarzącego się z punkiem "Słonego" po folk w "Ze wsi do miast".

  W dwa lata po wydaniu "Mordoplanu" zespół rozpadł się, a muzycy rozjechali się po świecie. Mimo że w momencie ukazania się krążka, dostał on bardzo skrajne recenzje, dziś "Mordoplan" uważany jest za bardzo ważny głos na temat wpływu, jaki polityka ma na nasze życie. Dziesięć kompozycji, które znalazły się na płycie wciąż brzmi dziś świeżo.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ach, dziennikarstwo współczesne...

   Groucho Marx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 8

   Zgadzam się z oliem - artykuł pełen błędów. I to już w wytłuszczonej części - Lech Janerka nie napisał wszystkich tekstów na płytę, wydatnie pomagała żona.Ta informacja została umieszczona na...rozwiń całość

   Zgadzam się z oliem - artykuł pełen błędów. I to już w wytłuszczonej części - Lech Janerka nie napisał wszystkich tekstów na płytę, wydatnie pomagała żona.Ta informacja została umieszczona na okładce albumy, bodajże za tekstów odpowiadała Bożena Janerka. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieścisłości

   olie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 36

   Artykuł pełen jest błędów. "Jezu jak się cieszę" wyszło na singlu, na płycie się nie znalazło. Rok nagrania to 1983, w 1985 Janerka nic z Klausem nie zaśpiewał, bo zespół miał nowego wokalistę....rozwiń całość

   Artykuł pełen jest błędów. "Jezu jak się cieszę" wyszło na singlu, na płycie się nie znalazło. Rok nagrania to 1983, w 1985 Janerka nic z Klausem nie zaśpiewał, bo zespół miał nowego wokalistę. Krzysztof Pociacha grał na 2 płytach Janerki, więc ich drogi rozeszły się tylko na chwilę. "Mordoplan" został nagrany w 1987, ale znalazł się w sklepach na przełomie 88/89, więc od wydania do rozpadu w 1989 minął góra rok. Z całą sympatią do tej płyty, trudno mówić w jej przypadku o przełomowym znaczeniu. Płyta, jak na rok nagrania, brzmi bardzo dobrze, ale słabsza stroną są teksty. Jakby Janerka im teksty napisał, to może faktycznie byłby z tego przełomowy album ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowa tradycja....

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 49

   Tradycyjna to była grupa "Klaus Mitffoch". A ten cały "Klaus Mit Foch " chyba jakaś nowa tradycja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakupy

   Df (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 60

   Gdzie kupię i od kiedy?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama