Ważne
  Wałbrzyscy uczniowie nurkują, by się uspokoić

  Wałbrzyscy uczniowie nurkują, by się uspokoić

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niezwykły program uczy dzieci opanowania. Używają go też kosmonauci i Adam Małysz.
  Fachowa terapia, indywidualne zajęcia z pedagogami i psychologami, dostęp do sprzętu, którym może się pochwalić niewiele placówek w Polsce. To wszystko zyskają dzieci z wałbrzyskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

  Nauczyciele chcą już w najmłodszych klasach sprawdzać, jakie problemy mają maluchy.
  To ważne szczególnie dla tej szkoły. Chodzą tam dzieci z pobliskiego domu dziecka i ośrodka interwencji kryzysowej. Zdarza się więc, że uczniowie mają problemy z panowaniem nad agresją czy emocjami.

  Właśnie z myślą o tych dzieciach, nauczyciele z wałbrzyskiej "dwójki" postarali się o unijne pieniądze. Złożyli projekt w ramach programu dotyczącego wyrównywania szans. I zdobyli prawie 60 tys. zł na fachowe zajęcia terapeutyczne oraz sprzęt z najwyższej półki.
  - Chcemy pracować już z najmłodszymi dziećmi - mówi Beata Woźniak, dyrektorka szkoły. - Będziemy nie tylko leczyć, ale również zapobiegać różnym złym zjawiskom.

  Na początku grudnia przyjedzie do nich specjalny komputer, niezbędny do terapii "Biofeedback". Dziecko, które ma np. kłopoty z koncentracją lub jest nadpobudliwe, będzie mogło się dzięki niej nauczyć panować nad emocjami. Jak? Będzie musiało sterować grą komputerową za pomocą umysłu. Do głowy i rąk ucznia są przypięte elektrody. Siłą swoich myśli gracz porusza np. robotem. Kiedy maluch się rozzłości, nie rozpocznie gry. Przejście wszystkich poziomów będzie wymagać bardzo dużego skupienia.
  - Po kilku takich zabiegach dziecko uczy się, jak można samemu panować nad emocjami. To bardzo ważne w jego późniejszym rozwoju - wyjaśnia Beata Woźniak.

  Z takiej samej terapii korzystał na przykład Adam Małysz, przygotowując się do zawodów. Program został opracowany przez naukowców z NASA. Używany jest podczas treningów kosmonautów.
  W polskich szkołach to cały czas nowość. W naszym regionie takie urządzenia mają między innymi Gimnazjum nr 1 w Polkowicach i Gimnazjum nr 3 w Lubinie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo