Brytyjskie kluby dżentelmenów: Ponętny świat elit dostępny...

  Brytyjskie kluby dżentelmenów: Ponętny świat elit dostępny tylko dla mężczyzn

  Jack Malvern

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mogą tam wchodzić wyłącznie mężczyźni, na członkostwo czeka się latami, a wysokość wpisowego pozostaje tajemnicą. Dlaczego Brytyjczycy wciąż kochają swoje kluby dżentelmenów? Jack Malvern
  Londyńskie kluby dżentelmenów. Może nie pasują do współczesnych czasów i trącą seksizmem, ale żeby zostać członkiem, wciąż musisz czekać kilka lat. Jeśli masz wątpliwości, że mamy tu do czynienia z głęboko ekscentryczną odnogą establishmentu, przypomnę ci wypchany łeb nosorożca przymocowany do podłogi sali jadalnej - bardziej: salonu - klubu dżentelmenów Pratta. Tylko dwie kobiety miały okazję oglądać ją na własne oczy.
  Jedną z nich była sprzątaczka znana członkom jako Georgina. Powiedzmy od razu, że nie jest to jej prawdziwe nazwisko. Ważna jest jednak tradycja - do wszystkich męskich członków personelu klubowego członkowie zwracają się imieniem George. Drugą niewiastą była królowa Elżbieta. Do ulokowanej w podziemiach sali zaprosił ją XI hrabia Devonoshire. Miała podobno wyrazić zdziwienie: "Taki ogromny łeb na tak małą salkę".

  Brytyjskie wartości coraz bardziej zważają na równość płci i dostępność dla wszystkich. W takich czasach nikomu nie wpadłoby do głowy stawianie na posadzkach jakiegoś klubu wypchanych łbów zagrożonych gatunków zwierząt. Tym bardziej godny uwagi jest fakt ciągłego trwania klubu Pratta i innych równie tajemniczych miejsc tego samego typu. Ten właśnie świat możemy oglądać na kartach pięknego wydawnictwa albumowego "The Genlemen's Clubs of London" ("Londyńskie kluby dżentelmenów") Anthony'ego Lejeune'a. To nowa i poprawiona wersja wydanego w 1979 roku oryginału. Autorem zaktualizowanego wydania jest Tom Stacey. Postawił on sobie za cel nie tylko dotarcie z historyjkami o klubach do nowego czytelnika, ale i skorygowanie błędnego wrażenia, że są one - podobnie jak czarny nosorożec - gatunkiem zagrożonym i skazanym na wymarcie, rodzajem fanfaronady.

  Niby dlaczego dziś 31 klubów wymienionych w książce miałoby wyglądać inaczej? (Przykładem odmienności jest choćby Royal Automobile Club, którego sekretarz wycofał z książki wzmiankę o swoim klubie, bo żachnął się na dźwięk słowa "dżentelmen".) W końcu sytuacja jest podobna do tej z końca lat 70. ubiegłego wieku. Zaciskanie pasa i astronomiczne czynsze w śródmieściu Londynu. Nieco oderwane od rzeczywistości kluby są jeszcze mniej niż kiedyś w zgodzie ze współczesnymi modami. Dlaczego jednak więcej klubów nie poszło śladami Bath Club, Bachelors' Club czy St James' Club, które z różnych przyczyn zamknęły swoje podwoje? Ba, świetnie prosperują. Uproszczona odpowiedź brzmi - dobrze zarządzane kluby mniej boją się recesji niż większość biznesów. Przeciętnie na członkostwo czekasz trzy lata. To chroni je przed okresami spadku i poprawy koniunktury. Umowy najmu opiewają na bardzo długi czas. A że staromodne i za mało współczesne? Ta akurat cecha okazuje się ich największą zaletą i atutem.

  Członek klubu White'a w sali bilardowej nie mógł się dogadać ze znajomym, więc wziął się z nim za bary. Przy kobietach byłoby to niemożliwe

  Kluby dżentelmenów to społeczny odpowiednik szwajcarskich banków. Nie podają do wiadomości publicznej wysokości składek ani nazwisk osób oczekujących na przyjęcie. Pozwolono mi zajrzeć za kulisy tylko pod ścisłym nadzorem wskazanych osób i pod warunkiem, że nie wymienię żadnych autorów cytowanych wypowiedzi. Ani nawet nazw klubów. - Nasi członkowie nie lubią, gdy nazwa klubu pojawia się w prasie - powiedział mi sekretarz jednego z nich. Inny zgodził się pokazać mi wnętrza z wyjątkiem salonu używanego przed południem. Bo tu członków nikt i nic nie ma prawa niepokoić. To miejsce najświętsze ze świętych - prawdziwy azyl dżentelmenów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykwintny klub

   Hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W Polsce też mamy klub dla dżentelmenów. Wzorowany na klubach brytyjskich. New Orleans w Warszawie. Był ktoś może? Bardzo ekskluzywny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykwintny klub w Warszawie

   Hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   U nas w Polsce też jest klub dla dżentelmenów, wzorowany na klubach brytyjskich. New Orleans w Warszawie. Był ktoś może? Bardzo ekskluzywny.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Frank

   TOm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mam nadzieję, że żartujesz. To żaden klub wzorowany na brytyjskich tylko zwykły "klub" ze striptizem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co można powiedzieć o tych żałosnych samcach?

   miranda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 89

   A co tu mówić? Toż zwykłe snoby i buce.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dżentelmeni

   Aleksandra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 44

   Właśnie wręcz przeciwnie w dzisiejszych czasach trudno znaleźć prawdziwego dżentelmena, który potrafi wyjść z klasą z każdej sytuacji. Nie są to ''snoby i buce'' jednak ludzie bardzo dobrze...rozwiń całość

   Właśnie wręcz przeciwnie w dzisiejszych czasach trudno znaleźć prawdziwego dżentelmena, który potrafi wyjść z klasą z każdej sytuacji. Nie są to ''snoby i buce'' jednak ludzie bardzo dobrze wychowani. Fakt, że mogą sobie pozwolić na należenie do takiego klubu nie jest chyba przyczyną nazywania ich w ten sposób. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wersalka

   Kon Donek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 124 / 104

   Wersalka to duża mieszkanka Wersalum z konieczności składana i rozkładana.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisanie wersalami

   Skrzydel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 125 / 109

   Wersaliki, (tu przetłumaczone zgrubnie, jako Wersale) to po prostu duże, drukowane litery. Uzytkownik Worda, powinien to wiedzieć. Tak czy owak, sugeruję poprawę. ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama