Nasze zdrowie zależy od 5 złotych

  Nasze zdrowie zależy od 5 złotych

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dyrektorzy dolnośląskich szpitali zapowiadają twarde negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia.
  Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje na leczenie szpitalne w przyszłym roku 51 złotych za punkt, czyli zaledwie o trzy złote więcej niż do tej pory.

  Ta stawka jest nie do przyjęcia - alarmują dyrektorzy szpitali w Zagłębiu Miedziowym. Jak tłumaczą, problem polega na tym, że do tej pory, oprócz pieniędzy na świadczenia zdrowotne, dostawali dodatkową pulę tylko na wzrost wynagrodzeń. Gwarantowała im to ustawa z 22 lipca 2006 r. Ale potem ją znowelizowano i tych wydzielonych funduszy na płace już nie ma.

  - Od przyszłego roku pieniądze, które dostawaliśmy dzięki tej ustawie, będą uwzględnione w wycenie procedur medycznych - wyjaśnia Jarosław Sieracki, dyrektor Szpitala im. Jonsona w Lubinie. - Oznacza to, że dostaniemy mniej pieniędzy. Aby zrekompensować różnicę, stawka powinna wynosić co najmniej 56 złotych za punkt.

  W tej sprawie szefowie placówek w Legnicy, Lubinie i Głogowie wysłali już do NFZ oświadczenie. Domagają się w nim godziwej wyceny procedur medycznych.
  - Jeśli wartość kontraktu nie wzrośnie, szpitale zaczną się zadłużać - martwi się Tadeusz Tofel, dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie. - Szpitale ciągle są traktowane jak chłopcy do bicia.

  Żeby utrzymać wynagrodzenia pracowników na dotychczasowym poziomie (uwzględniając wskaźnik inflacji i wzrost płac), trzeba będzie dołożyć z pieniędzy przekazanych przez NFZ na kontrakty.

  Bo obniżenia pensji i, w konsekwencji, płacenia odszkodowań nikt nie bierze pod uwagę. Dyrektorzy nie ukrywają, że mniej pieniędzy zostanie m.in. na leki, materiały medyczne i bieżące utrzymanie placówek. To, jak dowodzą, może oznaczać, że mieszkańcy będą mieli ograniczony dostęp do lecznictwa zamkniętego. Do tego dodają jeszcze wzrost cen, głównie za energię elektryczną.
  - A gdzie inwestycje i nowy sprzęt? - pytają.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama