Kto mami górników z kopalni Turów?

  Kto mami górników z kopalni Turów?

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wśród pracowników kopalni węgla brunatnego Turów ze Zgorzelca i Bogatyni znów zapanowało poruszenie. Ponownie pojawiła się informacja o możliwości podjęcia pracy w niemieckich kopalniach odkrywkowych w rejonie Dolnych Łużyc.
  Zachęcają do tego ulotki w języku polskim, które można było znaleźć niedawno na terenie kopalni i przed jej bramami.

  - Pierwszy raz usłyszałem o tym jakiś rok temu. Kolega mówił mi jednak, że ulotki znów się pojawiły - opowiada Bronisław Kowalik z Bogatyni.
  Krzysztof Batorski ze Zgorzelca mówi z kolei, że praca jest legalna, zarobki na poziomie 2 tysięcy euro, do tego hotel.
  - Gdyby to była prawda, chętnie wyjechałbym - zapewnia. - U nas jeszcze długo nie będzie takich wypłat.

  Problem tylko w tym, że Niemcy polskich górników nie chcą.
  - Słyszeliśmy o tych ulotkach, ale nie mamy z nimi nic wspólnego - zapewniają przedstawiciele koncernu Vattenfall, który jest właścicielem Łużyckich Kopalni Węgla Brunatnego, które eksploatują w pobliżu granicy z Polską pięć swoich odkrywek.
  - Na razie nie jesteśmy zupełnie zainteresowani pracownikami z waszego kraju - dementuje Peter Fromm, rzecznik firmy. Tłumaczy, że firma nie zamierza szukać ludzi za granicą. Bardziej zależy jej na dobrej współpracy z niemieckimi uczelniami, na organizowaniu praktyk i staży dla uczniów i studentów, co pozwoli na zatrudnienie w przyszłości dobrze wykształconych i przygotowanych do pracy fachowców.

  Nic o zapotrzebowaniu na górników z Polski nie wie także Thomas Penk, dyrektor kopalni węgla brunatnego Welzow-Süd.
  - Ale oprócz pracowników zatrudnionych przez koncern Vattenfall, w odkrywkach pracuje także bardzo wiele osób z firm zewnętrznych, które wykonują dla kopalni roboty zlecone - tłumaczy. Być może więc za ulotkami i próbą werbunku za Nysą pracowników stoi jedna z nich.

  Związkowcy z zakładowej Solidarności w kopalni Turów zapewniają, że nikt nie da się nabrać na ulotki Niemców, bo w Turowie mają gwarancję zatrudnienia do 2017 roku. Średnia pensja wynosi 4,4 tys. brutto (liczona z zarobkami kadry i barbórkowym). W kopalni negocjują właśnie podwyżki pensji o 200 zł.
  - Rozmowy idą w dobrym kierunku. Liczę, że w czwartek się dogadamy - mówi Wojciech Ilnicki, szef Solidarności w Turowie.

  - Ludzie cenią sobie stałą pracę i warunki, jakie tu mamy - zapewnia Zdzisław Szostak, wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności. - Może paru młodych pracowników, takich bez rodzin, dałoby się namówić na te obietnice z niemieckich ulotek? - zastanawia się. I od razu dodaje, że być może to czyjeś żarty, robione z nadzieją, że ktoś się da nabrać. - Ileż to dzisiaj trzeba, by przygotować ulotki? - pyta retorycznie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama