Wojna mieszkańców z proboszczem. Ksiądz nie chce opuścić...

Wojna mieszkańców z proboszczem. Ksiądz nie chce opuścić parafii

Rafał Święcki

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

We wtorek protest przed plebanią trwał kilka godzin. Ludzi nie przegnała nawet gwałtowna ulewa

We wtorek protest przed plebanią trwał kilka godzin. Ludzi nie przegnała nawet gwałtowna ulewa ©fot. Rafał Święcki

Blisko setka osób przez kilka godzin protestowała we wtorek pod plebanią w podjeleniogórskich Karpnikach. Nie odstraszył ich nawet deszcz. Powód protestu? Z parafii nie chce się wyprowadzić były proboszcz. Ludzie próbowali zmusić duchownego Marka S. do opuszczenia tego budynku.
We wtorek protest przed plebanią trwał kilka godzin. Ludzi nie przegnała nawet gwałtowna ulewa

We wtorek protest przed plebanią trwał kilka godzin. Ludzi nie przegnała nawet gwałtowna ulewa ©fot. Rafał Święcki

Mimo bojowych nastrojów, nie doszło do żadnych rozwiązań siłowych - co zapowiadali niektórzy mieszkańcy. Uważają oni, że były proboszcz bezprawnie zajmuje plebanię.

Wyznaczony przez zwierzchników księdza termin wyprowadzki minął 18 maja. Duchowny tym samym nie podporządkował się decyzji kurii legnickiej, która nakazała mu przeniesienie się do Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Ksiądz Marek S.
próbował odwołać się do Watykanu. Stolica Apostolska uznała jednak dekret biskupa Stefana Cichego za zasadny. - Biskup rozważa jeszcze zastosowanie innych możliwości zdyscyplinowania księdza Marka S., ale w tej chwili jest na urlopie, więc takich kroków nie podejmie - mówi Piotr Duda, rzecznik prasowy legnickiej kurii.

Tym kolejnym krokiem może być pozbawienie duchownego możliwości sprawowania wszelkich funkcji, jakie ma jako kapłan.
Marek S. już od kilku miesięcy nie odprawia mszy świętych w Karpnikach. Zastąpił go nowy proboszcz - ksiądz Edwin Jaworski.

- Na nabożeństwa ksiądz Jaworski dojeżdża z odległych o dziesięć kilometrów Mysłakowic. To kłopotliwe także dla mieszkańców. By załatwić parafialne sprawy, też musimy tam jeździć - mówi Bogusław Kempiński.

Ks. Marek S. wczoraj nie opuścił parafii. Nie chciał rozmawiać z mieszkańcami i dziennikarzami. Do wyjścia nie skłonił go też ks. Edwin Jaworski, który by załagodzić spór, proponował mu spotkanie na neutralnym gruncie.

Mieszkańcy Karpnik byłego proboszcza widują bardzo rzadko. Zaszył się na terenie plebanii i hoduje w niej konie. - Nieraz wychodzi, jak uciekną mu zwierzęta - mówi Marian Sadowski.

Wczorajszy protest jest kolejną odsłoną wojny, jaką grupa wiernych prowadzi z Markiem S. Trwa ona już od września ubiegłego roku. Po skargach wiernych legnicki biskup Stefan Cichy kilka miesięcy temu odwołał kapłana ze stanowiska i nakazał mu przenieść się do Domu Księży Emerytów w Legnicy. - Przygotowano tam dla niego mieszkanie. Ma również zabezpieczony byt. Biskup polecił mu pomagać w pracy duszpasterskiej przy Caritasie - mówi ksiądz Piotr Duda, rzecznik legnickiej kurii.
Duchowny nie podporządkował się tej decyzji.

Ksiądz Marek S. pracę w Karpnikach zaczął trzy lata temu i według mieszkańców zaczął po swojemu "przemeblowywać" całą parafię. Pierwszy poważniejszy zgrzyt nastąpił podczas pogrzebu miejscowego strażaka ochotnika. - Zwyczaj nakazywał, by koledzy zmarłego pełnili wartę przy trumnie. On kazał im usiąść na miejsca i zagroził, że nie rozpocznie nabożeństwa. Musieli ustąpić - mówi Marian Sadowski.

Mieszkańcy Karpnik mają mu też za złe, że odmawiał chrztu dzieci. Ponad dwudziestka maluchów nie została ochrzczona w miejscowym kościele, bo rodzice nie mieli ślubu. - Dziecku publicznie odmówił podania komunii świętej, bo pierwszej komunii udzielił ksiądz w innej parafii - dodaje Bogusław Kempiński.

We wsi są też ludzie, którzy bronią odwołanego księdza.

- Jak była powódź w Karpnikach, kupił drewno i rozdawał. Lodówek i pralek przekazał za 80 tys. złotych - mówi Jan Grębowicz.

Komentarze (12)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prawda

kan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 5

zastanawiam się czy ten ksiądz jest wierzący w Boga.......................

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prawda

kan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 44 / 36

zastanawiam się czy ten ksiądz jest wierzący w Boga.......................

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wierszyk.

Wierszem Pisane (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 39 / 14

- Czy to jest teatr ?
Wiele jest pytań , które wciąż Cię nurtują nadchodzą , odchodzą
Atakują wśród tej wiejskiej gawiedzi na nie brak odpowiedzi.
Przeszyją cię jak strzałę z karłowatą głową...rozwiń całość

- Czy to jest teatr ?
Wiele jest pytań , które wciąż Cię nurtują nadchodzą , odchodzą
Atakują wśród tej wiejskiej gawiedzi na nie brak odpowiedzi.
Przeszyją cię jak strzałę z karłowatą głową trądem zarażona
Z niewielką posturą odłamkiem trafiona.
Kaliber na nosie a w szponach plakaty
Snuję sie padalec od chaty do chaty
A zanim psim swędem suną sie muppety
Ni ty chłop ni baba to chyba kobiety
Pokręcony Mutant czy to orangutan
Wymachuje gracą "odwale robotę a inni zapłacą" !
Hej Hip Hop ! przyjdźta ludziska na muppet show
Weźta grabie i łopaty my weźmiemy swe plakaty powiesimy je na gracy
Niech zobaczą nas rodacy !
My nie ludzie my Wieśniacy. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
może zamiast "kopać się z koniem" po prostu lepiej odejść z instytycji KK ?!

Protestant z wyboru (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 25

i dlatego z powodu zachowania i obłudy katolickich duchownych oraz z powodu coraz większych wątpliwości teologicznych (nie zgadzałem się z większością doktryn katolickich, gdyż nie pasowały mi z...rozwiń całość

i dlatego z powodu zachowania i obłudy katolickich duchownych oraz z powodu coraz większych wątpliwości teologicznych (nie zgadzałem się z większością doktryn katolickich, gdyż nie pasowały mi z nauczaniem zawartym w Pismie Świętym) opusciłem świadomie Kosciół Rzymskokatolicki i świadomie po pewnym czasie poszukiwań (bo nie chciałem rezygnować z chrześcijaństwa, bo w Boga ciągle wierzyłem) znalazłem swoje miejsce w jednym z Kościołów Protestancckich. Celowo nie pisze w którym żeby nie traktowano tego jako kryptoreklamę tego Kościoła - w kazym razie moim zdaniem nauczanie tam jest o wiele bliższe temu co przeczytwac możemy na kartach Biblii. Pastor ma żone i dzieci (a więc może mi cos powiedziec na temat wychowania rodziny) a w przypadku jeśli ewidentnie by zgrzeszył lub działał na szkode kościoła to jest karnie usuwany z urzędu pastorskiego.

Ponadto nie ma żadnych opłat za chrzest, slub czy pogrzeb bo to jest powinnośc Pastora/Kapłana i za to dostaje swoją comiesięczną pensję - ustalaną przez Rade Zboru czy Radę Parafialną. Nauczanie jest głąbokie, mocno zakorzenione w Biblii, nie ma gadania o polityce czy nieomylności przywódców kościoła (w KK ciągle obowiązuje dogmat o nieomylności Papieża !). Dlatego, jesli nie zgadzacie się z doktrynami i obłudą KK i źle się tam czujecie, to nie odchodzcie od Boga ale poszukajcie swojego miejsca gdzie indziej - jak mawiał Pan Jezus - szukajcie z znajdziecie, a przerwodnikiem Waszym niech nie będzie ludzka tradycja czy jakis tam katechizm ale wyłącznie natchnone Słowo Boże - czyli Pismo Święte !! Kościoły Protestanckie nie roszczą sobie praw do uważania sie za Kosciół "jedyniezbawczy" jak to czyni Kościół Rzymskokatolicki i mimo zwalczanie przez całe wieki (kontreformacja) przez Watykan są najszybciej rozwijącym się nurtem chrześcijaństwa na świecie !! Owocnych poszukiwań życzę !!

zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Głupis jak but panie haretyku

przerażony idiotyzmem protestanta z wyboru (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

z powodu obłudy księży (jaki procent?) nie zgadza się z większością doktryn. Cos tak głupiego wyszło z klawiatury gościa który nazywa się protestant. Z ciebie protestant jak ze mnie rabin. Równie...rozwiń całość

z powodu obłudy księży (jaki procent?) nie zgadza się z większością doktryn. Cos tak głupiego wyszło z klawiatury gościa który nazywa się protestant. Z ciebie protestant jak ze mnie rabin. Równie dobrze mozna napisać że z powodu łamania prawa drogowego nie zgadzam się z przepisami ruchu drogowego. Z powodu łamania art 148 kodeksu karnego nie zgadzam się z zakazem zabijania.....Uf, gdzie tez rodzą sie tacy kretynizwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
głuupii katolicki konserwatysto, naucz się czytać ze zrozumieniem !!

malina (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 35 / 30

Nawet Watykan nie nazywa już od dawna protestantów heretykami, ale twardy katolicki beton zawsze wie swoje lepiej ! Jakbyś nauczyl się czytania ze zrozumieniem i nauczył myśleć logicznie (ale to w...rozwiń całość

Nawet Watykan nie nazywa już od dawna protestantów heretykami, ale twardy katolicki beton zawsze wie swoje lepiej ! Jakbyś nauczyl się czytania ze zrozumieniem i nauczył myśleć logicznie (ale to w twoim przypadku awykonalne, zbyt zlasowany amsz mózg) to zobaczyłbyś że Protestant napisał z powodu obłudy duchownych katolickich ORAZ z powodu nie zgadzania się z teologią i dogmatami. Ale to cechuje ludzi myślących a nieie bezwolnych sługusów chciwych panów w sutannach, którzy wmawiają ludziom że wiedzą wszystko najlepiej !!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Amen, Bracie :)

d. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 29

Właśnie jestem na drodze do konwersji :) Już jako nastolatka miałam poważne wątpliwości co do nauczania Kościoła Rzymsko-Katolickiego, ale nie umiałam wtedy dotrzeć do ludzi, którzy myśleli...rozwiń całość

Właśnie jestem na drodze do konwersji :) Już jako nastolatka miałam poważne wątpliwości co do nauczania Kościoła Rzymsko-Katolickiego, ale nie umiałam wtedy dotrzeć do ludzi, którzy myśleli podobnie jak ja. Efekt był taki, że na długie lata odeszłam od Kościoła i Boga. Niedawno temat wrócił, poczytałam trochę i wybrałam jeden z Kościołów Protestanckich. Zapewne inny niż Ty, bo my mamy księży, nie pastorów, ale potwierdzam - kazania są oparte na czytaniach z Pisma Św., pieśni w czasie nabożeństwa są też zgodne tematycznie z czytaniami, o polityce słyszałam tylko tyle, że za polityków trzeba się modlić, żeby mądrze w naszym imieniu rządzili.
Protestanci nie są żadnymi heretykami, innowiercami, czy członkami sekt - tak jak wszyscy Chrześcijanie wierzą w Boga w Trójcy Jedynego i tak samo wołają "Ojcze nasz". Różnica jest taka, że tak jak już wyżej było powiedziane - protestanci odrzucają to, co niezgodne z Pismem Św.
A księża/pastorzy są naprawdę w porządku - mają rodziny, więc wiedzą, na czym polega życie. Przy tym są otwarci i bardzo ostrożni w ocenianiu innych ludzi. Nie zaczynają od potępiania grzeszników ;)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Popieram KOKS

ioi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 28 / 26

Też tak uważam.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
x

KOKS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 34 / 33

„…Kościół to największa i najbogatsza korporacja biznesowa, która zarabia krocie i daje zatrudnienie setkom tysięcy pracowników na świcie.
Jest międzynarodową korporacją zajmującą się...rozwiń całość

„…Kościół to największa i najbogatsza korporacja biznesowa, która zarabia krocie i daje zatrudnienie setkom tysięcy pracowników na świcie.
Jest międzynarodową korporacją zajmującą się kontrolą poddanych oraz sprzedażą usług religijnych (iluzji)…”
Autor: Richard Dawkins “Bóg urojony” (tytuł oryginalny The God Delusion)

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wsioki

burack (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 38 / 13

Gazeta pokazuje sprawę jednostronnie i powierzchownie. Przypuszczam, że ksiądz był wymagający i trzymał się zasad. Nie był marionentką w ręku motłochu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Skąd my to znamy?

ZFab (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 60

Prezes obecnej pory roku też nie chce opuścić parafii, bo po co!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dobre :)

popieram ! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 31 / 13

hehe

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo