Kieszeń studenta świeci pustkami

  Kieszeń studenta świeci pustkami

  Marcin Torz, Waldemar Mazur

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Młodzi wrocławianie narzekają, że za oferowane przez urzędników 600 złotych nie mogą się utrzymać.
  Samorząd studencki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz rektorzy dwóch największych w mieście uczelni domagają się, by podwyższono stawkę rządowych, preferencyjnych kredytów studenckich. Do jej zmiany chcą przekonać Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Teraz co miesiąc żacy dostają po zaledwie 600 zł. Zdaniem studentów, to przynajmniej o połowę za mało. Wyliczają, że aby utrzymać się we Wrocławiu w godziwych warunkach, wydają prawie 1400 zł.
  Rządowe kredyty dla studentów uruchomiono w 1998 roku. Miały pomóc w życiowym starcie.

  Przysługują osobom z rodzin o niskich i średnich dochodach. Pieniądze wypłacane są przez cały czas studiów, a spłatę zaczyna się najpóźniej dwa lata po skończeniu studiów. Część odsetek bierze na siebie państwo.

  Problem w tym, że stawka kredytu od dziesięciu lat zmieniła się tylko raz - w 2003 roku. Urzędnicy zapomnieli, że od pięciu lat znacznie wzrosły nie tylko ceny żywności, ale przede wszystkim koszty wynajęcia mieszkania.

  - W ministerstwie będziemy interweniowali w tej sprawie wspólnie z ogólnopolskim parlamentem studenckim. Razem będziemy mieli większe szanse na sukces - zapowiada Marek Czachara, przewodniczący samorządu na Uniwersytecie Wrocławskim.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama