Ta decyzja to zgoda na bezkarność księży

  Ta decyzja to zgoda na bezkarność księży

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prokurator rejonowy w Świdnicy nie składa broni w sprawie nielegalnego pochówku księdza Zenona Kowalskiego, który zamiast na cmentarzu - został pogrzebany przy kościele w Świebodzicach.

  Śledczy zażądali materiałów i decyzji administracyjnej od badającej sprawę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy i chcą je przeanalizować raz jeszcze. - Nie wykluczamy wzruszenia tej decyzji oraz wniosku na policję, by ta wszczęła postępowanie o wykroczenie w związku ze złamaniem ustawy o cmentarzach - mówi prokurator Marek Rusin.


  O co chodzi? Sanepid uznał, że doszło do złamania ustawy o cmentarzach, lecz nie podjął kroków, by grób księdza przenieść na cmentarz oraz by ukarać winnych złamania prawa. Dodatkowo stwierdził, że nie ma dowodów na to, że doszło do zaniedbań higienicznych, a zrobił to w oparciu o zdjęcia metalowej trumny, która ma zapobiegać ewentualnym skażeniem.

  - Mamy uprawnienia, by zakwestionować te decyzje i jeśli będzie taka konieczność - zrobimy to - zapowiada prokurator Rusin. - Nie może być bowiem tak, że z jednej strony mówi się o złamaniu ustawy i prawa, a z drugiej nikt nie ponosi konsekwencji. Jeślibyśmy to zostawili, to za jakiś czas ktoś pochowa swoją babcię w ogródku i słusznie powie, że nic mu nie można zrobić - tłumaczy prokurator.

  Przypomnijmy. Ksiądz Kowalski zmarł w styczniu tego roku. Pochowano go przy kościele, 30 m od bloków mieszkalnych, w centrum osiedla. Decyzję o pochówku w tym miejscu wydał ksiądz Jan Gargasewicz, dziekan dekanatu Świebodzice.
  Kuria uznała, że podda się każdej decyzji i jeśli trzeba będzie grób ekshumować - przeniesie go na cmentarz. Na razie nie musi tego robić.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To samo stalo sie we Wroclawiu na Brochowie

   ktos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Proboszcz pochowany zostal przy chodniku 10m od kosciola, tyle samo od domu mieszkalnego i parenascie od sklepow. Moze ktos sie tym wreszcie zainteresuje?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   KON POLSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

   „…Kościół to największa i najbogatsza korporacja biznesowa, która zarabia krocie i daje zatrudnienie setkom tysięcy pracowników na świcie.
   Jest międzynarodową korporacją zajmującą się...rozwiń całość

   „…Kościół to największa i najbogatsza korporacja biznesowa, która zarabia krocie i daje zatrudnienie setkom tysięcy pracowników na świcie.
   Jest międzynarodową korporacją zajmującą się kontrolą poddanych oraz sprzedażą usług religijnych (iluzji)…”
   Autor: Richard Dawkins “Bóg urojony” (tytuł oryginalny The God Delusion)

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko szkoda, że nie płaci podatku i ma wiele innych przywilejów.

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Jakich inne korporacje biznesowe nie mają. Moim zdaniem kościół powinien działać jako normalna firma usługowa, bo świadczy ludności konkretne usługi. Za każdą usługę kościół powinien ustalić cenę,...rozwiń całość

   Jakich inne korporacje biznesowe nie mają. Moim zdaniem kościół powinien działać jako normalna firma usługowa, bo świadczy ludności konkretne usługi. Za każdą usługę kościół powinien ustalić cenę, zrobić oficjalny cennik tych usług i za każdą zrealizowaną usługę kościół powinien wystawiać paragon z kasy fiskalnej, bądź fakturę i odprowadzać od tego podatek, czyli tak jak to się robi w każdej normalnie i legalnie działającej firmie. Dlaczego wszyscy mamy płacić podatki, a te darmozjady nie?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i co zrobicie

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Pedalstwo i pedofilstwo ma w Polsce specjalne przywileje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna manipulacja

   p. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   Po pierwsze tytuł. Z treści nie wynika, że to cytat z wypowiedzi któregoś z rozmówców autorki artykułu. Jeśli tak to jest to odautorski komentarz, niedopuszczalny z punktu widzenia dziennikarskiej...rozwiń całość

   Po pierwsze tytuł. Z treści nie wynika, że to cytat z wypowiedzi któregoś z rozmówców autorki artykułu. Jeśli tak to jest to odautorski komentarz, niedopuszczalny z punktu widzenia dziennikarskiej rzetelności.
   Po drugie to kolejny przykład dęcia jakiejś sprawy lokalnej, która krzykliwym tytułem ma pokryć istotne sprawy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejna manipulacja

   aQua (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   To jest bardzo istotna sprawa. Jeżeli się temu nie przeciwdziała to wkrótce będzie takich całe dziesiątki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Moczulska wymyśliła tytuł chwytliwy

   wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Oczywiście księża i żywi i martwi są największym zagrożeniem naszej rzeczywistości i najważniejszym problemem.Większych nie ma.Przy ulicy Osobowickiej od lat stoją budynki w odległości zaledwie...rozwiń całość

   Oczywiście księża i żywi i martwi są największym zagrożeniem naszej rzeczywistości i najważniejszym problemem.Większych nie ma.Przy ulicy Osobowickiej od lat stoją budynki w odległości zaledwie kilku metrów od cmentarza i jakos nie wyglądają na opuszczone,mieszkańcy ich mają się całkiem dobrze.W Oleśnicy cmentarz miejski znajduje się w centrum miasta.Przykłady można mnożyc,ale tym razem chodzi o pochówek księdza,trzeba więc wywołac problem i stopniowo go podkręcać.Wtedy nie potrzeba pisać o sprawach naprawdę ważnych.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   naprawdę ważne

   kde44 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 10

   sprawą fundamentalną w życiu społecznym jest kwestia równości wobec prawa. niewiele jest spraw ważniejszych. Prawo jest nadrzędne nad funkcją społeczną, zawodem, urodzeniem, statusem materialnym...rozwiń całość

   sprawą fundamentalną w życiu społecznym jest kwestia równości wobec prawa. niewiele jest spraw ważniejszych. Prawo jest nadrzędne nad funkcją społeczną, zawodem, urodzeniem, statusem materialnym itp. Wszelkie wyłomy w tej zasadzie są bardzo brzemienne w skutki. W szczególności zaś wtedy, gdy dotyczą osób uważających się za wzory cnót wszelakich, osób, które ze świecznika dyktują innym jak mają żyć i postępować. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja

   p. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Powiedz to samo w odniesieniu do Mirów, Zbychów i innych Rychów. O Grzesiach nie wspomniawszy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   qrs. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Przecież powiedział to samo. Miał wymienić wszystkich obywateli po przecinku? Napisał, że WSZYSTKIE wyjątki są groźne. Sprawdź w słowniku znaczenie "wszystkie", "wszelkie" i dla kontrastu "niektóre".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A są przecież ważniejsze tematy...

   wrc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Co z aferą korupcyjną przy prywatyzacji TPSA? Dlaczego temat zniknął z pierwszych stron po kilku godzinach? Dlaczego podejrzanych wypuszczono przed wpłaceniem przez nich kaucji? Kto kazał usunąć...rozwiń całość

   Co z aferą korupcyjną przy prywatyzacji TPSA? Dlaczego temat zniknął z pierwszych stron po kilku godzinach? Dlaczego podejrzanych wypuszczono przed wpłaceniem przez nich kaucji? Kto kazał usunąć ten temat, aby w kontekście tej afery nie pojawiała się nazwa Kulczyk Holding? Macie odwagę wyjaśnić te sprawy?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no wlasnie ... co z TPSA

   eddo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

   rzeczywiscie cos cicho sie zrobilo w tym temacie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama