Wrocławscy archeolodzy odkryli zbiorową mogiłę w Kamiennej...

  Wrocławscy archeolodzy odkryli zbiorową mogiłę w Kamiennej Górze (ZDJĘCIA)

  Grzegorz Demczyszak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy archeolodzy odkryli zbiorową mogiłę w Kamiennej Górze (ZDJĘCIA)
  1/3
  przejdź do galerii

  ©fot. Jan Jagiełło/Uniwersytet Wrocławski

  Zwłoki 120 osób z obozu koncentracyjnego w Gross Rosen odkryto w dwóch mogiłach przy ul. Księcia Bolka I. Pracom przewodzili archeolodzy związani z wrocławskim IPN-em.
  Pierwszej ekshumacji dokonano pospiesznie w 1946 roku. Po odkopaniu i przeliczeniu zwłok mogiłę zakopano. Wtedy powstał dokument, który trafił do miejskiego archiwum w Jeleniej Górze. Od tamtej pory nic nie robiono z mogiłą. Urząd Miejski w Kamiennej Górze zdecydował jednak, że chce uczcić pamięć poległych więźniów. Dlatego zlecił prace sondażowe wrocławskim archeologom.

  - Prace zaczęliśmy 16 lipca.
  Wykopy sondażowe skończyliśmy 18 sierpnia. Na dokumencie z 1946 roku nie podano dokładnego miejsca, więc musieliśmy zbadać teren. Teraz piszemy raport. Szukamy też wszelkich świadków, którzy mogli brać udział przy pracach związanych z mogiłą. Pochowano tu głównie Polaków, choć nie tylko. Są także żołnierze radzieccy, Włosi, Francuzi, Chorwaci. Niektóre zwłoki zakopano w trumnach - opowiada Anna Pansewicz, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Archeolodzy spodziewają się, że w okolicy mogą być też inne mogiły, jednak ciężko je odkryć, bez nieinwazyjnych metod. W okolicach Kamiennej Góry funkcjonowało ponad 20 obozów pracy. Niemcy w czasie wojny przenieśli tutaj swój przemysł związany z lotnictwem. Więźniowie zasilali produkcję. Urząd miejski w Kamiennej Górze, chce teraz stworzyć tu miejsce pamięci.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   IPN

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   IPN nie miał nic wspólnego z tymi pracami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   archeolodzy z przyszłości...

   zxc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Nie dość, że archeolodzy przybyli do nas z przyszłości (prace sondażowe zakończono 18 sierpnia), to jeszcze Pan Grzegorz Dziennikarz pisze bez zrozumienia, ewentualnie szybko i chaotycznie. A może...rozwiń całość

   Nie dość, że archeolodzy przybyli do nas z przyszłości (prace sondażowe zakończono 18 sierpnia), to jeszcze Pan Grzegorz Dziennikarz pisze bez zrozumienia, ewentualnie szybko i chaotycznie. A może korektor-cenzor poszedł na urlop...? Bo niby co ma oznaczać to zdanie:"Archeolodzy spodziewają się, że w okolicy mogą być też inne mogiły, jednak ciężko je odkryć, bez nieinwazyjnych metod." Zdaje się, że miał na myśli, że ciężko je odkryć bez INWAZYJNYCH metod, ewentualnie ciężko je odkryć metodami nieinwazyjnymi . Nieinwazyjne nie ingerują w żaden sposób w grunt, więc trudno w ten sposób cokolwiek odkryć...

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja gut

   helmut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Racja, przynajmniej w artykule użyto poprawnej formy nazwania zbrodniarzy czyli "Niemcy" a nie jakieś mityczne germańskie plemię "Nazistów".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama