Sto godzin samotności

  Sto godzin samotności

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bohaterka nr 1 opowiada o zabijaniu Żydów w czasie wojny i o tym, jak w PRL-u marzyła o syrence. Bohater nr 2 przypomina swój straszny wypadek i rozwód z żoną. W najdłuższym - stugodzinnym - filmie świata jest wielu takich bohaterów. Bo to dokument o samotności.
  Twórcą jednego z najoryginalniejszych filmów świata był bez wątpienia Andy Warhol. W 1963 roku nakręcił słynny, ośmiogodzinny dokument "Sleep" z Johnem Giorno w roli głównej. Aktor nawet się nie spocił na planie, bo przez cały czas po prostu... spał.

  Wrocławianin, Jerzy Forsztęga, postawił sobie ambitniejszy cel. Co prawda w jego filmie też nie ma scenariusza, ale bohaterowie przynajmniej grają.
  Samych siebie. Student Uniwersytetu Śląskiego na wydziale radia i telewizji postanowił nakręcić... najdłuższy film świata. Jego dokument będzie trwał 100 godzin i, jak dobrze pójdzie, znajdzie się w Księdze Rekordów Guinnessa. Film ma być gotowy w na początku nowego roku.

  Pomysł jest banalnie prosty. 22-letni reżyser stawia ludzi przed kamerą i prosi żeby opowiedzieli historie ze swojego życia. Na razie nakręcił 40 godzin, portretując 25 bohaterów. Wyszło różnie - jedni opowiadają o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa (Józefa Szpigun), inni o utracie bliskich osób, jak Darek Bereśniewicz. Niektórzy po prostu wygłupiają się przed kamerą. Ale wspólnym mianownikiem tych filmowych występów jest niemal zawsze samotność.

  Młody reżyser zdaje sobie sprawę, że poza nim, filmu nikt w całości pewnie nie obejrzy. Trzeba by było zarwać ponad 4 dni i noce.
  - Poza tym dokument będzie dla niektórych momentami nudny - przyznaje Forsztęga. - Ale przecież film kręci się czasami tylko dla jednej sceny - dodaje.

  Historia pomysłu na film wrocławianina zaczyna się dość nietypowo. Kilka miesięcy temu Jurek kupił napój z wypisaną na kapslu informacją, że najdłuższy film świata trwa 87 godzin. Od razu postanowił zrobić dłuższy. Żeby się wypromować i zapisać w księdze rekordów.
  - Wcześniej nakręciłem kilka studenckich etiud. A w planach mam film pełnometrażowy - mówi autor, który w wolnych chwilach obmyśla też happeningi. Ostatnio postanowił, że postawi niewidomych przez totalizatorami sportowymi i poprosi ich o skreślanie numerów. Akcję nazwie "Ślepy los".
  - Dzwoniłem do osób niewidomych, byli zainteresowani takim performancem - zapewnia reżyser.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może tutaj!

   faraonka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tu są super ludzie. Sami zobaczcie! podaje linka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasne

   Paulina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Z czystą przyjemnością pomogę :)
   510451474 :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polecam!!

   Menadżer osobisty: Anna Karolina Żelazna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Serdecznie polecam i jednocześnie zgłaszam do udziału aktorkę i modelkę - Annę Karolinę Żelazną. Opowie o tym, jak osiągnęła sławę i popularność oraz o reality show (Mam Talent), w którym...rozwiń całość

   Serdecznie polecam i jednocześnie zgłaszam do udziału aktorkę i modelkę - Annę Karolinę Żelazną. Opowie o tym, jak osiągnęła sławę i popularność oraz o reality show (Mam Talent), w którym wystąpiła.
   Pozdrawiam,
   Beata Mińska. 779 987 567zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zgłoszenie

   Kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Chce się zgłosić do udziału. Moj numer 795 095 948

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hm

   niezabardzo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 39

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_longest_films_by_running_time


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlatego jeszcze go realizuję

   Jurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Robię właśnie jeszcze film po to by te rekordy przebić, ale tak na prawdę jest dla mnie ważne poznanie ciekawych ludzi przed kamerą !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ;]

   K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 40

   ciekawy pomysł ;] powodzenia! :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama