Tybet pachnie palonym kadzidłem

  Tybet pachnie palonym kadzidłem

  Mariusz Najwer

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z dr. Łukaszem Wallem, podróżnikiem.
  Czy Tybet jest piękny?

  To jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Urzeka mnie niezwykła magia tego regionu. W szczególności surowy krajobraz i niezwykła atmosfera religijności. Tybetańczycy natomiast to niesamowicie serdeczni ludzie.

  Nie patrzą bykiem na obcokrajowców?

  Absolutnie nie. Jest w nich naturalna otwartość, pewne zainteresowanie przyjezdnymi z różnych krajów. Nie ma żadnej rezerwy, wrogości czy bariery między Tybetańczykami a turystami. Powiedziałbym nawet, że są bardziej otwarci na świat niż Chińczycy.

  A konflikt pomiędzy mieszkańcami Tybetu a Chińczykami jest widoczny gołym okiem?

  Jak najbardziej. W oczy rzuca się chińskie wojsko i policja. Na umundurowanych Chińczyków można natknąć się na każdym kroku. Poza tym do Tybetu nie wjedzie się od razu. Trzeba się natrudzić i załatwić mnóstwo różnych zgód, potrzebnych, by dostać się do tego kraju.
  W trakcie podróży w specjalnych punktach kontrolnych sprawdzane są autobusy z turystami. Kontroler wchodzi do pojazdu i zbiera wszystkie dokumenty, żeby porównać numery paszportów, nazwiska i pozwolenia. W samym Tybecie są miejsca, po których obcokrajowcy mogą się poruszać w określonym czasie. Dziś i tak jest lepiej. Jeszcze do początku lat 80. w ogóle nie było wjazdu do tego regionu.

  Czy w Tybecie jest godzina policyjna?

  Teraz już nie. Obostrzenia te są nieco łagodniejsze niż na przykład kilka miesięcy temu. Na przełomie marca i kwietnia tego roku Tybet został przecież całkowicie zamknięty dla obcokrajowców. Granice otworzono dopiero w czerwcu. Przez ponad dwa miesiące nie wydawano turystom zgód na wjazd do tego kraju.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama