Koniec z nędzą w małych ośrodkach zdrowia

  Koniec z nędzą w małych ośrodkach zdrowia

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wreszcie nie będzie wilgoci i brudnych ścian. Za 24 mln zł gminy odnowią wiejskie ośrodki.
  Małe pomieszczenia, zaduch, wilgoć, odrapane ściany, brak poczekalni i schludnych toalet - takich zapyziałych ośrodków zdrowia jest na Dolnym Śląsku wiele. Pojawiła się jednak szansa, że warunki dla pacjentów i personelu się poprawią. Do dolnośląskich gmin trafią wkrótce 24 miliony złotych z dotacji unijnych. Dzięki temu samorządy wybudują lub wyremontują ośrodki zdrowia i wiejskie punkty lekarskie. Pacjenci będą przyjmowani w lepszych warunkach i badani nowoczesnym sprzętem.


  Na Dolnym Śląsku jest około 400 małych ośrodków zdrowia i punktów lekarskich. Na liście do remontów znalazło się ich 39. Najpierw zostaną odnowione te najbardziej zaniedbane.
  - Bez wsparcia Unii nie byłoby nas stać na tak gruntowną modernizację dwóch ośrodków zdrowia - przyznaje burmistrz Mirska Andrzej Jasiński.
  Ośrodek w Mirsku nie był remontowany od lat 70. poprzedniego wieku. Okna pamiętają jeszcze Niemców, a do toalet lepiej nie zaglądać. W ośrodku zostaną wymienione okna, budynek będzie ocieplony. Dla starszych i niepełnosprawnych pacjentów zostanie zamontowana winda.

  Remontu nie mogą się doczekać się pacjenci we wsi Rębiszów. Dotąd korzystali z punktu lekarskiego. Ciasne i zniszczone pomieszczenia niczym nie przypominały placówki zdrowia. W punkcie w Rębiszowie trzeba zrobić osobne wejścia dla dzieci zdrowych i chorych oraz dla pozostałych pacjentów. Powstaną też nowe toalety.
  - Standard przyjmowania chorych znacznie się polepszy - zapewnia kierownik ośrodka Bernard Papp. Remont pochłonie 2,3 mln zł, z czego 1,6 mln zł przekaże Unia Europejska.

  Remont będzie także w Pasieczniku.
  - Wreszcie nie będziemy się tłoczyć w poczekalni - cieszy się Antoni Gonczar, mieszkaniec wioski. Punkt czekają radykalne zmiany, m.in. powstanie rejestracja, bo obecnie zapisywanie pacjentów odbywa się w gabinecie zabiegowym.
  - Do wymogów unijnych dostosujemy również korytarze i toalety - zapowiada Lucyna Fabiszewska-Kozdęba, pielęgniarka środowiskowa. Modernizacja ośrodka w Pasieczniku pochłonie ponad pół miliona złotych.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama