Przed pułkownikiem drżała okolica - teraz sam potrzebuje...

  Przed pułkownikiem drżała okolica - teraz sam potrzebuje ochrony

  Barbara Jaśkowiec

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Podczas prac wykopaliskowych w Głogowie natrafiono na kryptę z miedzianym sarkofagiem. W drewnianej trumnie znaleziono szczątki Georga von Rostocka.
  Póki żył, przed pułkownikiem Georgiem von Rostockiem - obrońcą Twierdzy Głogów z czasów wojny trzydziestoletniej (XVII w.) - drżeli żołnierze i ludność cywilna, którą gnębił wysokimi kontrybucjami. Po śmierci nie budzi żadnego respektu. Przeciwnie: zuchwali poszukiwacze skarbów tylko czekają, by splądrować jego grób. Z tego powodu Głogów ma teraz z pułkownikiem problem.

  Problem pojawił się ponad miesiąc temu, gdy podczas prac wykopaliskowych natrafiono na kryptę z miedzianym sarkofagiem. W drewnianej trumnie znaleziono szczątki Georga von Rostocka. Przez kilka tygodni trzymano ten fakt w tajemnicy, bo pracownicy muzeum nie wiedzieli, co mają z pułkownikiem zrobić i jak go zabezpieczyć. O odkryciu zawiadomili konserwatora zabytków w Legnicy Zdzisława Kurzeję.
  - Wysłana przez niego pracownica obejrzała kryptę i poleciła ją zasypać - mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historyczego w Głogowie. Inspektorka z Legnicy zasugerowała też, że miedziana trumna wraz ze zwłokami powinna zostać na swoim miejscu. Zaleciła jedynie dobrze je zabezpieczyć. Jak? Nie powiedziała.
  - Nie wiemy, w jaki sposób mamy to zrobić - mówi Leszek Lenarczyk. - Dlatego prezydent miasta wysłał do konserwatora Kurzei pismo z prośbą o wydanie zaleceń dotyczących zabezpieczenia oraz przyszłej prezentacji miejsca pochówku pułkownika.

  Muzealnicy i urzędnicy (nie wspominając o samym pułkowniku) czekają na odpowiedź. A konserwator twierdzi, że zrobił wszystko, co do niego należało:
  - Pism z urzędu ani muzeum nie otrzymałem, więc nie wiem, czego jeszcze ode mnie oczekują - mówi.
  Tymczasem młodociani poszukiwacze skarbów próbowali dokopać się do szczątków. Prezydent Głogowa polecił więc firmie ochroniarskiej pilnowanie ruin kościoła.
  - Dzięki pułkownikowi mamy najlepiej strzeżony parking w mieście - śmieją się mieszkańcy sąsiadującej z kościołem kamienicy. A pułkownik? Pułkownik pewnie przewraca się w grobie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama