Podczas Euro uważaj na niektóre gesty i słowa...

  Podczas Euro uważaj na niektóre gesty i słowa...

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeśli podczas Euro 2012 zapragniesz wręczyć pięknej rosyjskiej kobiecie róże, pamiętaj, by liczba kwiatów była nieparzysta. Inaczej dowód twego uczucia może być odebrany na opak, przeciwnie niż sobie założyłeś. W Rosji parzystą liczbę kwiatów niesie się na grób.
  Różnic obyczajowych, o których przed Euro 2012 warto wiedzieć, jest więcej. Czesi mogą być zdezorientowani, kiedy powiemy do nich "szukaj". To w czeskim wulgarne określenie dotyczące seksu. Mogą więc nie zrozumieć naszych intencji.
  Czasem warto też zrezygnować z niektórych tematów rozmów.

  - Rosjanie nie przepadają za polityką. Szczególnie drażliwi są wobec tematów związanych z drugą wojną światową - przestrzega Joanna Górka-Przyjazna ze szkoły językowej Centrum Rosyjskie we Wrocławiu.
  - Dla nich niezrozumiałe mogą być polskie pretensje o np. zbrodnie stalinowskie. Wielu o tym nie wie, za to traktują wojnę z Niemcami jako swoje wielkie zwycięstwo. Mogą być urażeni, kiedy ktoś wypomni im ciemną stronę tamtych czasów - tłumaczy.

  Zagraniczni goście mogą mieć też problemy, wynikające z różnic w przepisach. Czesi mogą zapomnieć o legalnym noszeniu i paleniu marihuany. Trawka u nas nie jest legalna, a policja nie zamierza wprowadzać taryfy ulgowej dla turystów. - Będziemy egzekwować nasze prawo - zapowiada Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

  Południowi sąsiedzi nie powinni próbować kąpieli w Odrze. U siebie mogą bez problemu kąpać się w Wełtawie. U nas za kąpiel w Odrze grozi mandat.

  Z kolei Grecy muszą się pilnować w restauracjach.
  - W Grecji tradycją jest tłuczenie talerzy podczas imprez. To znak, że zabawa jest udana. Lepiej jednak, żeby nie bawili się aż tak dobrze we Wrocławiu - przyznaje Krystian Sakas, wrocławianin pochodzący z Grecji.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie my do nich a oni do nas!!

   bolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 51

   Nie wypaczajcie obrazu. Kultura wymaga tego, że się dostosowuję do kraju gdzie jadę a nie na odwrót! To tak jakby pisać, że jadąc do Azji imam do meczetu musiałby wpuszczać kobiety bo są...rozwiń całość

   Nie wypaczajcie obrazu. Kultura wymaga tego, że się dostosowuję do kraju gdzie jadę a nie na odwrót! To tak jakby pisać, że jadąc do Azji imam do meczetu musiałby wpuszczać kobiety bo są turystkami, a np. W Arabii Saudyjskiej mieliby mi wręczać bilblię bo jestem katolikiem ( jest tam zabroniona).
   Artykuł tendencyjny i niestety jak zwykle pokazuje, że to my musimy się do wszytskich dostosowywać, nawet u siebie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rosjanie nie przepadają za polityką, ale

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 27

   Są to bardzo mili ludzie, chyba że pracują dla swojego kraju (FSB, GRU, KGB i inne).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eh...

   Pollyanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 28

   Jeżdżę często po różnych krajach Europy i Azji i jako turystka to w moim interesie jest zapoznać się wcześniej z kulturą i obyczajami państwa do którego jadę. To w końcu ja jako gość jadę do obcego...rozwiń całość

   Jeżdżę często po różnych krajach Europy i Azji i jako turystka to w moim interesie jest zapoznać się wcześniej z kulturą i obyczajami państwa do którego jadę. To w końcu ja jako gość jadę do obcego państwa, który ma swoją kulturę, tradycje czy inną religię. Będąc w Egipcie czy Maroku nosiłam chustę, w Watykanie nie miałam odkrytych ramion czy też krótkich szortów, w Indiach pilnowałam się by nie jeść lewą ręką ( lewa ręka w kulturze Indyjskiej jest nieczysta, służy do higieny intymnej). Będąc w Czechach uważałam na słówka. Przykłady mogę mnożyć.

   Więc dlaczego teraz nam każe się uważać? To oni są turystami, my jesteśmy u siebie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?!@

   ses (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 33

   co za kupa gowna, niech oni dostosuja sie do nas


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oni do nas również

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 43

   kde44 pojął o co mi chodzi,
   medal ma 2 strony

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   turyści też powinni być doinformowani

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 39

   Ciekawe, czy w krajach, z których przyjadą kibice, prasa również informuje swoich obywateli, jakie są obyczaje, czego mogą się spodziewać i jak się powinni zachowywać jadąc "w gości" do Polski?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak

   kde44 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 43

   Za konflikty odpowiadają obie strony. Ich brak jest wynikiem obustronnych starań.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama