Po bandzie: Chodźmy na Rynek, śmietnik Europy

  Po bandzie: Chodźmy na Rynek, śmietnik Europy

  Wojciech Koerber

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Może kiepsko u mnie z wyobraźnią, lecz gdybym miał zabrać gości w piękniejszą część Wrocławia, jedno tylko miejsce przychodzi mi do głowy - Rynek. Rynek, który jeszcze kilkanaście dni temu był piękny, a ponownie będzie dopiero w lipcu.
  Po bandzie: Chodźmy na Rynek, śmietnik Europy
  Gdy goście wyjadą. Ot, taki zabieg marketingowy. To miejsce ma klasę, ma duszę, jest bajkowe. Pod jednym wszakże warunkiem. Że nie ustawia się tam scen, płotów, trybun czy najpiękniejszych nawet budek. Że nie jest śmietnikiem, że daje oddychać. Słusznie mówi Zdrojewski, że ma ono być naszym salonem. Prezydent Janicki ripostuje, że przecież gości na salonach się właśnie przyjmuje. Zgoda, lecz nie wówczas, gdy - siłą rzeczy - będą musieli robić w tym salonie na dywan.

  Otóż, krótko mówiąc, sytuowanie strefy kibica w Rynku to strzał samobójczy do wrocławskiej bramki. Przecież ci wszyscy kibice i tak by w to miejsce trafili. W miejsce czyste, przyciągające, magiczne.
  I tak by to Euro w Rynku konsumowali. Myślę, nie, jestem przekonany, że ci miejscy urzędnicy i rzecznicy, ci, którzy bronią kibicowskiej strefy, sami ze smutkiem patrzą, jak serce Wrocławia paskudnieje. Że to był błąd, wszystkim nam się takie zdarzają. Co mają jednak robić - muszą tej linii bronić. Taka praca. Dlatego ja nigdy nie będę rzecznikiem, chyba że w KGHM-ie. Miałbym trzynastki, piętnastki, osiemnastki…

  Tyle jest miejsc, gdzie najlepiej tę strefę pomieścić. Tyle miejsc pod Wrocławiem… No, poniosło mnie nieco. Wiem, wymogi UEFA Family. Tak jak wydzielanie niedostępnej strefy VIP w strefie kibica. Getto w getcie, płot za płotem, niepotrzebna segregacja, mogąca tylko wzniecać agresję mniejszych po drugiej stronie barykady. Jak loża prasowa na Stadionie Olimpijskim, obliczona na przyjęcie ze dwustu dziennikarzy, podczas gdy pismaków na ligowy żużel chodzi około czterech (zawsze mi głupio, że obok pusto, a ludziom każą siadać niżej, gdzie widać głównie bandę - dwa rzędy nam wystarczą). Albo wydzielanie bramek na lotniskach dla krawaciarzy, choć to akurat swoje uzasadnienie niekiedy ma. A propos. Lotnisko w Monachium, kilka dni temu.

  Czekam już w autobusie, aż podjedzie do ptaka, lecz nie podjeżdża, wciąż stoi. Kolega mówi, może delikatniej oddam sens wypowiedzi, a zatem kolega mówi tak: "zabiję tego barana, przez którego czekamy". No i po chwili zjawia się ów baran - Witalij Klicz-ko. Leciał na Global Forum do Wrocławia. Powiedziałbym, że agresja u kolegi zjechała z dziesięciu do jednego, nawet się uśmiechnął do barana, ktoś inny poprosił o zdjęcie.

  No więc kocham ten Wrocław, jest piękny, bo mój. I nie rażą mnie, jak wielu, budowle nowoczesne przy zabytkowych. Dzięki temu wiem, że miasto opowiada swą dawną historię, bo ją ma, a z drugiej strony - że się rozwija, idzie naprzód. Z tą strefą wiele już nie zrobimy, trzeba ją zaakceptować, a może ujawni jakieś swoje plusy? Nie narzekajmy więc, oszczędzajmy głos na piątek, na doping. Jak to dziecko z dowcipu. Mianowicie chłopczyk, taki już w wieku przedszkolnym, niemowa, podczas obiadu niespodziewanie pyta: "A gdzie kompocik?". Na co rodzice, w euforii, krzyczą: "Jezus Maria, synuś, ty mówisz! To cud! Dlaczego wcześniej nic nie mówiłeś?!". Na co chłopczyk: "Bo zawsze był".

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziękujmy ...

   Fał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 8

   Myślę, że wiemy komu podziękować za ten samobójczy strzał, do póki miastem będą zarządzać pajace pokroju obecnego wiceprezydenta xD lol do póty będziemy mieć okazjonalne ziszczenia koszmarnych snów...rozwiń całość

   Myślę, że wiemy komu podziękować za ten samobójczy strzał, do póki miastem będą zarządzać pajace pokroju obecnego wiceprezydenta xD lol do póty będziemy mieć okazjonalne ziszczenia koszmarnych snów w postaci Euro-Rynkolatryny i metalowego "obozu pracy UEFA". Niestety wrocławski układ władz ma się dobrze i chociaż umieścilibyśmy tam człowieka z kryształu to niestety ale w tyglu tym szybko on popęka, bo "wujków" i "kolegów" jest więcej niż byśmy przypuszczali a to, że nasze pieniądze im jak woda przez palce przepływają na byle kloaczne pomysły to inna sprawa. Niestety tego się ruszyć nie da, a miasto za każdym razem ucierpi na ich pomysłowości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zasikane Euro

   Zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 10

   W zasadzie bardzo trudno dobrać zestaw słów oceniając tą nieszczęsną strefę kibica w naszym Rynku, aby utrzymać się w konwencji człowieka kulturalnego. Tym bardziej, że bardzo ucierpi na tym ta...rozwiń całość

   W zasadzie bardzo trudno dobrać zestaw słów oceniając tą nieszczęsną strefę kibica w naszym Rynku, aby utrzymać się w konwencji człowieka kulturalnego. Tym bardziej, że bardzo ucierpi na tym ta piękna witryna naszego miasta. Rozumiem, że kibice piłkarscy to nie grupy turystów podziwiające zabytkowe kamieniczki i oddychające tą niepowtarzalną atmosferą, jaką udało się w Rynku stworzyć. To potężna ilość młodych gniewnych, którzy nie dostali się na stadion a chcą obejrzeć mecz i głośno nachlać się piwa. I tu pojawia się podstawowy problem. Mianowicie "zakratowanie" kilkunastu tysięcy młodych podchmielonych, podzielonych dodatkowo na dwa obozy (wszak grają dwie drużyny) spowodować może zupełnie niekontrolowaną sytuację pospolitego mordobicia. Jak więc w zatłoczonej i okratowanej przestrzeni służby medyczne będą udzielać pomocy - nie wiem. Jak służby porządkowe pacyfikować będą agresywnych sami nie mając możliwości ewakuacji (w razie czego) też nie wiem. Jak policja wyłapie agresorów stojąc jak przysłowiowe pajace na zewnątrz krat - również nie wiem. Jak wreszcie wyglądać będzie statystyka zgonów w razie wybuchu paniki - wiem, tragicznie. A to bardzo możliwe. Najmniej więc istotnym problemem wydaje się być zasikany Rynek następnego dnia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niestety

   - (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 26

   jeśli dojdzie do mordobicia, a w Rynku wszystko temu sprzyja, wtedy spełnią się marzenia Dutkiewicza, bo to naszą strefę kibica rzeczywiście będą pokazywać najczęściej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no wreszcie

   pep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   wreszcie jakaś słuszny tekst

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blog Justyny Kowalczyk

   jacenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 32

   He, he, he... Się porobiło
   Kiedy w styczniu otrzymałam propozycję pisania tego bloga, nie chciałam jej przyjąć. Po chwili zastanowienia stwierdziłam, że jednak może pomóc, i POMAGA:) Od ok.10 lat...rozwiń całość

   He, he, he... Się porobiło
   Kiedy w styczniu otrzymałam propozycję pisania tego bloga, nie chciałam jej przyjąć. Po chwili zastanowienia stwierdziłam, że jednak może pomóc, i POMAGA:) Od ok.10 lat wszędzie, gdzie się da - i służbowo i prywatnie, mówimy o problemie braku trasy nartorolkowej w Polsce. Ba, nawet w jednym
   z pierwszych wpisów dość wyraźnie o tym napomknęłam. Bez echa. Tylko przytakujące kiwania głowami. A tu proszę! Wystarczyły trzy zdania, a maszyny ruszyły pełną parą i rozwiązał sie worek obietnic. Oby tylko poszły za nimi czyny.
   I żebyśmy się dobrze zrozumieli - 2km nawet najgładszego asfaltu, wyprofilowanego tak jak pętla na terenie zakopiańskiego COS-u, to ścieżka dla początkujących, a ja walczę o trasę z prawdziwego zdarzenia. Nie dla siebie. Pewnie nie zdążę. Walczę, bo jeśli uda się przynajmniej trochę skrócić wieczną, zagraniczną tułaczkę polskich biegaczy, biathlonistów i kombinatorów norweskich, to będzie sukces.
   Jeśli dzięki tej trasie unikniemy wypadków podobnych, jak ten, którego skutki odczuwa do dziś Sylwia Jaśkowiec, to będzie sukces.
   Jeśli dzięki tej trasie utalentowane dzieciaki będą chciały dalej biegać, zamiast kończyć w wieku 18lat, bo nie potrafią sobie wyobrazić ciągłego życia w obcych hotelach, to będzie sukces.
   Marzę o tym, by moje ukochane polskie miasto można było bez ironii nazwać stolicą sportów zimowych i najlepszym ośrodkiem przygotowań.
   Tylko tyle i aż tyle. Bo jeśli nie uda się teraz , to już sie nie doczekamy. Pewnie wszystko byłoby prostsze, gdyby Zakopane otrzymało zielone światło do organizacji Mistrzostw Świata w 2017 roku. Nie otrzymało jednak. Po raz kolejny. Bardzo mi przykro z tego powodu i szczerze napiszę, że polityki FIS-u nie rozumiem. Oslo, Val di Fiemme, Falun, Lahti (trzy razy Skandynawia) to miasta - organizatorzy w latach 2011-2017. Lekkie przegięcie. I nie zgadzam się z argumentami, że dojazd zły! Falun czy Obersdorf nie mają lepszego. Że tras biegowych nie ma... Fakt, jednak by powstały jak w Libercu , czy w Falun skocznie. Byłaby motywacja, pieniądze. Oslo - Holmenkollen zostało zupełnie zmodernizowane właśnie po przyznaniu MŚ.
   Mamy dwa wielkie atuty - wszyscy mieszkaliby w promieniu 10 min piechotą do obiektów (w Lahti 3/4 ekip będzie mieszkać 40km, podobnie jak w Falun). I atmosfera! Wierzcie mi, proszę, pełne trybuny są bardzo ważne.
   Życie Walczaka nie jest łatwe - coś o tym wiem:) Wieczna krytyka i posądzanie o maruderstwo i narzekactwo. Nieważne.
   Trzeba robić swoje z uśmiechem i nie poddawać się.
   I tego właśnie życzę i Zakopanemu i sobie:)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zastanawiam sie nieraz czy ten Janicki jest normalnym czlowiekiem ?

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 37

   Sprawia wrazenie ze nie zabardzo kumaty i elokwentny.
   Moze wyslac go na jakies seminarium zeby nabral zdolnosci myslenia i normalnego rozumowania.
   Bo jak do tej pory to jest jedna z najwiekszych...rozwiń całość

   Sprawia wrazenie ze nie zabardzo kumaty i elokwentny.
   Moze wyslac go na jakies seminarium zeby nabral zdolnosci myslenia i normalnego rozumowania.
   Bo jak do tej pory to jest jedna z najwiekszych niepowodzen Dutkiewicza.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   on nie jest od myślenia

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   został wybrany z pełną premedytacją nie po to, żeby myślał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poroniony pomysł, do sześcianu

   cleo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   brak słów by adekwatnie nazwać pomysł umieszczenia strefy kibica w Rynku; barbarzyństwo, debilizm czystej wody; no i to wciskanie kitu, że w ten sposób POKAŻE SIĘ/ WYPROMUJE najpiękniejsze miejsce...rozwiń całość

   brak słów by adekwatnie nazwać pomysł umieszczenia strefy kibica w Rynku; barbarzyństwo, debilizm czystej wody; no i to wciskanie kitu, że w ten sposób POKAŻE SIĘ/ WYPROMUJE najpiękniejsze miejsce Wrocławia! Przecież zza tych sztachet niczego nie widać....
   nikt z mojej rodziny nie zagłosuje na Dutkiewicza i spółkęzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze napisane

   kk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 12

   Strefa kibica to chybiony pomysł. Miasto miało przez EURO 2012 zrobić sobie promocję, przyciągnąć przyszłych gości wszystkim, czym się da. Sam wiem, że przez najbliższy miesiąc będę unikał Rynku...rozwiń całość

   Strefa kibica to chybiony pomysł. Miasto miało przez EURO 2012 zrobić sobie promocję, przyciągnąć przyszłych gości wszystkim, czym się da. Sam wiem, że przez najbliższy miesiąc będę unikał Rynku jak ognia. Podobnie zrobią turyści, którzy przyjechali z innego powodu niż piłka nożna. A kibice na Rynek trafiliby i bez strefy...

   A co do rozwoju centrum - wyrażam gorącą nadzieję, że z czasem zezwolą restauratorom wystawiać ogródki przez cały rok. W wielu miastach tak jest, a ogródki są zimą osłonięte i ogrzewane.

   Ponadto, nie mogę się doczekać, aż skończy się remont pl. Nowy Targ. Mogliby tam przenieść wszelkie jarmarki świąteczne i inne czasowe imprezy. Odgruzowałoby to Rynek i Świdnicką, które są pełne i bez tego, a zaktywizowałyby tamten rejon.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE - strefie kibica w Rynku

   jagoda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   Sporo lat żyję, sporo widziałam. ale nadal się dziwię. My wrocławianie jesteśmy dumni z wizytowki naszego miasta, jakim jest wrocławski Rynek. To salon naszego miasta. I co w nim robimy? Spęd paru...rozwiń całość

   Sporo lat żyję, sporo widziałam. ale nadal się dziwię. My wrocławianie jesteśmy dumni z wizytowki naszego miasta, jakim jest wrocławski Rynek. To salon naszego miasta. I co w nim robimy? Spęd paru tysięcy kibiców wiecznie spragnionych i gotowych do rozróby. Mamy wokół miasta sporo wolnych terenów (np. pola marsowe), które mogą pełnić rolę np. strefy kibica. Najpiękniejsze miejsca w mieście okratowano, jakby chciano specjalnie je zakryć przed ciekawskimi. Zgadzam się w pełni, że to NIE JEST PROMOCJA NASZEGO MIASTA. To bezmyślne niszczenie odrestaurowanych miejsc (podobnie było z lodowiskiem które zniszczyło świeżo wyłozoną kostkę). Skończył się już pewnie czas kiepskich włodarzy, bo jak widać przestają rozsądnie myśleć. Popieram p. Zdrojewskiego, który nie godzi się na takie niszczenie wrocławskiego Rynku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co imponuje w strefie kibica????

   o. szambo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 20

   80 "sraczy" /50 w Rynku i 30 na Solnym/, Czuję ten aromat, współczuje mieszkańcom.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   toi toi

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 23

   kible i te zapachy będą się turystom kojarzyły z naszym miastem. To się nazywa promocja, zastawić najpiękniejszą część naszego miasta rusztowaniem i kiblami.... to jak sabotaż


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   im gorzej tym lepiej

   a co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Już raz tak było-"im gorzej tym lepiej"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama