Połamał rękę i zgniła mu pod gipsem. Kto zawinił?

  Połamał rękę i zgniła mu pod gipsem. Kto zawinił?

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  9-letni Piotruś Wróbel ze Zgorzelca, grając w piłkę z wujkiem, złamał lewą rękę. Było to na początku maja i teraz móg-by już myśleć o ściąganiu gipsu. Tymczasem mało brakowało, a trzeba byłoby ją amputować. Zdaniem matki chłopca wszystkiemu winni są lekarze ze szpitala ze Zgorzelca, bo nie reagowali, gdy po operacji ręka coraz bardziej puchła i bolała, a on sam wymiotował. Zgłosiła sprawę do prokuratury.
  Połamał rękę i zgniła mu pod gipsem. Kto zawinił?

  ©fot. Paweł Relikowski

  - Mało brakowało, a skończyłoby się amputacją - mówi zapłakana Sylwia Wróbel, mama Piotrusia. - Gdybym wiedziała, czym się to skończy, wypisałabym go ze szpitala w Zgorzelcu na żądanie już na drugi dzień - rozpacza kobieta.
  Opowiada, że już na drugi dzień po operacji i założeniu gipsu chłopczykowi spuchła ręka. Skarżył się, że go coraz bardziej boli. Dostał temperatury i zaczął wymiotować. Zdaniem matki żaden lekarz ze szpitala w Zgorzelcu nie zainteresował się, by zajrzeć pod gips, co się dzieje z ręką. Dostał antybiotyk, ale niewiele mu pomógł.

  - Pielęgniarka pukała po gipsie, pytając, czy go boli, gdy był już nieprzytomny z bólu i otumaniony lekami - opowiada matka.
  Pielęgniarka miała stwierdzić, że ręka goi się, jak trzeba, a chłopiec po prostu tęskni za domem. Czwartego dnia, mimo braku poprawy, został wypisany do domu.
  Nazajutrz rodzice zawieźli go na pogotowie, bo czuł się coraz gorzej. Stamtąd trafił do kliniki Akademii Medycznej przy ul. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu. - Lekarze otworzyli ranę i oniemieli. Ja też. Mojemu dziecku ręka zgniła do gołej kości! - opowiada przerażona matka. Mało brakowało, by chirurdzy podjęli decyzję, żeby ją amputować. - Syn mi powiedział, że jeśli to uratuje mu życie, to żebym podpisała zgodę - płacze pani Sylwia. Na konsultację lekarze z Wrocławia zaprosili dr. Adama Domanasiewicza, mikrochirurga ze Szpitala św. Jadwigi w Trzebnicy. Ten ośrodek ma wielkie doświadczenie w przyszywaniu kończyn i ich rekonstrukcji. Lekarze uradzili, że bę-dą próbowali rękę ratować.

  - Koledzy z Wrocławia zastosowali odpowiednie leczenie operacyjne w postaci usunięcia martwych tkanek i opanowali infekcję - opowiada dr Domanasiewicz. - Rozpoczęli też leczenie w komorze hiperbarycznej.
  Matka Piotrusia mówi, że we Wrocławiu nareszcie stan syna zaczął się porawiać: przestał wymiotować, odzyskał apetyt, przestał gorączkować .
  W Trzebnicy chirurdzy rozpoczęli rekonstrukcję przedramienia. - Zamknęliśmy ubytek tkanek miękkich i wydaje się, że nie ma już niebezpieczeństwa amputacji - mówi dr Domanasiewicz. - Konieczne będą kolejne etapy rekonstrukcji, aby rączce przywrócić jakiś stopień sprawności - podkreśla. Może to potrwać rok. - Wpierw przeszczepimy skórę, potem nerwy, a następnie mięśnie: z nogi do ręki - wylicza lekarz. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, chłopiec powinien odzyskać czucie ochronne (ciepłego i zimnego) i zginanie palców.

  Lekarze ze Zgorzelca nie czują się winni. - Jest nam bardzo przykro, że tak się stało, i sami chcielibyśmy wiedzieć, co spowodowało tak piorunująco postępujący proces infekcyjny - komentuje sprawę zastępca dyrektora ds. leczniczych Arkadiusz Kawka. Tłumaczy, że dziecko trafiło do zgorzeleckiego szpitala z poważnym złamaniem ręki w łokciu, gdzie jedna kość była złamana, a druga zwichnięta i złuszczona. Po wykonaniu zabiegu nastawiania i zespolenia drutem śródszpikowym lekarze założyli gips.

  Według wicedyrektora Kawki cały czas prowadzona była obserwacja. - Rana była zamknięta, nie było widocznej infekcji - podkreśla. - Podejrzewamy, że tak szybko postępujący proces był spowodowany albo bakterią beztlenową, albo urazem zmiażdżenia trzech palców lewej ręki, który chłopiec przeszedł przed laty, a który spowodował zespół cieśni. Ten z kolei powoduje problemy z ukrwieniem, a co za tym idzie - gorszym oczyszczaniem się i regenerowaniem ran - podsumowuje wicedyrektor.
  Matka Piotrusia nie wierzy w takie tłumaczenie. - Mojego syna będą leczyli teraz lekarze z Trzebnicy, a nie ze Zgorzelca. Nie ufam im - podkreśla.
  Wsp. Paulina Gadomska

  Czytaj także

   Komentarze (34)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A było się uczyć

   Tośko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Moja diagnoza jest prost : w/w "lekarze" ze Zgorzelca ściągali na studiach i taki mamy wynik.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak antybiotyk

   mmmasda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 39

   Tak antybiotyk antybiotyk coraz wiecej daj daj -.- jebani lekarze nie cierpie , ja za to mialem zajebista lekarke ale teraz juz 18+ i musze do innej ;/ a kiedys jak bylem u 1 to by tylko jakies...rozwiń całość

   Tak antybiotyk antybiotyk coraz wiecej daj daj -.- jebani lekarze nie cierpie , ja za to mialem zajebista lekarke ale teraz juz 18+ i musze do innej ;/ a kiedys jak bylem u 1 to by tylko jakies tablety wciskala ale zobaczyc co sie dzieje juz nie. albo wysluchac; ) , szczerze jak mialem poparzenie 2 stopnia na nodze , to dzieki babci :D nie musialem isc do jebanego szpitala bo byla pielegniarka i teraz nawet nic nie widac , takie male slady zostaly a normalnie by bylo gorzej , a do lekarza tylko po L4:) , ja jakos nie ufam lekarza :P chyba ze chodze do niego czesto i go znam;).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może nie posmarowała

   konsekwencje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 11

   albo za mało dała?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może nie posmarowała

   konsekwencje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

   albo za mało dała?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   analfabeci

   __ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 17

   Stłuczona a nie ztłuczona -,-


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w ktorym miejscu????

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tam bylo złuszczona... chyba ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   analfabeta jest jeden

   ____ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 15

   "złuszczona" nie "ztłuczona" - naucz się czytać, a potem poprawiaj...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamknąć

   gig (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 9

   Bandyctwo i bezkarność. Koniec z tym!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie trzeba być lekarzem...

   Babs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 14

   żeby wiedzieć, że otwartej rany nie przykrywa się gipsem! Do rany musi być nieograniczony dostęp choćby po to by móc odpowiednio wcześnie zareagować na infekcje. Są inne sposoby unieruchomienia...rozwiń całość

   żeby wiedzieć, że otwartej rany nie przykrywa się gipsem! Do rany musi być nieograniczony dostęp choćby po to by móc odpowiednio wcześnie zareagować na infekcje. Są inne sposoby unieruchomienia ręki poza gipsem. Zachowanie tych lekarzy świadczy o zaniedbaniu lub lekkomyślnosci. I jedna i druga cecha dyskwalifikuje lekarzazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pełna zgoda...

   Liv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 38

   Byłem operowany w tym roku. Parszywie złamałem nogę. (mogłem obejść się bez operacji ale oznaczałoby to w przyszłości zwyrodnienie stawu etc.)

   Usztywnienie po wstawieniu śrub ? Owszem gips... ale...rozwiń całość

   Byłem operowany w tym roku. Parszywie złamałem nogę. (mogłem obejść się bez operacji ale oznaczałoby to w przyszłości zwyrodnienie stawu etc.)

   Usztywnienie po wstawieniu śrub ? Owszem gips... ale tylko w postaci "półbuta" który był w zasadzie przybandażowany ściśle do nogi. Umożliwiało to ranie oddychanie i kontrole.

   Ci lekarze z artykułu (ci z początku) to jak widać kretyni.

   Pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   asdas

   asdad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 8

   Przecież pisze, że rana była zamknięta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto tu dał minuṣ??

   TarTan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 29

   Babs ma racje! Tylko teraz pewnie usłyszę, że to wszystko z przepracowania lekarzy i cięć budżetowych

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajne tagi

   Piolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 93

   fajne tagi daliście pod artykułem, teraz każdy kogo zainteresują gnijące ręce chłopczyków na bank znajdzie artykuł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzięki Bogu, że oprócz konowałów sa jeszcze prawdziwi lekarze.

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 133 / 130

   Mam nadzieję, że tych pierwszych ze Zgorzelca mama chłopka (zdrowia!!!) puści w skarpetkach. Szczęść Boże wszystkim dobrym ludziom!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BARDZO DOBRZE!! Niech ci co zajebali zprawę smarują d*** smalcem :DD

   CBA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 23

   Wykonali usługę z kontraktu z Nieistniejącą Filozofią Zdrowia - więc niech bulą jak za zborze za to że spaprali ...i jeszcze NFZ powinno im wytoczyć proces za to że narazili ich na straty !!!!! -...rozwiń całość

   Wykonali usługę z kontraktu z Nieistniejącą Filozofią Zdrowia - więc niech bulą jak za zborze za to że spaprali ...i jeszcze NFZ powinno im wytoczyć proces za to że narazili ich na straty !!!!! - Jest rozwiązannie PATA????
   JEST!!!!!!!!!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama