Szok! Tak wygląda dworzec Wrocław Główny! (ZDJĘCIA)

Szok! Tak wygląda dworzec Wrocław Główny! (ZDJĘCIA)

Magdalena Kozioł, Marcin Torz, fot. Tomasz Hołod, Paweł Relikowski

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Szok! Tak wygląda dworzec Wrocław Główny! (ZDJĘCIA)
1/44
przejdź do galerii
Aż trudno w to uwierzyć! Jest czysto, elegancko i nie śmierdzi. Taki jest nowy dworzec Wrocław Główny. Otwarto go w piątek punktualnie o godz. 9. W sobotę pojawiło się tu mnóstwo zwiedzających. Robotnicy wciąż się uwijają, nie wszystko działa jak należy.
W sobotę na wrocławskim Dworcu Głównym było jak zwykle sporo podróżnych, ale nie brakuje osób, które po prostu przyszły tu na spacer. Wyraźnie widać, że wiele osób chodzi, ogląda i zwiedza odnowiony budynek dworca. A tutaj nie wszystko jeszcze działa.

Po tym jak w piątek w końcu udało się uruchomić schody ruchome na perony (w tunelu od strony ul. Małachowskiego), w sobotę znów je wyłączono. Nie działają także taśmy, na których ciężki bagaż podróżnych powinien wyjeżdżać na peron (znajdują się one w głównym tunelu dworca).


Na dworcu wciąż kręci się wielu budowlańców prowadzących prace. Mimo to wciąż nie udało się jeszcze uruchomić wszystkich tablic wyświetlających informację o odjeżdżających pociągach - na peronach. Co gorsza, w holu na głównych tablicach z aktualnym rozkładem jazdy, perony z których odjeżdżają składy są wyświetlane w ostatniej chwili. To wprowadza chaos wśród podróżnych.

W holu głównym nie można także skorzystać ze schodów ruchomych, które mają nas wywozić na pierwszy poziom - do galerii ze sklepami, bo tej jeszcze nie ma. W porównaniu z piątkiem jest za to postęp - można już korzystać z toalet.

Na placu przed dworcem zniknęło kilka rolek trawy, a część zieleńca lekko pożółkła, trzeba będzie nieco popracować jeszcze nad estetyką w tym miejscu.

- Do piątku tylko ciśnienie mi rosło, ale teraz mogę się uspokoić. Jestem pod wielkim wrażeniem - mówił na dworcu wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. - Ostateczny wygląd dworca przerasta moją wyobbraźnie. W końcu jesteśmy przygotowani na Euro. Udało się coś, w co wielu nie wierzyło - dodał Skorupa.Trudno ocenić, jak długo na dworcu będzie czysto, bo w holu głównym nie ma ani jednego kosza na śmieci. Na próżno szukać ich też na placu przed wejściem głównym.

- Stałych, metalowych, czy też kamiennych koszy na śmieci nie może być ze względów bezpieczeństwa - mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimexu, głównego wykonawcy przebudowy dworca. - Takie są zalecenia UEFA. Chodzi o to, aby kibice nie mogli nimi na przykład rzucać. W holu kasowym, a także w tunelu na perony pojawiły się już zawieszone worki na śmieci. Tak będzie do końca miesiąca.

Nie działają też taśmy, które miały służyć do przewożenia bagaży na perony. Na peronie trzecim nie działają tablice informacyjne - pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą stojące tam pociągi. Brakuje też szczegółowych informacji o odjazdach pociągów w holu głównym. Przy większości połączeń widać tylko godzinę odjazdu, numeru peronu już nie.

Nieczynne są toalety w holu głównym (uruchomiono tylko te w tunelu prowadzącym na perony).

Na głównym czynne są wszystkie kasy, uruchomione też dwie - na razie prowizoryczne, ale czyste - restauracje w holu głównym. Działają również schody ruchome prowadzące na perony. Jest również elegancka poczekalnia dla pasażerów, działa darmowy, miejski internet.

Czynny jest też bar przy wejściu na dworzec od strony dawnej stacji benzynowej. Za kawę zapłacimy tu 5 złotych, za 8 pierogów - 10 zł, żurek kosztuje 6 zł, a bułka ze schabem i surówką - 16 zł. I, co najważniejsze, jest czysto! Wreszcie nie brzydzimy się zjeść czegoś na dworcu...

Po kilkunastu minutach od otwarcia zamknięto wprawdzie wejście od strony ul. Piłsudskiego, a po chwili także cały hol główny. Przed godz. 10 otwarto je ponownie. Jak wyjaśniali pracownicy Budimeksu, nadzór budowlany musiał przeprowadzić jeszcze ostatnie oględziny. Nieczynne są za to toalety i nie wiadomo, jak długo to potrwa.

Godz. 9.56
Miss Polonia Wrocławia 2011 rozdaje krówki pasażerom. Katarzyna Piotrowska jest jedną z hostess, które częstują słodyczami wszystkich, którzy przechodzą przez hol główny. Na krówkach jest napis "Wrocław Nowy Główny". - Dobre są - relacjonuje Marcin Torz, reporter portalu GazetaWroclawska.pl, załapał się na cukierka.

Godz. 9.54
Wejście od strony ul. Piłsudskiego znów otwarte. Czynny jest też znów hol główny. Trwają natomiast prace wykończeniowe na niektórych peronach.

Godz. 9.50
W komentarzu pod tekstem Mr_Burke pyta: "Czy jest już na dworcu firma ochroniarska?". Odpowiadamy: Dworzec ochraniają dwie firmy - Juventus oraz Impel. Widać ich w samym holu głównym ok. 7-8, jednemu towarzyszył nawet pies.

Godz. 9.46
Toalety na wyremontowanym Dworcu Wrocław Główny nieczynne. Być może zaczną działać o godz. 13.00, a może dopiero o 14.00 - mówi obsługa obiektu, która odsyła pasażerów do toalet na dworcu tymczasowym.

Godz. 9.39
Hol główny zamknięty. Wszedł tam nadzór budowlany. Pracownicy Budimeksu, który remontował dworzec, tłumaczą, że będą przeprowadzone jeszcze ostateczne oględziny.

Godz. 9.34
- Jestem pod wrażeniem, pachnie świeżością, wszystko wygląda ślicznie - mówiła po krótkiej wycieczce po obiekcie wrocławianka Romana Szymczak, która jako pierwsza pasażerka weszła do otwartego holu głównego dworca.

Godz. 9.16
Wejście główne od strony ul. Piłsudskiego zamknięte. Mimo, że pasażerowie od godz. 9.00 mogli z niego korzystać, po kilkunastu minutach stracili taką możliwość. Okazało się, że konieczne są jeszcze jakieś odbiory i drzwi otwarte mają być znów o godz. 9.45.

Godz. 9.13
Teresa Kalisz wyjaśnia, że przez cały czerwiec dworzec będzie czynny przez 24 godziny na dobę. Natomiast po Euro, gdy zostaną uruchomione kasy na dworcu nocnym od strony ul. Suchej, Dworzec Główny będzie zamykany między godz. 23.00 a godz. 4.00.

Godz. 9.08
- Dworzec Wrocław Główny został udostępniony dla podróżnych - mówi Teresa Kalisz dyrektorka obiektu. - Na razie nie będzie czynny parking podziemny, nie będą też działać schody ruchome, którymi można będzie wjechać na perony. Postaramy się je otworzyć na Euro - dodała. Pasażerowie już oglądają wyremontowany obiekt, ale tłumów na razie nie ma. Czynne są dwa bary oferujące kawę, herbatę, tosty i zapiekanki.

Godz. 9.00
Dworzec otwarty!

Godz. 8.45
Około 200 robotników kręci się po głównym holu Dworca Głównego, nie widać jednak, żeby coś robili. Na razie pasażerowie tam jeszcze wejść nie mogą, ale kasy są już czynne. Nie działają natomiast schody ruchome, którymi można będzie wjechać do pasażu handlowego.

Godz. 8.32
Otwarte jest już główne przejście, z którego można dojść z holu głównego do peronów. Taśmami nadal oddzielony jest natomiast hol główny, gdzie są m.in. kasy i restauracje. Tam robotnicy jeszcze robią ostatnie porządki.

Godz. 8.23
Przejście tunelem między ul. Piłsudskiego a ul. Suchą na razie jeszcze jest nieczynne.

Godz. 8.16
Dworzec Główny od strony ul. Piłsudskiego można już oglądać w pełnej krasie. Zniknął już płot, który zasłaniał obiekt. Działa za to fontanna przed samym dworcem.

A tak było dwa lata temu...Komentarze (288)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to wy ludzie jestescie winni ze bylo i bedzie z czasem nie czysto, nie elegancko i bedzie śmierdzie

prawda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 183 / 134

walic wam kary ile sie da wy brudasy - ludzie sami sraja we wlasne gniazdo a potem nazekaja

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Toalety na dworcu głównym brud to tu to tam

Tośka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 235 / 207

Tak, czysty dworzec ? On jest tylko czysciejszy od tego starego - i tyle!!!! Mogłoby być z tym lepiej !!!
Toaleta 2,50 zl - tanio nie jest a co do czystości - może ktoś powinien zakasać rękawki i...rozwiń całość

Tak, czysty dworzec ? On jest tylko czysciejszy od tego starego - i tyle!!!! Mogłoby być z tym lepiej !!!
Toaleta 2,50 zl - tanio nie jest a co do czystości - może ktoś powinien zakasać rękawki i usunąć kurz z domowników , koszy na śmieci itp. Brudne zlewy , posadzki wyciapane !!! Okna poklejona etykietami , brudne - bo co nagle to po diable !!! Teraz sprzedaje sie bułeczki i picie więc po co wracać do brudnych okien!! Może za rok jak sie znajdzie czas!!! To takie polskie - ja sie za to zawsze wstydzę !!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WC

turystka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 152 / 177

Panie pisuardesy wyslalabym na szkolenie do NY - zdziwilyby się jak powinno wygladac to miejsce. Prace stracilyby po 5 minutach

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co ze starym dworcem przy ul. Małachowskiego?

awentia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 226 / 173

Pamietajmy, że po sąsiedzku jest start dworzec. Jak naszym władzom tak dobrze idzie restauracja budowli zabytkowych, to chyba nie zapomną o jeszcze starszej historii kolei we Wrocławiu...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zniszczyli zegar

Jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 240 / 176

To prawda zegar powinni zostawić a oni go wywalili. Idiotyzm ukradli część serca wrocławian., Kamer powinno być minimum 200 sztuk co 2 metry rozstawione. Inaczej zniszczą wszystko- i oddajcie...rozwiń całość

To prawda zegar powinni zostawić a oni go wywalili. Idiotyzm ukradli część serca wrocławian., Kamer powinno być minimum 200 sztuk co 2 metry rozstawione. Inaczej zniszczą wszystko- i oddajcie nam zegar . zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Super ale gdzie zegar ?

Krek15 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 241 / 168

Dworzec super są niedoróbki ale myślę że będą poprawiane. Niestety przykro się robi gdy nie ma niektórych elementów. Stare tablice czy nawet to co najbardziej rzucało w oko. Wielki zegar w holu...rozwiń całość

Dworzec super są niedoróbki ale myślę że będą poprawiane. Niestety przykro się robi gdy nie ma niektórych elementów. Stare tablice czy nawet to co najbardziej rzucało w oko. Wielki zegar w holu głównym - tego zagaru nie powinni ruszać. Powinien zostać wielki minus dla nich.
Druga sprawa bezpieczeństwo Kamer powinno być jedna kolo drugiej bo inaczej te fotki przejdą do historii za miesiąc czasu. Będzie brud , smród i ubóstwo a do tego mazaki pisaki na ścianach. Złapią gościa niech płaci 20.000zl i remont przez firmę i nich płaci im za robotę. Zapłaci 30.000 nie będzie malował śmieci rysował. Kamery nad wejściami peronami wszędzie jestem za aby nawet w kiblu były. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
słabo

ToMeK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 228 / 181

Ogólnie za całość ocena 4- ( w skali 1-5); bardzo dużo niedoróbek i fuszerki (spowodowane pośpiechem), ale są i też nieprzemyślane pomysły, jak np. parkiet na podwyższeniu w holu głównym, już w...rozwiń całość

Ogólnie za całość ocena 4- ( w skali 1-5); bardzo dużo niedoróbek i fuszerki (spowodowane pośpiechem), ale są i też nieprzemyślane pomysły, jak np. parkiet na podwyższeniu w holu głównym, już w niedziele był tak brudny jak by miał 10 lat, co będzie później ?. Stopnie schodów prowadzących na to podwyższenie są zbyt wąskie, itd..
SZKODA, ZA TYLE WYDANYCH MILIONÓW MOGŁO TO WYGLĄDAĆ LEPIEJzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
IDIOCI WOKÓŁ MNIE

OPTYMISTA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 228 / 189

Zamiast piepszyć pierdoły to ty się ciesz że wogóle zrobili remont bo nawet jeśli umieściliby twoje zdjęcie oraz imie i nazwisko koło tablicy odjazdów to by ci sie to k**wa nie podobało

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tablica ku czci kolejarzy polskich

Andrzej byly kolejarz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 260 / 218

Wszystko ładnie. Tylko ja mam pytanie. Jak sięgam pamięcią po prawej stronie na ścianie przed wejściem głównym w ścianie była wmurowana tablica ku czci kolejarzy polskich. Co się z nią stało? Czy...rozwiń całość

Wszystko ładnie. Tylko ja mam pytanie. Jak sięgam pamięcią po prawej stronie na ścianie przed wejściem głównym w ścianie była wmurowana tablica ku czci kolejarzy polskich. Co się z nią stało? Czy będzie z powrotem? Nie chciałbym niepotrzebnie powiedzieć jakiś słów. Może ktoś wyjaśni tą sprawę? Ta tablica to też pamiątka (polska pamiątka)!. Andrzej były kolejarzzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
SZOK !!! TAK WYGLĄDAŁ HAUPTBANHOF BRESLAU W LATACH 50-TYCH

breslauer55 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 273 / 196

POTEM KOMUNA GO ZDEWASTOWAŁA I ZASYFIŁA. CIEKAWE ILE CZASU ZAJMIE ŻYDOKOMUNIE JEGO POWTÓRNE ZDEWASTOWANIE


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skleroza...

kolo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 215 / 184

...nie boli, za to pozwala wypowiadać się autorytatywnie:) dworzec miał inną posadzkę, częściowo zniszczoną, nie było wind ani ruchomych schodów, antresola nie była zagospodarowana, a pod zegarem...rozwiń całość

...nie boli, za to pozwala wypowiadać się autorytatywnie:) dworzec miał inną posadzkę, częściowo zniszczoną, nie było wind ani ruchomych schodów, antresola nie była zagospodarowana, a pod zegarem były budki, w których sprawdzano bilety i peronówki...
Czytając Twoje komentarze na wrocławskich forach mam wrażenie, że uważasz wywołaną i przegraną II wojnę za powód do dumy. Współczuję. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
śmietnik

q (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 237 / 182

troszkę zabawny temat jeżeli chodzi o śmietniki. metalowe czy kamienne można wmurować a nie od razu się rzucać nimi... multum ludzi smieci. co to bedzie. apeluje o rozstawienie smietnikow z...rozwiń całość

troszkę zabawny temat jeżeli chodzi o śmietniki. metalowe czy kamienne można wmurować a nie od razu się rzucać nimi... multum ludzi smieci. co to bedzie. apeluje o rozstawienie smietnikow z mozliwoscia segregacji.
Gratulacje wszystkim robotnikom! piwko sie nalezy!
się nie mogę doczekać kiedy zjade do wroclove! kochane nasze miastozwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BROŃCIE Dworzec przed menelami i bezdomnymi .....

czechna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 251 / 211

ponieważ znowu wróci smród i bałagan .....

1 3 4 5 ... 16 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo