Wrocław: Rowerzyści uczą kierowców jak jeździć (FILMY I...

  Wrocław: Rowerzyści uczą kierowców jak jeździć (FILMY I ZDJĘCIA)

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Rowerzyści uczą kierowców jak jeździć (FILMY I ZDJĘCIA)
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Marta Wróbel/ Gazeta Wrocławska

  Rowerzyści z Wrocławia uczyli dziś kierowców, jak korzystać z kontrapasów. - Chcemy pokazać cyklistom i kierowcom jak rozsądnie korzystać z kontrapasów. Apelujemy do was: Nie traćcie życia! - powiedziała "Gazecie Wrocławskiej" Olimpia Świt z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, organizatora happeningu "Kontrowersje na kontrapasie" przy ul. Robotniczej we Wrocławiu.
  Od godz. 15 przez ponad godzinę przy pętli tramwajowej na ulicy Robotniczej kilku miłośników jednośladów postawiło specjalny znak, informujący jak korzystać z wydzielonego pasa dla rowerzystów. Wybór tego miejsca na akcję nie był przypadkowy. Zgłoszenia o wypadkach i niestosowaniu się do przepisów w tym rejonie pojawiają się często.

  - Miasto popiera tę akcję - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy, odpowiedzialny za rozwój ruchu rowerowego z Urzędu Miejskiego Wrocławia. I dodaje:- Często rowerzyści są spychani przez kierowców na pobocze, bo ci ostatni nie wiedzą, że kontrapasy służą do jazdy pod prąd.

  Członkowie Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej chcieliby, żeby podobny znak pojawił się przy ul. Robotniczej na stałe. Akcja była przedsmakiem Wrocławskiego Święta Rowerzysty, które odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska 3 czerwca.

  W internecie krąży wiele filmów pokazujących jak zachowywać się i jak nie zachowywać się na kontrapasie przy ulicy Robotniczej.









  Czytaj także

   Komentarze (67)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   rowerzystka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 39

   Dobrze, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę kierowcom, że w tym miejscu jest kontrapas a nie dwukierunkowa droga rowerowa! Poza czubkiem własnego nosa i własną wygodą należy także patrzeć na znaki,...rozwiń całość

   Dobrze, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę kierowcom, że w tym miejscu jest kontrapas a nie dwukierunkowa droga rowerowa! Poza czubkiem własnego nosa i własną wygodą należy także patrzeć na znaki, kontrapas jest tam świetnie oznaczony. Strzałki na nim są tylko w jednym kierunku, ale chyba niektórzy w ogołe na nie nie patrzą, tylko zakładają, że wiedzą lepiej. Szczególnie kierowcy MPK w tym miejscu dają wyraz swej ignorancji w zakresie znajomości przepisów ruchu drogowego - donośnie trąbiąc pokazują, że oni są najważniejsi na drodze, a wszyscy inni won! A to przecież zawodowi kierowcy, żenada!
   Inna sprawa, że całkiem sporo rowerzystów też najwyraźniej jest ślepych i lubi jeździć kontrapasem pod prąd, dzieki czemu utrwalają u kierowców postrzeganie kontrapasa jako drogi dwukierunkowej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   było dawno temu

   jasio zielone ucho (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 35

   takie powiedzenie ludowe "uczył Marcin Marcina, a sam głupi jak świnia"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIECH SIĘ SAMI EDUKUJĄ

   xxxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 40

   To chyba jakaś lekka przesada, ostatnio na Legnickiej gościu na rowerze, pomykał po jezdni, a ma piękną, ścieżkę rowerową, jak go grzecznie się zapytałem dlaczego z niej nie korzysta, to burknoł...rozwiń całość

   To chyba jakaś lekka przesada, ostatnio na Legnickiej gościu na rowerze, pomykał po jezdni, a ma piękną, ścieżkę rowerową, jak go grzecznie się zapytałem dlaczego z niej nie korzysta, to burknoł tylko coś pod nosem.
   Jak nie potrzebuję samochodu w danym dniu to jadę na rowerze do pracy, ale jako użytkownik czterech kółek i jednośladu, musze stwierdzic, że nie tylko kierowcy źle jeżdżą. Rowerzyści myślą, że są panami na drogach i tylko się patrzec, kiedy któryś zginie. Najczęstsze grzechy to rozmowa przez komórke, słuchawki z muzyką w uszach i co najgorsze, jazda po jezdni gdy obok jest ścieżka oraz przejeżdżanie na czerwonym.
   Jak można jeździc ze słuchawkami w uszach, przecież nie słycha nawet kiedy samochód nadjeżdża.

   A tak naprawdę to największy horror stwarza magistrat i miłościwie nam panujący Du.tkiewicz.
   Drogi ni stąd ni zowąd się zaczynają i kończą, jaieś śmieszne śluzy. Haos panuje w planowaniu przy inwestycjach. To wszystko co magistrat robi powoduje, że kierowcy i rowerzyści często wchodzą sobie w drogę, a później jedni jadą po drugich.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żywopłot zlikwidować na dojazdach

   Żwirek kolega Muchomorka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 39

   Jak ten biedak z osobówki ma zobaczyć rowerzystę który jedzie równolegle do niego za żywopłotem i pojawia się nagle przed nim na łuku drogi A na Borowskiej wyskakują z za ekranu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poczytaj przepisy

   nera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 42

   tam jest czytelnie napisane, przy skręcie musisz ustąpić wszystkim którzy kierunku nie zmieniają - szczególnie pieszym i ew. rowerzystom. Skręcasz uwzględnij tę ewentualność, tylko nie licz na...rozwiń całość

   tam jest czytelnie napisane, przy skręcie musisz ustąpić wszystkim którzy kierunku nie zmieniają - szczególnie pieszym i ew. rowerzystom. Skręcasz uwzględnij tę ewentualność, tylko nie licz na policję bo ci nie różnią się od milicjantów.
   A Ty skad masz prawo jazdy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyobraźnia..

   mateoo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 48

   Wyobraźnia to coś co powinien mieć każdy uczestnik ruchu drogowego:rowerzysta, kierowca. Gdy jest ograniczona widoczność powinna zadziałać wyobraźnia po obu stronach barykady.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rowery i samochody

   kierowca i rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 38

   Spora część kierowców (na każdej rejestracji ...) jeździ fatalnie w ogóle: brak sygnalizacji manewrów, gadanie przez komórkę, bezmyślne stanie na światłach i ślamazarne ruszanie, wjeżdżanie na...rozwiń całość

   Spora część kierowców (na każdej rejestracji ...) jeździ fatalnie w ogóle: brak sygnalizacji manewrów, gadanie przez komórkę, bezmyślne stanie na światłach i ślamazarne ruszanie, wjeżdżanie na skrzyżowania bez możliwości zjazdu, wjeżdżanie na czerwonym, brak świateł itp.
   Także rowerzyści przeginają: słuchawki na uszach, komóra w ręce, przejeżdżanie na czerwonym świetle, pchanie się między samochodami itp. I karygodne prawie zawsze zachowanie na chodnikach - jako pieszy nie będę się co chwila oglądał za siebie (bo wiadomo ...), żeby sprawdzać, czy nie nadjeżdża jakiś rower - na chodniku rowerzyści mają uważać na pieszych. Ja będąc spieszony nie chodzę po drogach rowerowych. I fajnie by też było, żeby jadąc po chodniku rowerzyści jechali wolno i pamiętali, że czasem kierowca wyjeżdżając, nawet bardzo wolno, z bramy nie ma żadnej możliwości zobaczenia, czy ktoś nie nadjeżdża po chodniku.
   Szkoda, że nie ma wystarczającej ilości dróg dla rowerów - byłby może spokój.
   Niestety, pomysły z tym, że rower może się wpychać po prawej stronie samochodu czy kontrapasy są niebezpieczne i głupie.
   I to na razie tyle.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne...

   raj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 33

   @kierowca_i_rowerzysta: "Niestety, pomysły z tym, że rower może się wpychać po prawej stronie samochodu czy kontrapasy są niebezpieczne i głupie."
   Dziwne, ze jakoś w całej cywilizowanej Europie...rozwiń całość

   @kierowca_i_rowerzysta: "Niestety, pomysły z tym, że rower może się wpychać po prawej stronie samochodu czy kontrapasy są niebezpieczne i głupie."
   Dziwne, ze jakoś w całej cywilizowanej Europie nie są głupie, a nagle maja byc głupie u nas...
   To tylko pokazuje, że pod wzgledem *mentalności i zachowań użytkowników dróg* (zarówno rowerzystów jak i kierowców) u nas jest trzeci swiat... :(
   Ale na to rada jest tylko jedna - edukować, edukować i jeszcze raz edukować (np. przez takie akcje jak ta opisana w artykule), a nie krytykowac wprowadzanie *dobrych* i *sprawdzonych na świecie* rozwiązań twierdząc że "są głupie".zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błąd w filmiku

   Rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 34

   W pierwszym filmiku w 1min 30s jest błąd! Kierowcy jadący PROSTO nie sygnalizują tego! Nawet jeżeli zjeżdża się z ulicy głownej w podporządkowaną. Na tym skrzyżowaniu kierowcy skręcający w prawo...rozwiń całość

   W pierwszym filmiku w 1min 30s jest błąd! Kierowcy jadący PROSTO nie sygnalizują tego! Nawet jeżeli zjeżdża się z ulicy głownej w podporządkowaną. Na tym skrzyżowaniu kierowcy skręcający w prawo (jadący wciąż główną) muszą sygnalizować ZAMIAR wykonania manewru!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   mat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 37

   Ja tam wyraźnie widzę rozrysowany schemat skrzyżowania, jego obecność wymusza użycie kierunkowskazu w każdej sytuacji. Mam nadzieję, że nie korzysta pan na co dzień z niczego ponad MPK.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kodeks

   damian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 27

   Panie mat, radzę zajrzeć do Kodeksu Ruchu Drogowego! Nie włączamy kierunkowskazu gdy jedziemy prosto, nawet zbaczając z drogi głównej!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nauka

   wer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 46

   Ja uczę rowerzystów. Jak widzę takiego co pomyka jezdnią, a obok biednie droga dla rowerów to zwalniam obok takiego i jak huknę trąbami to na siodełku kleks ląduje.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nauka II

   mateo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 33

   Widać że rower jest ci obcy. Wyobraź sobie ciśnienie 6 atmosfer w oponach swojego samochodu bez amortyzatorów. Twoja fura rozpadła by się po kilku kilometrach jazdy po wspaniałych ścieżkach...rozwiń całość

   Widać że rower jest ci obcy. Wyobraź sobie ciśnienie 6 atmosfer w oponach swojego samochodu bez amortyzatorów. Twoja fura rozpadła by się po kilku kilometrach jazdy po wspaniałych ścieżkach wrocławskich (poprzecinanych krawężnikami i podjazdami).
   Często jest to konieczność nie złośliwość. Ja jeżdżę kolarzówką 6 atm w kołach.Pozdrawiam i żeby większy od twego auta nie hukną trąbką na ciebie bo kleks wyląduje na twoim siodełku. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rower

   aapp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 33

   to zamień sobie na rower miejski albo spuść trochę powietrza z kół bo ci uszmi wyjdzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zastanow sie Czlowieku zanim zatrabisz

   kierowca i rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 31

   ze swoim bezmyslnym zachowaniem powodujesz zagrozenie na drodze. A po drugie widac ze na dawno nie przemierzales Wroclawia na rowerze, bo gdybys jezdzil to bys wiedzial, ze sciezki czesto sie...rozwiń całość

   ze swoim bezmyslnym zachowaniem powodujesz zagrozenie na drodze. A po drugie widac ze na dawno nie przemierzales Wroclawia na rowerze, bo gdybys jezdzil to bys wiedzial, ze sciezki czesto sie urywaja i nie prowadza nigdzie dalej, patrz okolice skrzyzowan Borowska- Gliniana, Borowska- Dyrekcyjna (w strone centrum) i wiele innych. Ja tez jestem kierowca, ale nie gadam bezmyslnie jak Ty i nigdy nie przyszloby mi na mysl trabic na rowerzyste. Opisane przez Ciebie zachowanie to szczyt chamstwa i glupoty.
   Co do innych kierowcow, ktorzy na tym forum zadaja, aby dla rowerzystow wprowadzic obowiazkowe ubezpieczenie OC. Nie ma lepszej zachety do jazdy na rowerze jak wprowadzanie dodatkowych oplat. Jakie szkody powoduja rowerzysci? Minimalne. Przeciez to chodzi o to zeby jak najwiecej ludzi jezdzilo na rowerze, bo zmniejsza to korki i odciaza przeladowana komunikacje miejska. Jak mozna nie rozumiec takich argumentow? Rowerzysci robia pod tym wzgledem dobra robote.
   Powinno sie jeszcze bardziej rozwinac siec drog rowerowych z prawdziwego zdarzenia, polaczyc to logicznie: wyznaczyc glowne trakty na osiach polnoc-poludnie i wschod-zachod i stworzyc spojny uklad drog rowerowych do centrum i w centrum, bo na razie jazda tam to masakra.
   I na koniec jeszcze jedno pytanie do "zatwardzialych kierowcow". Czy Wy myslicie, ze rowerzysci uwielbiaja jezdzic po jezdni? Ze specjalnie hamuja ruch, ze robia to po zlosci? Osobiście nie lubię jechać ulicą, ale nie lubię przeciskać się po chodniku między pieszymi. Zresztą jazda po chodniku na rowerze jest w większości przypadków niedozwolona. Zatem jazda po ulicy to twarda konieczność.
   Wybieram rower jako środek transportu bo daje mi swobodę. Nie muszę czekać na przystanku na autobus, mogę później wyjechać z domu, nie mam kłopotów z parkowaniem, a więc mam dużo korzyści. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wania

   to do ciebie akcja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 33

   Więc to byłą akcja skierowana do ciebie furmanie. Cóż to takiego ta ścieżka rowerowa. Od 2003r niema czegoś takiego.

   Przypominam, że za trąbienie w mieście jest z automatu 200zl mandatu. Dodatkowo...rozwiń całość

   Więc to byłą akcja skierowana do ciebie furmanie. Cóż to takiego ta ścieżka rowerowa. Od 2003r niema czegoś takiego.

   Przypominam, że za trąbienie w mieście jest z automatu 200zl mandatu. Dodatkowo + 300zł , że powoduje zagrożenie bezpieczeństwa. Jeśli ten rowerzysta się przewróci, wjedzie w coś, a nawet tyłek sobie obetrze od podskoczenia, to jesteś winny kolizji drogowej. Wtedy dostaniesz 6pkt. i 500zł mandatu. Twoje OC będzie rowerzysty. A jak się bidulek bardziej uszkodzi, to prokurator będzie zarządzał twoim odbytem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dupka uczeń

   mam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 34

   Przestań cytować głupawki zasłyszane na religii:)))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czytaj

   wer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

   Czytaj i pisz ze zrozumieniem. W swym prowokacyjnym komentarzu zaznaczyłem "droga dla rowerów".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wania

   jam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 41

   Racja, nie napisałeś ścieżka.

   Ale pokaż mi gdzie jest we wrocławiu "droga dla rowerów".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wroclove

   Wroclove (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 49

   Niech te cwele zaczną od siebie, a nie kierowców

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czegoś nie rozumiem. Po co rowery jeszcze na ulicy?

   wroclove (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

   Przecież ta ścieżka dla rowerów pomieści dwa rowery spokojnie, a jeśli rowerzysta jadący od strony ulicy zobaczy nadjeżdżajacego w przeciwnym kierunku, może swobodnie wyjechać poza linię, bo i tak...rozwiń całość

   Przecież ta ścieżka dla rowerów pomieści dwa rowery spokojnie, a jeśli rowerzysta jadący od strony ulicy zobaczy nadjeżdżajacego w przeciwnym kierunku, może swobodnie wyjechać poza linię, bo i tak widzi nadjeżdżający pojazd.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przywileje są - a gdzie obowiązki i uprawnienia?!

   inzynier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 41

   http://www.youtube.com/watch?v=9lkRAwx1tzA

   czy to są bezpieczne rozwiązania to ja bym się kłócił... najpierw nakażmy rowerzystom mieć jakikolwiek papier uprawniający do korzystania z dróg...rozwiń całość

   http://www.youtube.com/watch?v=9lkRAwx1tzA

   czy to są bezpieczne rozwiązania to ja bym się kłócił... najpierw nakażmy rowerzystom mieć jakikolwiek papier uprawniający do korzystania z dróg publicznych, a dopiero potem dajmy im przywileje na drogach!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZOMFG

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 47

   A pieszym dać prawo chodzenia po chodniku, no jak tam można sobie przebiegać przez ulicę nie znając PoRD.

   Jeżeli ktoś nie jest w stanie ogarnąć podstaw PoRD mając ~18 lat to już mu nic nie pomoże.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łania

   a są (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 36

   Co do papierów to rowerzyści mają taki gruby papier co się zwie PoRD. Jest to ich papier do korzystania z dróg publicznych.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   do Łani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 31

   zapytaj któregokolwiek rowerzystę czy wie co to jest :) ciekawe co odpowie :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rowerzyści

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 33

   Zbiór rowerzystów i zbiór posiadających prawo jazdy nie są rozłączne.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawo jazdy a PoRD

   raj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 29

   @Marek: Zbiór osób znających PoRD i zbiór osób posiadających prawo jazdy nie są identyczne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama