Wozili tędy bursztyny do Rzymu

  Wozili tędy bursztyny do Rzymu

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dziś z "Polską-Gazetą Wrocławską" kolejna z serii pocztówek, przedstawiających dawne ulice miasta. Tym razem prezentujemy ulicę Piotra Skargi (do 1945 Taschen Strasse).
  Tam, gdzie teraz stoi pomnik Mikołaja Kopernika, jeszcze przed wojną wznosiły się kamienice. Ciągnęły się od placu Dominikańskiego, aż do fosy - czyli do końca ulicy. Budynki stylem przypominały te, które stoją do tej pory, naprzeciwko, od ul. Nowej do pl. Dominikańskiego. Wojna sprawiła jednak, że kamienice stojące po prawej stronie (patrząc od centrum) zostały zrównane z ziemią. Na ich miejscu postawiono później szare bloki z płyty.


  Działania wojenne podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 roku dosięgnęły również pięknych zabudowań na Wzgórzu Partyzantów (przed 1945 rokiem Wzgórze Liebicha). Tam komendanci twierdzy mieli swój sztab. Niestety, przez to ucierpiał wygląd Wrocławia. Na rozkaz dowództwa wysadzono bowiem w powietrze 32-metrową wieżę widokową. Wszystko po to, żeby rosyjska artyleria nie mogła zlokalizować sztabu dowództwa Breslau.

  Ulicę Piotra Skargi z ulicą Kołłątaja łączy most, który przerzucony jest nad fosą miejską.
  Teraz nazywa się mostem Piotra Skargi, ale w czasach niemieckich nosił nazwę Fenigowego - dlatego, że za przejście przez niego trzeba było zapłacić.
  - A jeśli ktoś nie miał ochoty zasilać skarbca, musiał szukać brodu poza miastem. A to było uciążliwe - mówi Bronisław Zathey, wrocławski przewodnik.

  Co ciekawe, ul. Piotra Skargi istniała już prawie półtora tysiąca lat temu. Dokładnie po trasie dzisiejszej jezdni biegł bowiem szlak bursztynowy, który prowadził znad Bałtyku do imperium rzymskiego. Kupcy przewozili tędy drogocenny bursztyn na Półwysep Apeniński.

  ZOBACZ GALERIĘ POCZTÓWEK

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama