Ważne
  Szpital dziecięcy z al. Kasprowicza przeniósł się na...

  Szpital dziecięcy z al. Kasprowicza przeniósł się na Koszarową

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szpital dziecięcy z al. Kasprowicza przeniósł się na Koszarową
  1/8
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod/Gazetawrocławska.pl

  Szpital im. Korczaka od dziś oficjalnie działa w nowym pawilonie przy ul. Koszarowej. Pawilon, który kosztował 63 miliony złotych (53,5 mln złotych to dofinansowanie unijne) był budowany przez 2,5 roku. Ma na razie 7 oddziałów: intensywnej terapii noworodków i dzieci, neonatologiczny, immunologii klinicznej, ogólnopediatryczny, pulmunologiczny i alergologiczny, nefrologiczny i neurologiczny, psychiatryczny dzieci i młodzieży. Będzie jeszcze ósmy. Jaki?
  - Jeszcze nie jest to do końca postanowione, prowadzimy rozmowy z innymi szpitalami - ucina Jan Mularczyk, wicedyrektor ds. administracyjno-technicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Koszarowej. Pawilon pediatryczny znajduje się teraz w strukturze tej placówki, a nie jest już oddziałem zamiejscowym, jak się nazywał, istniejąc w ostatnim czasie przy al. Kasprowicza.

  W nowym "Korczaku" (szpital przeniósł się wraz z patronem) zamiast 120 łóżek dla dzieci i 40 dla rodziców w wieloosobowych salach z toaletą na korytarzu jest 198 dla małych pacjentów i 70 dla opiekunów.
  Sale są maksymalnie trzyosobowe. Każda ma swoją łazienkę. - Już na pierwszy rzut oka widać, że to zupełnie inna jakość - mówi Agnieszka Maciejewska, mama 3-letniego Jeremiego, który leży na obserwacji na oddziale ogólnopediatrycznym, bo wymiotuje i jest odwodniony. Został przyjęty do starego "Korczaka".

  - Musiałam go wtachać na czwarte piętro bez windy. Tamten budynek w środku sprawia przygnębiające wrażenie - opowiada pani Agnieszka. Cieszy się, że zamiast pod łóżkiem lub na krześle przy łóżku syna - jak słyszała, że bywało przy pełnym obłożeniu oddziału przy al. Kasprowicza - będzie mogła spać na składanym łóżku. Pierwsza doba pobytu rodzica kosztuje 21 złotych, kolejne - 18 zł. - Narodowy Fundusz Zdrowia nam tego nie finansuje - rozkłada ręce Janusz Jerzak, dyrektor szpitala. - Ale słyszałem, że trwają prace, by zaczął to robić.

  Niestety, rodzice nie mogą liczyć na parking na terenie szpitala.Muszą szukać miejsca dla samochodu na ulicy.
  W nowym pawilonie całe wyposażenie: od łóżek (część z Czech, część z Izraela) przez inkubatory do specjalistycznej aparatury jest świeżo kupione w przetargach za ponad 20 miliony złotych. Z budynku do budynku trzeba było przewieźć 40 dzieci: w wieku od miesiąca do 17 lat. - Pacjenci w najcięższym stanie: dwa noworodki i dwoje dzieci z oddziału reanimacyjnego przewieźliśmy karetkami. Reszta pojechała z mamą lub tatą busem - informuje doktor Krystyna Kańska, dotychczasowa szefowa oddziału pediatrycznego przy Kasprowicza.

  Dyrekcja zamierza przenieść przed nowy pawilon rzeźbę Macierzyństwo, która stoi przed starym "Korczakiem".
  Stary budynek przy al. Kasprowicza urząd marszałkowski wystawi na sprzedaż za 18 mln zł. Przetarg może już pojawić się po wakacjach. - To piękna nieruchomość otoczona parkiem. W budynku zostaną siostry franciszkanki, bo do nich należy jego część. Dlatego chcielibyśmy, żeby nowy właściciel uszanował to sąsiedztwo - zapowiada Iwona Dyszkiewicz-Najda, dyrektor wydziału mienia wojewódzkiego w urzędzie marszałkowskim. - My widzielibyśmy tam ekskluzywny dom spokojnej jesieni życia w połączeniu np. z prywatną przychodnią - zaznacza pani dyrektor.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   korczak

   www.@wp.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 48

   wszyscy mają o cos pretensje,ale nie chodza tam gdzie powinni zamiast na koszarowa 5 do ambulatorium pediatryczno-internistycznego to do szpitala.nigdzie tak niema ze pierwsze kroki stawia sie w...rozwiń całość

   wszyscy mają o cos pretensje,ale nie chodza tam gdzie powinni zamiast na koszarowa 5 do ambulatorium pediatryczno-internistycznego to do szpitala.nigdzie tak niema ze pierwsze kroki stawia sie w szpitalu. w ambulatorium przyjmuje lekarz a nie felczer pozdrowienia beciazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak parkingu w naszych inwestycjach to standard

   jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 71

   A przy szpitalu to głupota i zaniedbanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowy szpital ale...

   kobieta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 69

   czy dla mam które mają malutkie dzieci nie można kupić foteli ??? przecież to dramat żeby karmić i siedzić cały dzień na takim krzesełku....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kup pan fotel...

   Pajton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 77

   Ależ można - każdy chętny może to zrobić (kupić i podarować). To będzie piękny gest. Proponuję, aby zaszczytny peleton otwierała @kobieta.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fotele

   akx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 49

   Proponuję zrzutkę na WOŚ, ale tylko pod warunkiem , że jej część zostanie przeznaczona na zakup foteli. Kobieta ma rację lecz nie każdego stać na takie darowizny tym bardziej, że nieraz przez...rozwiń całość

   Proponuję zrzutkę na WOŚ, ale tylko pod warunkiem , że jej część zostanie przeznaczona na zakup foteli. Kobieta ma rację lecz nie każdego stać na takie darowizny tym bardziej, że nieraz przez kilkadziesiąt lat opłacał składkę zdrowotną, a na życie brakowało. Nieprawdarz mędrcu finansowy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NP.ORTODONTA???

   pacjennnntka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 62

   a poradnie z "korczaka"tez poprzenosili?? czy beda przenoszone???

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo