Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj noc spadających gwiazd

Grzegorz Demczyszak
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Dziś tzw. noc spadających gwiazd, czyli apogeum aktywności Persidów - najpopularniejszego roju meteorów. Niestety synoptycy nie mają dobrych wieści dla obserwatorów z Wrocławia.

- Perseidy to pozostałości po komecie która krąży wokół Słońca, to nic innego jak rój meteorów. Jednocześnie jej orbita musi przechodzić obok Ziemi. Co roku między 17 lipca, a 24 sierpnia Ziemia wchodzi w pas aktywności Perseidów. Ich aktywność powoli narasta, aby osiągnąć w okolicy 11 sierpnia apogeum, od 14 sierpnia aktywność zaczyna spadać i Perseidy są już znacznie mniej widoczne - opowiada Paweł Preś z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Każdy rój meteorów ma swoją matkę kometę. Matką perseidów jest 109P/Swift-Tuttle. Ostatni raz przelatywała obok Słońca w 1992 roku. Zobaczymy ją ponownie w 2125 roku. Kometa ta oczywiście zbliża się do okolic orbity ziemskiej (inaczej nie moglibyśmy obserwować zjawiska rojów), co potencjalnie oznacza, że może kiedyś się zderzyć z naszą planetą lub Księżycem. Jednak astronomowie wyliczają, że w najbliższych latach nie ma takiego zagrożenia.

Czy wrocławianie będą dziś mogli obserwować spadające gwiazdy? - Niestety w pierwszej połowie nocy przewidujemy duże zachmurzenie z przelotnymi deszczami i burzami. Co prawda będą to zachmurzenia konwekcyjne, czyli w jednej części miasta może padać deszcz, a w drugiej zachmurzenie może być umiarkowane. Jednak chmury będą przemieszczać się z południowego zachodu na wschód, więc raczej zachmurzą całe miasto. Większe szanse są na to, że wrocławianie będą obserwować błyskawice niż Perseidy. Za to w drugiej połowie nocy zachmurzenie ma być małe - prognozuje Krzysztof Salanyk, z wrocławskiego IMGW.

Gdyby pogoda sprzyjała obserwacji, to najlepszymi miejscami do tego są obszary nieemitujące światła. W mieście to parki np. Szczytnicki albo Zachodni, choć najlepiej wyjechać za miasto. Idealnym miejscem jest Dolnośląski Park Ciemnego Nieba w Izerach oraz stawy milickie. Obserwowanie rojów ze Ślęży też jest dobrym pomysłem.

Perseidy to jeden z najsilniejszych obserwowanych rojów. Jego popularność wynika z dobrych letnich warunków do obserwacji. Aktywność Perseidów waha się od 60 do 180 meteorów w ciągu godziny. W ciągu roku mamy okazję obserwować jeszcze 3 inne równie dobrze widoczne roje meteorów oraz 20 słabszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska