Dolny Śląsk: Nie znamy symbolu naszego regionu

  Dolny Śląsk: Nie znamy symbolu naszego regionu

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk: Nie znamy symbolu naszego regionu
  - Symbol Dolnego Śląska? Wrocławskie fosy, rzeki, akwen wodny. Przecież Wrocław to taki mały Paryż! - zachwyca się Ewa Skibińska, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, znana szerszej publiczności m.in. z serialu "Pierwsza miłość". I uśmiecha się: - Ja się tutaj urodziłam, skończyłam wszystkie szkoły, to miasto mnie wybrało i nie zamierzam z niego wyjeżdżać.
  Dolny Śląsk: Nie znamy symbolu naszego regionu
  Aktorka czuje się Dolnoślązaczką, ale jeszcze bardziej wrocławianką. Dlatego nie zdecydowała się robić kariery w Warszawie. Wolała, jak 70 proc. badanych przez Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej we Wrocławiu mieszkańców naszego regionu, zostać tam, gdzie mieszkają. Skibińska ma jednak problem, by wskazać symbol Dolnego Śląska spoza Wrocławia. Podobnie jak respondenci badania CMSKO.

  Dolnoślązacy wymieniają, prócz wrocławskiego zoo, Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski i budynek Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapominają zupełnie o kamiennym niedźwiedziu ze Ślęży pod Sobótką, czyli misiu ślężańskim, który jeszcze do ubiegłego roku oficjalnie promował region. Nigdy nawet o nim nie słyszeli!

  Nic dziwnego, że w końcu urzędnicy z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zdecydowali się zrezygnować z emblematów i figurek z misiem w roli głównej. Zastąpiło go zielono-niebiesko-żółte turystyczne logo regionu, symbolizujące zabytki, przyrodę i uzdrowiska.

  Tego logo też jednak badani nie znają. Dolny Śląsk nie kojarzy im się ani z zamkiem Książ, ani z górą Śnieżką, ani z duchem Karkonoszy Liczyrzepą. - Wprowadzenie do szkół przedmiotu historia i społeczeństwo jeszcze bardziej obniży poziom wiedzy - uważa prof. Stefan Bednarek, kulturoznawca. I apeluje: - Uczmy albo jednego, albo drugiego. Powinniśmy wrócić do programu edukacji regionalnej, który kiedyś był w szkołach.

  Według profesora nie brakuje pasjonatów historii i kultury Dolnego Śląska. - Gdyby mierzyć wiedzę mieszkańców liczbą stron internetowych o regionie , wyniki badań byłyby o wiele lepsze - zauważa optymistycznie.

  A co według Was jest symbolem naszego regionu?  Kto badał i po co?
  Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej we Wrocławiu jest wojewódzką samorządową instytucją kultury. Gromadzi analizy, badania, raporty na użytek własny, innych jednostek organizacyjnych województwa i mediów. Do tej pory CMSKO, w którego radzie zasiadają profesorowie wyższych uczelni: politolodzy, socjolodzy i filozofowie, badało już np. działalność charytatywną mieszkańców Dolnego Śląska. Teraz centrum przygotowuje między innymi raport o rynku pracy w regionie.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślężański Miś był super!

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 15

   Szkoda że zarzucono Misia bo był zdecydowanie najlepszy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie badania, takie wyniki...

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 51

   A kim byli owi respondenci badania CMSKO? Domyślam się, że wrocławianie. Bo tak zbadać "dolnoślązaków" najszybciej i najłatwiej. Nie wierzę, że dla mieszkańca Lubomierza, Bystrzycy Kłodzkiej czy...rozwiń całość

   A kim byli owi respondenci badania CMSKO? Domyślam się, że wrocławianie. Bo tak zbadać "dolnoślązaków" najszybciej i najłatwiej. Nie wierzę, że dla mieszkańca Lubomierza, Bystrzycy Kłodzkiej czy Chojnowa symbolem Dolnego Śląska może być wrocławska fosa czy budynek Uniwersytetu Wrocławskiego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "...zielono-niebiesko-żółte..."

   ☝ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 64

   Błeee...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dużo szczęścia temu misiu

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 43

   Tylko miś ślężański, bo on łatwo zaprzyjażni się z niedżwiadkiem berlińskim i misiem syberyjskim.Tak jak orzeł dolnośląski zapatrzył się na sąsiadów, sczerniał i podobno rośnie mu już druga głowa.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oczywista oczywistość

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 29

   Jak może czarny orzeł sczernieć?
   A jak będzie dwugłowy to będzie ... Albania a nie Rosja + Niemcy:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Urzędnicy...

   mariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 40

   Jeżeli urzędnicy z Dolnośląskiej Organizacji... i Urzędu... coś zamierzyli to przeważnie to nie ma żadnych szans, żeby się udało.
   Nie ta mentalność, nie ten poziom zaangażowania i kreatywności...rozwiń całość

   Jeżeli urzędnicy z Dolnośląskiej Organizacji... i Urzędu... coś zamierzyli to przeważnie to nie ma żadnych szans, żeby się udało.
   Nie ta mentalność, nie ten poziom zaangażowania i kreatywności jakie są potrzebne do sukcesu w takich sprawach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miś

   kde44 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 42

   szkoda, miś ślężański to był genialny i dość odważny pomysł. trudno wyobrazić sobie coś bardziej uroczego i przyciągającego uwagę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   winna nieudolna reklama...

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 47

   bo przecież coś tam jakoś mówili, tylko że bez przekonania i bez sensu - do niewielu dotarło

   Dla mnie symbolem pozostanie miś.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama