Hałda z rtęcią przestanie truć Boguszów

  Hałda z rtęcią przestanie truć Boguszów

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ponad 800 ton odpadów z rtęcią zniknie z miasta. Utylizacja toksyn pochłonie ponad 1 milion zł.
  Mieszkańcy Boguszowa-Gorców mogą odetchnąć z ulgą. W przyszłym roku zostanie rozwiązany problem toksycznej hałdy w pobliżu centrum miasta. Taką deklarację uzyskały władze gminy podczas wizyty w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie.

  - W trakcie rozmów z przedstawicielami NFOŚ ustaliłem, że to on w całości sfinansuje w przyszłym roku usunięcie niebezpiecznej hałdy - wyjaśnia Marian Nogaś, burmistrz Boguszowa-Gorców. Dodaje, że zadaniem gminy będzie zorganizowanie przetargu i wyłonienie wykonawcy prac.
  Koszt przedsięwzięcia został wstępnie oszacowany na 1,2 mln zł. Chęć usunięcia i utylizacji zwałowiska już zgłosiły cztery firmy.


  - Przetarg chcemy ogłosić w styczniu i mam nadzieję, że do końca przyszłego roku sprawa hałdy będzie tematem zamkniętym - mówi Stanisław Czempkowski, zastępca burmistrza miasta.
  Ponad 1600 ton stłuczki rtęciowej przywieziono tu w 1990 roku z Rzeszowskich Zakładów Lamp Samowyładowczych. Transport miał być przemielony w nieistniejącej już kopalni barytu i trafić do Afryki, jako materiał do budowy dróg, bo uniemożliwia rozrastanie się roślinności.

  Do czasu likwidacji kopalni, zdołano przemleć i wyeksportować tylko połowę hałdy. Reszta została i zaczęła zatruwać mieszkańców oraz przenikać do wód gruntowych i płynącego w pobliżu potoku Lesk.
  - Skażenie wód gruntowych powoduje przewlekłe zatrucie organizmu - tłumaczy Adam Druszcz, specjalista neurochirurg. - Rtęć jest szczególnie niebezpieczna dla rozwoju układu nerwowego i kostnego dzieci oraz młodzieży - dodaje lekarz.

  Hałda z rtęcią należy do Skarbu Państwa. Jej usunięciem powinien zająć się likwidator kopalni barytu. Ten nie wykonał zadania twierdząc, że nie mógł znaleźć firmy, która się go podejmie. Zdesperowani mieszkańcy złożyli w kwietniu pozew przeciw Skarbowi Państwa do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.


  Bunkry pełne chemikaliów


  Na Dolnym Śląsku jest 14 mogilników. Połowa z nich w powiecie kłodzkim. Butelki i beczki z przeterminowanymi chemikaliami (głównie środki ochrony roślin) są przechowywane w starych magazynach oraz dwóch poniemieckich bunkrach w Ludwikowicach. W ubiegłym roku wszystkie mogilniki, na polecenie wojewody, zostały zinwentaryzowane. W planach była ich likwidacja.

  Niestety, na początku 2008 roku zmieniły się przepisy. Za ochronę środowiska i utylizację odpadów nie odpowiada już urząd wojewódzki, lecz marszałkowski. Pół roku temu okazało się, że utylizacją chemikaliów powinny zająć się starostwa. Kompetencyjny spór trwa, a niebezpieczne składowiska chemikaliów budzą coraz większy niepokój okolicznych mieszkańców. Szacunkowy koszt likwidacji zagrożenia to ponad trzy miliony złotych. Pieniądze na utylizację przekaże prawdopodobnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  PIEL

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama