Trzy przedszkola i trzy podstawówki z Dolnego Śląska...

  Trzy przedszkola i trzy podstawówki z Dolnego Śląska powalczą w konkursie Ministerstwa Edukacji

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przedszkole nr 57 Mały Książę z ul. Chorzowskiej we Wrocławiu, Przedszkole nr 1 w Bolesławcu i Przedszkole Chatka Puchatka w Wołowie - te trzy placówki wezmą udział w etapie ogólnopolskim konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. Mam 6 lat. Oprócz nich z Dolnego Śląska w Warszawie o wygraną będą też walczyć trzy podstawówki: SP nr 99 z ul. Głubczyckiej we Wrocławiu, SP w Raszówce (pow. lubiński) i SP nr 3 w Świebodzicach w powiecie świdnickim.
  Konkurs Mam 6 lat MEN zorganizowało dla rodziców z przedszkoli i podstawówek w całym kraju. Ci z przedszkoli mieli za zadanie podzielić się dobrymi praktykami ze współpracy między swoimi radami rodziców a radami z zaprzyjaźnionych podstawówek. Ci ze szkół - mieli pokazać jak ich placówki są przygotowane na przyjęcie 6-latków do pierwszej klasy.

  Na konkurs wpłynęło z Dolnego Śląska 49 zgłoszeń: 32 ze szkół podstawowych i 16 z przedszkoli.
  Półtora tygodnia temu na roboczym spotkaniu w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu kapituła wybrała po trzy najlepsze placówki. W kapitule zasiadali: prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, pedagog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, Janusz Jasiński, p. o. dyrektora teatru Lalek we Wrocławiu, Paweł Rańda, mistrz olimpijski w wioślarstwie i autorka tego artykułu. Wybór nie był łatwy, ale po kilku godzinach pracy udało nam się wskazać najlepszych. Nasze typy zgadzały się z najwyżej punktowanymi przez wizytatorów kuratorium.

  Dzisiaj w Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej we Wrocławiu zwycięzcom gratulowała Beata Pawłowicz, dolnośląska kurator oświaty i Tadeusz Sławecki, wiceminister MEN. Wszystkie 6 placówek weźmie udział w ogólnopolskim etapie konkursu i dostanie zaproszenie na uroczystą galę w Warszawie na początku czerwca.

  Sześciolatki w klasie pierwszej
  W najbliższym roku szkolnym do klasy I pójdą jedynie te 6-latki, których rodzice wyrażą na to zgody. Obowiązek wysłania 6-latka do szkoły został przez ministerstwo przełożony z września 2012 na 2014 rok. To nic pewnego, bo istnieje już projekt, przesuwający ten termin na rok... 2049. We Wrocławiu w najbliższym nowym roku szkolnym ma pójść do kl. I 800 dzieci w wieku lat 6, co stanowi 14 proc. wszystkich urodzonych w 2006 r. Reszta woli zerówkę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama