Nie każdy sędzia odpowie za łapówkę?

  Nie każdy sędzia odpowie za łapówkę?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prawo o karach za sportową korupcję ma luki. Część działaczy może uniknąć odpowiedzialności.
  Czy procesy o korupcję w polskim futbolu zamienią się w szczegółową analizę piłkarskich meczów? Czy dla wykazania, że doszło do przestępstwa, trzeba będzie analizować, dlaczego dany zawodnik nie strzelił bramki w stuprocentowej sytuacji, a sędzia podyktował dziwny rzut karny w ostatniej minucie meczu? To możliwe. Zdaniem ekspertów, przepis o korupcji w futbolu jest bowiem nieprecyzyjny. Mówi on, że przestępstwem jest wręczenie (albo przyjęcie) łapówki w zamian za nieuczciwe zachowanie mogące mieć wpływ na wynik zawodów.

  Zdaniem części prawników, aby udowodnić, że doszło do przestępstwa, nie wystarczy więc wykazać, że sędziemu wręczono pieniądze.
  Trzeba jeszcze dokładnie obejrzeć mecz i udowodnić, że sędzia zachował się tak jak oczekiwali ci, którzy łapówkę wręczyli. Na przykład, że podyktował rzut karny tylko dlatego, że dostał pieniądze, a nie dlatego, że się pomylił.

  Taka interpretacja przepisów może sprawić, że część spośród ponad 160 osób, które usłyszały dotąd zarzuty we wrocławskim śledztwie w sprawie korupcji w piłce, zostanie przez sądy uniewinniona.
  - Gdyby trzeba było wykazywać związek łapówki z konkretnym nieuczciwym zachowaniem na boisku osoby, która ją przyjęła, przepis o sportowej korupcji byłby martwy - nie kryje prokurator Edward Zalewski, szef prowadzącego to śledztwo wydziału XI wrocławskiej Prokuratury Krajowej. - To byłaby jakaś szalona interpretacja. Naszym zdaniem wystarczy sam zamiar, a nie konieczność jego realizacji.

  Obrońcy działaczy i sędziów są jednak innego zdania.
  - Z lektury przepisu wynika, że przestępstwo można stwierdzić dopiero, gdy prokurator wykaże, że do nieuczciwego zachowania doszło - uważa mecenas Ryszard Woźniak, jeden z obrońców w trwającym właśnie procesie kilkunastu osób, które tworzyć miały korupcyjny gang wokół klubu Arka Gdynia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama