Simcha we Wrocławiu: Śpiewy, tańce i szabat

  Simcha we Wrocławiu: Śpiewy, tańce i szabat

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeszcze do jutra we Wrocławiu można będzie poznawać kulturę i zwyczaje Żydów. Trwa jeden z największych w Polsce festiwali kultury żydowskiej.
  Simcha, to koncerty, wystawy, wykłady, wydarzenia przygotowane specjalnie dla dzieci, filmy, a także coroczna uroczysta kolacja szabatowa, która odbędzie się jutro.

  XIV edycja imprezy trwa w synagodze Pod Białym Bocianem i kilku innych miejscach przy ul. Włodkowica od soboty. Dziś od godz. 16 do 18 o mistycznych tradycjach chasydyzmu i o tym, kim jest cadyk, opowie w synagodze (ul. Włodkowica 7) prof. dr hab. Marcin Wodziński z Uniwersytetu Wrocławskiego.


  Zobacz program festiwalu

  Około godz. 18 (w synagodze) poznamy natomiast efekty pracy osób, które brały udział w warsztatach malarskich Miry Żelechower-Aleksiun. Razem z grupą biorącą w nich udział, stworzyła cykl prac poświęconych chasydyzmowi, który jest motywem przewodnim tegorocznej Simchy. O godz. 20, także w synagodze, będzie można posłuchać koncertu zespołu KlezmafouR (grają muzykę klezmerską, mają na swoim koncie płytę "5th Element", bilety 15-35 zł).

  Jutro o godz. 13 i 14 ponownie można wziąć udział w warsztatach z hebrajskiego i jidysz. A o godz. 18 warsztaty Tory (synagoga) poprowadzi Jerzy Kichler, który będzie przewodził (wraz z Krzysztofem Korzeniowskim) otwartemu nabożeństwu na powitanie szabatu (synagoga, godz. 19, dyryguje Stanisław Rybarczyk ??? szef artystyczny festiwalu).

  Tegoroczna Simcha zakończy się, jak zwykle, kolacją szabatową (jutro, godz. 20, dziedziniec synagogi, bilet 120 zł). Po kolacji, w czasie której będą serwowane tradycyjne żydowskie potrawy, uczestnicy biesiady wezmą udział w śpiewach i tańcach.
  Wstęp na wszystkie warsztaty i wykłady w ramach festiwalu jest wolny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama