Ważne
  Kryzys gospodarczy zawitał na Dolny Ślask

  Kryzys gospodarczy zawitał na Dolny Ślask

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Świdnicy szok po decyzji Amerykanów. Zwiastunów kryzysu w regionie mamy więcej.
  Mieszkańcy Świdnicy są zbulwersowani - amerykański koncern motoryzacyjny Remy International ogłosił, że do końca kwietnia zamknie tamtejszy zakład. Ponad trzysta osób straci pracę.
  - W obecnej sytuacji finansowej musimy szukać oszczędności - tłumaczy Philippe James, dyrektor zarządzający Remy na Europę.
  Dodaje, że koncern zamknął już zakład w stanie Mississippi, a produkcja ze Świdnicy zostanie w całości przeniesiona do kilku fabryk: w Meksyku, Korei Południowej i na Węgrzech.


  Amerykanie obiecują, że pomogą ludziom przekwalifikować się i znaleźć nową pracę, ale związkowcy uważają, że to czcze obietnice, które mają jedynie uspokoić nastroje.
  - Żądamy odpraw wyższych niż trzymiesięczne zarobki - mówi Lucjan Machul, szef Związku Zawodowego Pracowników Remy Automotive.

  Działająca w powiecie zgorzeleckim firma Unirubber właśnie zwolniła 79 osób. Przedsiębiorstwo zamknęło jeden z wydziałów, wytwarzających gumowe kółka do wózków, szpitalnych łóżek i koszy na śmieci.
  - Wzrost cen surowca oraz konkurencja firm indyjskich i chińskich sprawiły, że ta produkcja zaczęła przynosić nam straty - wyjaśnia prezes Izabela Owczarek-Rymarowicz.
  Zapewnia, że niezagrożone są dwa pozostałe wydziały, gdzie wytwarza się gumowy granulat do budowy boisk i przetwarza gumowe odpady. Zatrudnienie ma nadal ponad 100 osób.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo