Ważne
  Reporterzy naszej gazety jadą do Czadu z polskimi...

  Reporterzy naszej gazety jadą do Czadu z polskimi żołnierzami

  Robert Migdał

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Klamka zapadła. Kiedy czytacie te słowa, siedzę w samolocie razem z Anią Gabińską oraz Mikołajem Nowackim, naszym fotoreporterem.
  Ekipa "Polski-Gazety Wrocławskiej" towarzyszyć będzie przez kilka najbliższych tygodni polskim żołnierzom, stacjonującym w North Star koło Iriby. To baza Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czad.
  Cel postawiliśmy sobie jasny: zobaczyć na własne oczy i przybliżyć naszym Czytelnikom, w jakich warunkach żyją i pracują polscy żołnierze, którzy na początku tego roku wyjechali do Czadu z misją pokojową. Jak wygląda pomoc, którą niosą uchodźcom z Sudanu oraz rdzennej czadyjskiej ludności.

  Przygotowania do wyprawy do Czadu rozpoczęły się już w kwietniu. Po pierwsze przeszliśmy serię szczepień (m.in. przeciwko żółtej febrze, żółtaczce, durowi brzusznemu, polio, tężcowi, bakteriom wywołującym zapalenie opon mózgowych), żeby nie przywieźć do domu jakiegoś paskudztwa. Po drugie - musieliśmy uporać się z papierkową robotą: załatwianiem pozwoleń na wyjazd z Ministerstwa Obrony Narodowej, ale przede wszystkim wiz, żeby wjechać na teren Czadu.

  I tu pojawił się poważny problem - najbliższa ambasada tego afrykańskiego państwa jest bowiem w... Paryżu. Dobrze się złożyło, że Ania Gabińska poleciała na wakacje do brata do Mediolanu, a stamtąd przecież rzut beretem do Paryża (tylko tysiąc kilometrów).
  Wyskoczyła na weekend posiedzieć w cieniu wieży Eiffla, a przy okazji złożyła wnioski o wizy do Czadu. Nieocenionej pomocy udzieliła nam Wiesława Malik, mieszkająca od 20 lat w Paryżu. Dzięki jej znajomym, którzy akurat jechali do Wrocławia, nasze paszporty z wbitymi czadyjskimi wizami powróciły do Polski.

  Przed nami trudne tygodnie. Palące słońce, wdzierający się wszędzie pustynny piasek i kurz, czyhające groźne choroby, miny pozostawione po wieloletnich działaniach wojennych oraz grasujący po okolicy rebelianci. A zatem - do zobaczenia we Wrocławiu!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo