Sępolno i Biskupin nie chcą parkingu przy Hali Ludowej?

  Sępolno i Biskupin nie chcą parkingu przy Hali Ludowej?

  Artur Szkudlarek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sępolno i Biskupin nie chcą parkingu przy Hali Ludowej?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  Czy budowa parkingu podziemnego przy Hali Ludowej jest zagrożona? Jej przerwania chce grupa mieszkańców Biskupina i Sępolna, zrzeszona w stowarzyszeniu Akcja Park Szczytnicki. To ci sami, którzy próbują zablokować budowę Mostu Wschodniego. Nie wszystkim sąsiadom z osiedli ta inicjatywa przypada do gustu. Na osiedlach wybuchła awantura.
  Ze stanowiskiem Akcji Park Szczytnicki nie zgadza się wielu innych mieszkańców tzw. Wielkiej Wyspy. - Nie utożsamiajcie wszystkich mieszkańców wyspy z Akcją Park Szczytnicki. Też jestem mieszkańcem okolic Hali i też jestem za zachowaniem oryginalnego charakteru tej okolicy bez blokowisk, wielkich parkingów i supermarketów ale nie można się uwsteczniać. Pewne zmiany są po prostu konieczne by ułatwić komunikację - pisze na naszym forum Maćko. - Jestem mieszkańcem Wielkiej Wyspy i chcę zarówno parku jak i mostu. I proszę nie generalizować, stowarzyszenie to nie mieszkańcy - dodaje Piotr.

  - Nieoficjalnie dotarły do nas informacje, że firma Budimex mocno rozważa opcję wycofania się z realizacji projektu. Może doszli do wniosku, o którym my wiedzieliśmy od dawna, że w tym miejscu parking nie jest najlepszym pomysłem - mówi Krzysztof Wysoczański, sekretarz stowarzyszenia Akcja Park Szczytnicki.

  Taką tezą mocno zdziwiony jest... Budimex. - To są informacje wyssane z palca. Etap zarówno oceny opłacalności finansowej, a także wypływu na środowisko, dawno mamy za sobą. Z pewnością nie rozważamy sensu realizowania inwestycji po fakcie podpisania umowy - tłumaczy Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy firmy.

  Tymi rewelacjami zaskoczona jest również Agnieszka Wardawa, rzecznik prasowy Hali Ludowej. - Inwestycja jest realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma planów jej przerwania. Nie ma też mowy o rezygnacji przez inwestora z prowadzonej inwestycji - mówi rzecznik.

  Inwestycja będzie więc realizowana. Akcja Park Szczytnicki zapowiada jednak, że łatwo się nie podda. - Jeśli miasto zdecyduje się na wydanie decyzji środowiskowej bez analizy oddziaływania tej inwestycji na środowisko, to z pewnością zaskarżymy ją w trybie administracyjnym. My sami dostarczyliśmy na biurko prezydenta 5 opinii, z których jasno wynika, że będzie to wpływ bardzo negatywny - mówi Krzysztof Wysoczański, sekretarz stowarzyszenia.

  Szczególnie zły wpływ mają mieć spaliny wychodzące z dwóch, wielkich dmuchaw wprost do parku. - Wyobraźmy sobie, że po imprezie wszystkie auta będą wyjeżdżały z parkingu w tym samym czasie. Jakie wielkie będzie wtedy stężenie spalin - wyjaśnia Krzysztof Wysoczański.

  Innym problemem są wykopy na 10-12 metrów głębokości w bezpośrednim sąsiedztwie parku. - Z przedstawionej przez nas do urzędu opinii hydrologeologa wynika, że tak głębokie wykopy na powierzchni ponad 1 ha mogą powodować nieprzewidywalne w skutkach oddziaływania na drzewostan Parku Szczytnickiego - dodaje sekretarz stowarzyszenia.

  Miasto i Hala Ludowa są zaskoczone tymi rewelacjami i obstają przy swoim. - Na terenie planowanego i istniejącego parkingu nie rosną żadne drzewa należące do Parku Szczytnickiego. A zgodnie z zaleceniami związanymi z faktem, iż Hala wraz z otoczeniem należy do obiektów światowego Dziedzictwa UNESCO, nie powstanie żadna część nadziemna, przeprowadzony zostanie tylko remont istniejącej naziemnej części - tłumaczy Agnieszka Wardawa.

  Według stowarzyszenia znacznie lepszym rozwiązaniem jest budowa parkingu z hotelem na terenie stadionu Ślęzy przy ul. Wróblewskiego. - To jest teren prywatny, ale wydaje się, że miasto ma narzędzia, żeby ten pomysł zrealizować, choćby w promowanej przez siebie formule partnerstwa publiczno-prywatnego - dodaje sekretarz Akcji Park Szczytnicki.

  Okazuje się, że to nie takie proste. Miasto wiele lat próbowało nabyć ten teren, jednak nie udało się dojść do porozumienia z właścicielem. Ponadto, według urzędników, obecne miejsce jest optymalne. - W miejscu budowy parkingu podziemnego od 1948 istniał i istnieje parking naziemny. Lokalizacja planowanego parkingu podziemnego jest uargumentowana historycznie i przede wszystkim doskonała z punktu widzenia użytkowników - kończy rzecznik Hali.

  Budowa parkingu ma rozpocząć się we wrześniu br. i skończyć w styczniu 2014 roku. Obiekt będzie miał dwa poziomy podziemne dla samochodów osobowych. Trzeci poziom naziemny przewidziany jest dla aut osobowych oraz 20 autokarów. W sumie pomieści 800 pojazdów. Inwestycja powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Budimex zainwestuje w nią 62 mln zł, w zamian za co przez 30 lat będzie operatorem parkingu. Jeśli jego obłożenie będzie małe, to spółka Hala Ludowa wypłaci rekompensatę inwestorowi. Jeśli osiągnie 70-80 proc., Budimex przekaże część zysków Hali.

  Czytaj także

   Komentarze (88)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Same super pomysły

   gpww (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 16

   Parking podziemny ??? Za 6o lat będą ten parking podziemny zasypywać tak jak teraz chcą zasypywać przejście podziemne na ul. Świdnickiej. Same "ciekawe" pomysły

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   APELK DO LUDZI Z SEPOLNA I BISKUPINA

   Ewa Gąska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 14

   NIE ROZUMIEM MIESZKAŃCÓW SEPOLNA I BISKUPINA.LUDZIE-OBEJRZYJCIE SIE DOOKOŁA..WSZYSTKO SIE ZMIENIA I WASZA WYSPA TEZ SIE MUSI ZMIENIC,TO BEDZIE KORZYSC ROWNIEZ DLA WAS.NIE CHCECIE MOSTU-STOICIE W...rozwiń całość

   NIE ROZUMIEM MIESZKAŃCÓW SEPOLNA I BISKUPINA.LUDZIE-OBEJRZYJCIE SIE DOOKOŁA..WSZYSTKO SIE ZMIENIA I WASZA WYSPA TEZ SIE MUSI ZMIENIC,TO BEDZIE KORZYSC ROWNIEZ DLA WAS.NIE CHCECIE MOSTU-STOICIE W KORKU I NARZEKACIE.NIE CHCECIE PARKINGU-TO MACIE POBLOKOWANE OSIEDLOWE ULICZKI PRZEZ YCH CO IDA DO ZOO LUB HALI STULECIE.TYCH PRZYKŁADÓW MOZNA MNOZYC.ŻEBY COS ŻĄDAC OD WŁADZ MIASTA TO TRZEBA COS W ZAMIAN IM ZAPROPONOWAC.A,WY COO?TYLKO PROTESTOWAC POTRAFICIE?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gąsko, nie bądź głupią gęsią

   człowiek z Sępolna i Biskupina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

   Jeśli chcesz się wypowiadać publicznie i do tego podpisywać imieniem i nazwiskiem, to najpierw przeczytaj chociaż pół artykułu, cały mógłby cię zmęczyć.
   I NIE PISZ WIĘCEJ BZDUR.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestescie szalenie niekonsekwentni mieszkańcy Sępolna i Biskupina...

   oławianin

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 13

   Jestescie szalenie niekonsekwentni mieszkańcy Sępolna i Biskupina! Z jednej strony nie chcecie dróg i parkingu a z drugiej brakuje Wam biedronki i placzecie że markety Was omijają szerokim łukiem...rozwiń całość

   Jestescie szalenie niekonsekwentni mieszkańcy Sępolna i Biskupina! Z jednej strony nie chcecie dróg i parkingu a z drugiej brakuje Wam biedronki i placzecie że markety Was omijają szerokim łukiem (ostatnio był artykuł w tej sprawie). Jak nic to nic! Nie dla wszystkiego. Ja proponuje mosty do Was prowadzące rozebrać i machnąć prom jak w Świnoujsciu. Wtedy będziecie narzekać naprawdę. Żywa osada i skansen w sercu ponad półmilionowego miasta. Niesłychane zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla oławian tekst za trudny i za długi

   nauczyciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 17

   Masz wyraźne trudności ze zrozumieniem tekstu, ale wysil się i przeczytaj jeszcze raz. Pamiętaj, że trening czyni mistrza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biskupin i Sępolno przeciw Hali Ludowej

   breslauer55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 14

   Tym K... nic nie pasi. Niech się wyniosą do okolicznych wioch. Proponuję także zamknąć dla nich : Most Zwierzyniecki, Mosty Swojczyckie/Chrobrego, Mosty Jagiellońskie, Most Szczytnicki i niech się...rozwiń całość

   Tym K... nic nie pasi. Niech się wyniosą do okolicznych wioch. Proponuję także zamknąć dla nich : Most Zwierzyniecki, Mosty Swojczyckie/Chrobrego, Mosty Jagiellońskie, Most Szczytnicki i niech się uduszą na tym byłym wysypisku śmiecizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @breslauer55

   WW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23

   Zobaczyłeś prowokacyjny tytuł i już Cie poniosło. Brawo dla dziennikarzyny za wyprowadzenie w przysłowiowe pole zazwyczaj trzeźwo myślącego czytelnika.
   Następnym razem przeczytaj całość zanim...rozwiń całość

   Zobaczyłeś prowokacyjny tytuł i już Cie poniosło. Brawo dla dziennikarzyny za wyprowadzenie w przysłowiowe pole zazwyczaj trzeźwo myślącego czytelnika.
   Następnym razem przeczytaj całość zanim skomentujesz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Można złośliwie napisać, że mieszkańcy Sępolna

   byrcyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 17

   chcą ciszy i spokoju, więc należy ogrodzić dzielnicę i zrobić rezerwat ścisły, tak żeby nawet z psami nie można było chodzić, bo szczekają ;-). Ale garstka oszołomów to nie mieszkańcy Sępolna, więc...rozwiń całość

   chcą ciszy i spokoju, więc należy ogrodzić dzielnicę i zrobić rezerwat ścisły, tak żeby nawet z psami nie można było chodzić, bo szczekają ;-). Ale garstka oszołomów to nie mieszkańcy Sępolna, więc w końcu zrobić referendum dla mieszkańców dzielnicy, a wariatów przymusowo przesiedlić (w razie klęski referendalnej) na wrocławskie byłe pola irygacyjne, tam jest cisza i spokój i sielskie zapachy ;-)))zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piesek albo papier toaletowy

   yogi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 19

   To że szczekają to jeszcze można wytrzymać, ale te zasrane chodniki o zgrozo!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dezinformator

   ajart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 21

   Jakiś pieprzony dziennikarzyna Szkudlarek dezinformuje czytelników o tym, że Biskupin i Sępolno nie chce parkingu przy Hali Ludowej. JEST WRĘCZ PRZECIWNIE! Chcemy Mostu Wschodniego i...rozwiń całość

   Jakiś pieprzony dziennikarzyna Szkudlarek dezinformuje czytelników o tym, że Biskupin i Sępolno nie chce parkingu przy Hali Ludowej. JEST WRĘCZ PRZECIWNIE! Chcemy Mostu Wschodniego i parkingu. I to jak najszybciej! Ta akcja blokująca inwestycje, to jakaś zakamuflowana sekta, a nie mieszkańcy wyspy. Chcemy aby ten dziennikarz przeprosił mieszkańców wyspy oraz czytelników za wprowadzanie ludzi w błąd, a jeżeli tego nie uczyni, niech omija szerokim łukiem te osiedla.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no to niech mają swój skansen

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 19

   "Sępolno i Biskupin nie chcą parkingu przy Hali Ludowej?"
   Ni chcą - to nie budować niczego na tej wyspie - niech mają swój skansen - na inwestycje czekają inne dzielnice latami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasnie pan Wysoczański

   mati7 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 20

   Stowarzyszenie to grupka nawiedzonych oszołomów, którzy protestują z głupoty. Pan Wysoczański taki obrońca przyrody, a sam wybudował się 3 lata temu u sąsiada w ogródku pod samym parkiem na końcu...rozwiń całość

   Stowarzyszenie to grupka nawiedzonych oszołomów, którzy protestują z głupoty. Pan Wysoczański taki obrońca przyrody, a sam wybudował się 3 lata temu u sąsiada w ogródku pod samym parkiem na końcu ulicy Karłowicza. Ile drzewek wyrąbał pan przy okazji? Trzeba było zamieszkać na wsi, a nie w dużym mieście w pobliżu ZOO, Hali, stadionu olimpijskiego, budującego sie Africarium. Ten pan pasuje do skansenu, nie do nowoczesnego miasta. A przy tym mówi nieprawdę i wyoplbrzymia problemy. A co do parkingu na prywatnym terenie, to przepraszam, ale to już kompletna paranoja. Może panie Wysoczański na pana działce, co?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

   przy parku na rogu Karłowicza i Różyckiego z jednej strony jest motel a z drugiej klasztor.
   Chyba nie tam :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oto jak APS manipuluje faktami

   zdichu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 13

   To filmidło wypuścili 2 lata temu: http://www.youtube.com/watch?v=-vmJODwcpbs Od kiedy Park Szczytnicki jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież ten typek na filmie ŁŻE !

   czumasz? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 20

   Już wtedy zwracałem uwagę, że ten filmik to perfidna manipulacja. Przecież ten drugi typek ŁŻE ! Jego "wypowiedz" to brednie - NIGDY i w ŻADNYM WARIANCIE droga nie miała przebiegać wzdłuż...rozwiń całość

   Już wtedy zwracałem uwagę, że ten filmik to perfidna manipulacja. Przecież ten drugi typek ŁŻE ! Jego "wypowiedz" to brednie - NIGDY i w ŻADNYM WARIANCIE droga nie miała przebiegać wzdłuż Mickiewicza do mostu Zwierzynieckiego (bo i po co?) ona ma właśnie przejąc ruch z Mickiewicza i tym samym stać się rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż obecny układ !

   Tak właśnie przy pomocy wierutnych kłamstw działa ta sekta ! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wysoczanski a wyspa

   Irek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 21

   chciałem zapytać ? czy wyspa jest już jego prywatną własnoscią,czy też mieszkańcy mają jeszcze coś do powiedzenia ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama