Kulisy afery we wrocławskiej prokuraturze

  Kulisy afery we wrocławskiej prokuraturze

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kulisy afery we wrocławskiej prokuraturze
  Czy prokurator może z niewinnego człowieka zrobić przestępcę? Na prośbę kumpeli albo po prostu za pieniądze?
  Kulisy afery we wrocławskiej prokuraturze
  Pożyczałeś kiedyś, Drogi Czytelniku, szklankę cukru sąsiadce? Bo ciasto już prawie w piecu, a tu taki pech. O cukrze zapomniała.W taki właśnie sposób przestępcą stać się miał biznesmen Refik Zulic. Wrocławską prokuratorkę o wszczęcie śledztwa przeciwko niemu poprosiła wrocławska adwokatka. Prywatnie koleżanka. Jeszcze z klasy w ogólniaku.

  Kto wie? Może i do przyjacielskiej prośby dołączona była łapówka?
  Taką historię opowiadają materiały CBA ujawnione kilka dni temu przez "Rzeczpospolitą". Adwokatka, mec. Agnieszka Godlewska, to wspólniczka kancelarii, której klientem był Jan Wysoczański. Przed laty senator i burmistrz Świebodzic. Później mocno skonfliktowany z prawem. Wysoczański chciał przejąć grunt w Bielanach Wrocławskich, należący do Zulica. Jakoby za długi biznesmena. Obaj panowie - zanim popadli w konflikt - robili razem interesy. Były burmistrz bał się, że Zulic sprzeda grunt, a on obejdzie się smakiem. Poprosił o pomoc adwokatów. Jeśli wierzyć CBA, uknuto intrygę.

  Szefowa prokuratury Krzyki-Zachód Monika Molik wszczęła śledztwo przeciwko Zulicowi. Rzekomo za łapówkę. Zarzucono mu ukrywanie majątku przed egzekucją. Zakazano sprzedawania ziemi w Bielanach, a potem postawiono przed sądem. Wysoczański dostał czas i szansę na wysłanie do Zulica komornika. Tak to przynajmniej mogło wyglądać.

  Materiały CBA - ujawnione przez "Rzeczpospolitą" stenogramy podsłuchanych rozmów telefonicznych adwokatów i pani prokurator - są pełne uroczych poetyckich sformułowań. Ot, choćby "wiatr w kieszeni", który miała mieć Monika Molik.
  Śledztwo wykaże, czym był ów wiatr i czy uspokoiły go jakieś pieniądze. Monika Molik i adwokaci mocno zaprzeczają.
  Są jednak rzeczy poza sporem. Adwokaci: Agnieszka God-ewska i Ryszard Bedryj wymieniają w swoich rozmowach nazwisko prokuratora, który powinien dostać sprawę. I tak się stało. Sławomir Szołucha był wówczas asesorem. Czyli: młodzieńcem dopiero uczącym się zawodu. Szefowa i jej opinia o nim miały gigantyczny wpływ na jego dalszą karierę. Pewne jest też, że Zulic stał się podejrzanym, a potem oskarżonym. Rzecz działa się na przełomie 2009 i 2010 roku.

  Sprawa trafiła do sądu z aktem oskarżenia. Sąd umorzył ją, uznając "oczywisty brak podstaw do oskarżenia". Najostrzejsza recenzja prokuratorskiego śledztwa. Sprawa jest tak marna i tak bardzo nie ma w niej dowodów, że procesu nie trzeba.
  To całkowita kompromitacja prokuratury. I nie ma znaczenia, czy była poparta kumpelską prośbą, łapówką czy... brakiem profesjonalizmu. Kto wie, co jest gorsze.

  Refik Zulic nie pierwszy raz pada ofiarą podobnych układów. Kilka lat przed opisywaną historią omal nie trafił do aresztu za oszustwo. Doniesienie złożył mecenas Jacek L. Oszukanym miał być Bogdan O. Przedsiębiorca z Kątów Wrocławskich, ponoć krewny Wysoczańskiego. Wcześniej biznesowy partner Zulica. Przed laty pan O. organizował w swoim domu suto zakrapiane alkoholem imprezy, na których bywali adwokaci, sędziowie, prokuratorzy i policjanci. Być może to dzięki takim układom, po doniesieniu mecenasa L., wszczęto błyskawiczne działania policji, a prokuratura chciała aresztu dla Zulica?

  Mecenas L. i Bogdan O. stanęli przed sądem, m.in. za rzucenie fałszywego oskarżenia na Zulica. Proces częściowo skończył się wyrokami skazującymi, częściowo uniewinnieniem, a część sprawy toczy się nadal. Jeśli wierzyć nieoficjalnym informacjom, akta sprawy zawierają podsłuchane przez CBŚ rozmowy Bogdana O. z wrocławskimi prawnikami. Ponoć są równie pikantne jak te ujawnione kilka dni temu przez "Rzeczpospolitą", a dotyczące sprawy pani Moniki Molik. Tylko że nie wyciekły jeszcze do mediów.

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak w życiu bywa

   sprawiedliwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To jest nic, z mojego męża usiłuje się zrobić potwora pedofila, a dzieci ojca pewnie na święta nie ujrzą. Być może już nigdy, bo przecież dopadnie go seryjny samobójca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polsza - bagno

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 70

   Tez mi nowosc... W polszy nie ma niezwisłych sądów wiec dzieją sie tu cuda na kiju wiec jesli ktos jest na tyle nierozważny by walczyć o sprawiedliwość to mu współczuję

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obserwator

   Biskupia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   W Afryce jest jeszcze gorszy poziom. Pytanie jest inne ten klub świętej adoracji jeszcze niedawno strajkował i żądał średniej płacy unijnej. Za co, za taki poziom pracy? Tej postkomunie cały czas...rozwiń całość

   W Afryce jest jeszcze gorszy poziom. Pytanie jest inne ten klub świętej adoracji jeszcze niedawno strajkował i żądał średniej płacy unijnej. Za co, za taki poziom pracy? Tej postkomunie cały czas się wydaje ze bez końca będzie można tylko kraść. Każda firma zatrudniająca kunktatorów upadnie. Ta firma zwana Polską do dnia dzisiejszego nie zadbała o zatrudnienie ludzi dobrze wykształconych i nie dba o zabezpieczenie swojego majątku w związku z tym na pewno upadnie, czego jej z całego serca życzę..............zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ta prokurator musi być przynajmniej wykluczona z zawodu...

   Aloiz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

   W przypadku prokuratorów czy sędziów, adwokatów i policjantów zasada domniemanej niewinności powinna być mocno ograniczona. Prawnik jako ekspert w obowiązującym prawie nie powinien dopuszczać do...rozwiń całość

   W przypadku prokuratorów czy sędziów, adwokatów i policjantów zasada domniemanej niewinności powinna być mocno ograniczona. Prawnik jako ekspert w obowiązującym prawie nie powinien dopuszczać do sytuacji mogących zostawić nawet najmniejszy cień na jego todze. Jeśli tego nie robi bo nie chce lub nie potrafi, to jest tzw ryzyko zawodowe i kara powinna być bardzo surowa, plus absolutny zakaz wykonywania jakiegokolwiek zawodu związanego z prawem, czy egzekucją prawa.

   Opisana prokurator nie powinna już więcej zostać nawet strażnikiem więziennym. Winna czy nie, odsunięcie od zawodu jest za dopuszczenie do podejrzanej sytuacji wokoło swojej osoby, a nie za prawdziwą winę. Za prawdziwą winę jest odpowiedzialność karna.

   Nawet prowokacja nie powinna tłumaczyć prawnika on ze względu na wiedzę zawodową powinien nawet prowokację rozpoznać i odpowiednio zareagować, jeśli mu się nie uda to ma tzw pecha lub brak wiedzy i z obu przyczyn do zawodu się nie nadaje.

   Ja wiem są zasługi, ludzkie uczucia itd. prokurator sama wybrała zawód i ryzyko zawodowe musiała brać pod uwagę, nikt jej nie zmuszał, do sytuacji wkoło siebie też sama dopuściła więc miejsca na litość mało zostaje?

   Lepiej mieć mniej prawników ale dobrych i absolutnie uczciwych, niż więcej ale głupich lub oszustów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dodałbym: pełna premedytacja w przestępstwie

   majkel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

   popełnionym przez kogos w todze. Bo to wygląda własnie tak że człowiek o duszy i morale kryminalisty rozmyślnie wybrał funkcje która utrudni lub oddali w czasie wsadzenie go do więzienia. Zgadzam...rozwiń całość

   popełnionym przez kogos w todze. Bo to wygląda własnie tak że człowiek o duszy i morale kryminalisty rozmyślnie wybrał funkcje która utrudni lub oddali w czasie wsadzenie go do więzienia. Zgadzam się 120% że wyrzucenie dożywotnie to jest minimum - bo nie jest to tak naprawde żadna kara ale pozbawienie przywilejów. Kara będzie dopiero więzienie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spróbuję raz jeszcze...

   Loizio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 28

   gnoił wilk razy kilka zgnoili i wilka..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prokurator może też z winnego człowieka zrobić niewinnego

   Czystesumienie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 68

   Patrz nasz PISowski osiłek Dawid Jackiewicz, który zabił człowieka i po sprawie. Cieszy się wolnością.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drobin Olewnika w centrum Wrocławia - mafia i żulia w togach

   look (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 61

   Wg mnie ustawodawca powien znowelizowac Kodeks Karny tak kazde (KAŻDE!) przestępstwo popełnione przez adwokata,prokuratora, sędziego było zagrozone karą x2 większa niż każdego Kowalskiego. Własnie...rozwiń całość

   Wg mnie ustawodawca powien znowelizowac Kodeks Karny tak kazde (KAŻDE!) przestępstwo popełnione przez adwokata,prokuratora, sędziego było zagrozone karą x2 większa niż każdego Kowalskiego. Własnie za złamanie zasad i powołania swego zawodu. Bo przestępca w todze to jest po prostu żul i degenerat, nie bójmy się tych słów: to degenerat który z cwaniactwa zrobił sobie zawód prawniczy a jest kryminalistą, po prostu..

   Ta pani- Molik - oddaliła zawiadomienie o bójce ze skutkiem śmiertelnym w której podejrzanym był poseł Jackiewicz.... wyobraźcie sobie ludzie z własnego doświadczenia i obserwacji rzeczywistości czy jakikolwiek Kowalski,który bierze udział w bójce po której ginie człowiek może liczyć na taka ochronę przed skazaniem....

   Nie miało absolutnie żadnych podstaw twierdzenie jakoby Jackiewicz działał w obronie koniecznej bo całą podstawa jego samosądu na domniemanym oprawcy jego rodziny - był fakt że ośmielił się obrazić ich w autobusie. Poseł Jackiewicz następnie ścigał gościa, wyciagnął z autobusu i zamordował popychając na krawężnik..

   Z tego wniosek, że można bezkarnie pobić i zabić każdego typka z autobusu który powie coś co nas "obraża". Przynajmniej póki śledczym jest Monika Molik a mordercą cwany kacyk z PiSuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   e tam sensacja - masz kasę to prawo jest twoje

   nix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 8

   zawsze tak było i nic tego nei zmieni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żeby nie było złudzeń czym są tzw. sądy i prokuratura w Polsce

   SzamanWróżbita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 12

   Oglądnijcie co mówi o tym między innymi o zamordowaniu Przemyka i polskim sądownictwie!!!!

   http://www.youtube.com/watch?v=Pb0noWdOGF8

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo profesjonalne dziennikarstwo

   oli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 44

   "Mecenas L. i Bogdan O. stanęli przed sądem, m.in. za rzucenie fałszywego oskarżenia na Zulica. Proces częściowo skończył się wyrokami skazującymi, częściowo uniewinnieniem, a część sprawy toczy...rozwiń całość

   "Mecenas L. i Bogdan O. stanęli przed sądem, m.in. za rzucenie fałszywego oskarżenia na Zulica. Proces częściowo skończył się wyrokami skazującymi, częściowo uniewinnieniem, a część sprawy toczy się nadal."
   Jeśli uniewinniono, to panie redaktorze, niech pan odsłania te kulisy do końca. Tylko w tym problem - bo uniewinniono ich być może odnośnie pana Żulica? Dlaczego dziennikarz tego nie sprawdzi? bo ten fakt może spowodować, że artykuł wyląduje nie na łamach ale w koszu na śmieci?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama