Na Dolnym Śląsku powstaje skansen górniczo-hutniczy

  Na Dolnym Śląsku powstaje skansen górniczo-hutniczy

  CH

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku powstaje skansen górniczo-hutniczy
  1/5
  przejdź do galerii

  ©fot. Grzegorz Chmielowski

  Mimo chłodu i deszczowej pogody sobota będzie pracowitym dniem w skansenie górniczo-hutniczym w Leszczynie koło Złotoryi. Jego pomysłodawcy - Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych - ustawią dziś pomnik św. Barbary - patronki górników, będą w pomieszczeniach układać eksponaty, ustawiać meble, sprzątać. Słowem, przygotowywać położony na leśnej polanie skansen do przyjęcia gości, co ma nastąpić już 19-20 maja.
  Pokażemy jak żyli i pracowali średniowieczni górnicy i hutnicy miedzi, wytapiający ten metal w piecach zwanych dymarkami - mówi Andrzej Kowalski, prezes ZTTG. - U nas każdy będzie mógł odbić sobie monetę, podkowę szczęścia ale także wypiec chleb i zobaczyć, jak kiedys pracowali rzemieślnicy różnych branż.

  Skansen zbudowano w miejscu, gdzie wypalano kiedyś wapno, w pobliżu dawnej kopalni "Ciche szczęście". Ma pokazywać korzenie obecnego, nowoczesnego przemysłu miedziowego. Ale też dzięki ścieżce dydaktycznej i ciekawemu programowi edukacyjnemu stanie się miejscem dla zielonych szkół. Powstał dzięki dotacji unijnej, wsparciu KGHM i samorządów złotoryjskich (wybudowano m.in. karczmę górniczą, hotel, piece dymarkowe, kuźnię itd).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama