Strażnik bliżej mieszkańca

  Strażnik bliżej mieszkańca

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ranking "Polski-Gazety Wrocławskiej": Dzierżoniów ma najbardziej pracowitą straż w województwie.
  W Dzierżoniowie od początku tego roku do końca września, każdy strażnik miejski interweniował ponad 360 razy. To ponad dwa razy częściej niż w Oławie czy Kłodzku.
  Pracowitością dzierżoniowscy strażnicy przebili też takie duże miasta, jak Jelenia Góra i Wrocław.

  Na pewno w ostatni weekend wielu z nas widziało strażników w okolicach cmentarzy. My postanowiliśmy sprawdzić, jak pracują oni na co dzień, porównując dane z 10 największych dolnośląskich powiatów. Oczywiście, uwzględniliśmy liczbę etatów w każdym z oddziałów.

  Okazuje się, że właśnie w Dzierżoniowie strażnicy mają najwięcej roboty. Średnio każdy z nich w ciągu tygodnia interweniował aż 9 razy.
  - I wcale nie wynika to z faktu, że Dzierżoniów jest szczególnie niebezpiecznym miastem - twierdzi Krzysztof Małecki, szef dzierżoniowskich strażników. - Po prostu uczulam moich pracowników, by nie odwracali głowy w drugą stronę, gdy w pobliżu ktoś łamie prawo - zaznacza. I wyjaśnia, że duża liczba interwencji nie idzie w parze z liczbą wypisanych mandatów.

  - Karami finansowymi kończy się około 5 proc. wszystkich interwencji - szacuje Małecki. - A mimo to z roku na rok zmniejsza się liczba wykroczeń. Odkryliśmy, że kluczem do sukcesu jest rozmowa z mieszkańcami i próba ich wychowywania zamiast rygorystycznego karania - tłumaczy.

  Kolejne miejsca na podium naszego rankingu zajęły Jelenia Góra i Wrocław. Oczywiście strażnicy ze stolicy województwa mają najwięcej interwencji, ale porównując z liczbą zatrudnionych osób widać, że nie jest to szczyt ich możliwości. Komendant Zbigniew Słysz jest zadowolony z pracy swoich ludzi. Twierdzi jednak, że na ulicach powinno być więcej strażników.

  Wtóruje mu Janusz Dzięcioł, były komendant straży miejskiej w Świeciu, teraz poseł PO.
  - Straż miejska w ciągu 17 lat działalności odciążyła policję i zdobyła spore uznanie mieszkańców. Strażników powinno przybywać w miastach - twierdzi. - Szczególnie takich, jak Dzierżoniów, który wygrał w waszym rankingu. Bo strażnik powinien być blisko mieszkańców i umieć z nimi rozmawiać.
  Współpraca: ELG, MAT, JK


  Jak Dolnoślązacy oceniają pracę strażników miejskich? Czytaj w poniedziałkowej "Polsce-Gazecie Wrocławskiej"
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama