Hotel dla kibiców na Euro, czyli kupujemy kota w worku

  Hotel dla kibiców na Euro, czyli kupujemy kota w worku

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak rzekomo ma wyglądać "Hotelioni"
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak rzekomo ma wyglądać "Hotelioni"

  Oto historia intrygującej inwestycji przygotowywanej na Euro 2012 we Wrocławiu. Hotelu jeszcze nie ma, a już sprzedawane są w nim miejsca. W dodatku - co potwierdziliśmy dziennikarską prowokacją - od potencjalnych gości żąda się pełnej kwoty z góry.
  Postanowiliśmy sprawdzić jedną z ofert skierowanych do kibiców, bo wydała się nam niewiarygodna. Podszywając się pod fikcyjnego kibica, Józefa K., wynajęliśmy czteroosobowy pokój w hotelu przy ul. Tęczowej 79 na mecze rozgrywane w czerwcu we Wrocławiu. Sprawa ustalona: do wtorku Józef K. ma zapłacić pełną kwotę - 8 tys. zł za 9 noclegów.

  Rzecz w tym, że przy Tęczowej hotelu jeszcze... nie ma. Jest tylko pusty plac. Naszego dziennikarza podającego się za kibica zapewniono, że nie ma w tym nic dziwnego, bo hotel stanie do końca tego tygodnia. Czyli do jutra.

  Rozmawiająca z dziennikarzem kobieta zapewniła, że takie hotele stawia się w dwa dni. Są to bowiem kontenerowe, gotowe moduły.

  Miejsca na placu przy Tęczowej oferowane są za pośrednictwem portali rezerwacyjnych. Oferta jest tak sformułowana, że trudno się domyślić, że hotel jest dopiero w planach. Są natomiast atrakcyjne, kolorowe wizualizacje. Na swojej stronie internetowej gdańska firma pisze o hotelu we Wrocławiu tak, jakby on już stał. Czytamy o pokojach z łazienkami i dodatkowych usługach, np. o parkingu. Są również ceny pokoi przed, w czasie i po Euro. To wszystko sugeruje, że jest to normalny hotel, a nie coś tymczasowego.

  Sprawdziliśmy, że kilka miesięcy temu plac wynajęła firma z Gdańska. Uporządkowała go i zapowiedziała, że postawi tam hotel. Jednak w magistracie nie mają o tym pojęcia, mimo że inwestor powinien zgłosić chęć postawienia tymczasowego obiektu. Nadzór budowlany ma teoretycznie 30 dni na wyrażenie swojego sprzeciwu. Tam również nic jeszcze nie wiedzą o hotelu przy ul. Tęczowej.

  Właściciel powinien ponadto do specjalnego rejestru w wydziale sportu urzędu miasta zgłosić prowadzenie usług hotelowych. Tego też jeszcze nie zrobił.

  "Ośrodek Hotelioni 2012 Football Camp Wrocław położony jest w odległości 8 km od Stadionu Miejskiego we Wrocławiu i oferuje zakwaterowanie w prostych pokojach z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do internetu oraz łazienką wspólną lub prywatną" - czytamy w opisie hotelu znajdującym się na portalu booking.com w internecie.

  Wczoraj booking.com oferował jeden pokój 2-osobowy. Za tydzień pobytu we Wrocławiu podczas Euro trzeba by zapłacić 16 tys. zł! Co więcej, rezerwacji nie można odwołać. Dopiero gdy zainteresowana osoba dodzwoni się do firmy, uzyska informację, że miejsca hotelowe są w kontenerach. A właściwie - dopiero będą.

  Podobne oferty Hotelioni zaprezentowała w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Sprawdziliśmy, że w Gdańsku, siedzibie firmy, obiekt Hotelioni to stary, zniszczony budynek z napisem "noclegi". Obok ma powstać... pole namiotowe.

  Właściciel firmy z Gdańska, Filip Aryanowicz, przyznał w rozmowie z dziennikarzem, że obrazki z ofert umieszczonych w internecie są "koloryzowane".

  Jednocześnie sugerował, że to normalna praktyka w tym biznesie. - A pan myśli, że namioty Carlsberga będą tak wyglądały, jak to przedstawiają na wizualizacjach? - mówił nawiązując do campingu przygotowywanego na Euro.

  Aryanowicz zapewnia, że modułowe hotele na pewno powstaną. Zaś budowanie ich wcześniej, przed zebraniem deklaracji od chętnych kibiców, nie ma ekonomicznego sensu.

  To samo innemu dziennikarzowi mówiła Agnieszka Wróblewska, dyrektorka administracyjna w firmie Aryanowicza.
  - W przyszłym tygodniu zamierzamy rozpocząć ich montaż w Poznaniu i Wrocławiu. Nie wiemy jeszcze, czy to będzie początek, czy koniec tygodnia - twierdzi Agnieszka Wróblewska.

  Zapewnia, że firma "jest w toku załatwiania niezbędnych formalności". Sprawdziliśmy. W Poznaniu odmówiono jej zgody i odwołała się do wojewody. Z kolei we Wrocławiu do wczoraj nie rozpoczęto żadnych formalności.

  Tymczasem w myśl przepisów starania należy podjąć 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Do Euro zostało zaś 28 dni.

  Współpraca: Marcin Moneta, Łukasz Cieśla (Poznań), Łukasz Kłos (Gdańsk)

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 18

   postawili ten "barako-hotel" ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mama przedszkolaka

   mama przedszkolaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 10

   taaa, w Poznaniu stawiają coś takiego vis a vis przedszkola mojego dziecka!!! już widzę co się będzie działo, mam nadzieję że nam przedszkola kibice nie zdewastują

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hotelioni

   f. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 26

   Wydaje mi się, że chcą wykorzystać bezwładność urzędników. Krótko przed EURO postawią kontenery. Przyjedzie inspektor z nadzoru budowlanego i stwierdzi, że należy je usunąć. Właściciel zgodzi się z...rozwiń całość

   Wydaje mi się, że chcą wykorzystać bezwładność urzędników. Krótko przed EURO postawią kontenery. Przyjedzie inspektor z nadzoru budowlanego i stwierdzi, że należy je usunąć. Właściciel zgodzi się z nim. Trochę przeciągnie sprawę bo stwierdzi, że muszą znaleźć firmę, która je wywiezie. Nadzór budowlany będzie poganiał, może nawet naliczy karę. I co, do tego czasu EURO się skończy, hotel wywiozą, zapłacą nawet karę, bo i tak pewnie wkalkulowana jest w ryzyko przedsięwzięcia i wyjdą jeszcze dobrze na swoje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hotelioni

   sam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 37

   a ja korzystałem z usług Hotelioni i byłem bardzo zadowolony


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hoteljoni

   remek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 11

   Jak mogłeś skorzystac jak to nie istnieje.Dlaczego wprowadzasz potencjalnych klientów w błąd?widocznie jesteś jednym z nich.Żałosne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ha, ha

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Cikawe gdzie? pod chmurką?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   troche mi ta wizualizacja przypomina kontenery biurowe z...

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 24

   a moze sie myle.... a moze to taki rzut na tasme :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zeby cos sprzedac napalonemu nie musi istniec w realu...

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 14

   wystarczy dobry grafik, swietnie zredagowany opis, konto w banku no i napalony kupiec... codziennie widac okazje ktore czyhaja na jelenia w sieci... jedyny.... ostatni taki... super stan,bo nowy z...rozwiń całość

   wystarczy dobry grafik, swietnie zredagowany opis, konto w banku no i napalony kupiec... codziennie widac okazje ktore czyhaja na jelenia w sieci... jedyny.... ostatni taki... super stan,bo nowy z 1980 itd...oj biedny narodzie,biedny bo...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziennikarska prowokacja

   Nelli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 22

   eh, tak sobie myslę, patrząc na różne dziennikarskie sensacje, że naprawde nie maja o czym pisać i szukają sensacji na siłę. To prawda że takie obiekty buduje się na ostatnią chwilę. Czy ktoś kto...rozwiń całość

   eh, tak sobie myslę, patrząc na różne dziennikarskie sensacje, że naprawde nie maja o czym pisać i szukają sensacji na siłę. To prawda że takie obiekty buduje się na ostatnią chwilę. Czy ktoś kto jedzie na biwak stawia na miesiąc wczesniej namiot w tym miejscu, żeby miał na biwaku gdzie spać?
   A poza tym, "młody biznesmen" to znaczy gorszy biznesmen? A moze panowie dziennikarze zazdroszczą takiemu polotu i skali przedsięwzięcia.
   No i cóż złego jest w tym, żeby zarobić na euro? nie tylko dziennikarze piszący codziennie coś na ten temayt maja prawo kasę na Euro zbijać.
   A niech się koelsiowi powiedzie!!! mimo ewidentnej nagonki na jego firmęzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie tak do końca

   marko bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 19

   Nie doczytałeś się chyba, że dziennikarze udowodnili, że to ściema. Nikt nie wystąpił o zezwolenia w przepisanym czasie - noclegowni nie będzie, bo już nie da się tego załatwić. Chyba, że artykuł...rozwiń całość

   Nie doczytałeś się chyba, że dziennikarze udowodnili, że to ściema. Nikt nie wystąpił o zezwolenia w przepisanym czasie - noclegowni nie będzie, bo już nie da się tego załatwić. Chyba, że artykuł zawiera jakiś niepełne informacje i czas 30 dni liczony jest tu inaczej. Ale na przyszłość - czytaj uważnie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na razie to z tego co widze nic nie udowodnili tylko o tym napisali

   hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 24

   ale gdzie udowodnili? To że dziennikarz napisał, ze nie wystapili o zezwolenia to nie jest udowodnienie czegokolwiek. Dziennikarz może napisać wszystko bo założę się, że nie pozwolą, by ta firma...rozwiń całość

   ale gdzie udowodnili? To że dziennikarz napisał, ze nie wystapili o zezwolenia to nie jest udowodnienie czegokolwiek. Dziennikarz może napisać wszystko bo założę się, że nie pozwolą, by ta firma napisała do tego komentarz. Albo umieszczą za miesiąc:) Widać, że artykuł sponsorowanyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a może jednak

   Nelli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 21

   no ale zauważ, że dziennikarze najcześciej podaja część prawdy a reszta to dokoloryzowanie na potrzeby artykułu, a potem innym zarzucaja, że czegos nie ma co według nich powinno być. Niech najpierw...rozwiń całość

   no ale zauważ, że dziennikarze najcześciej podaja część prawdy a reszta to dokoloryzowanie na potrzeby artykułu, a potem innym zarzucaja, że czegos nie ma co według nich powinno być. Niech najpierw zastanowią się nad tym, co sami piszązwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a może sama się zastanów

   t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 17

   czy warto aż tak bronić pracodawcy? Gwarantuję, że nie doceni, że robisz z siebie głupka.
   Porównaj zdjęcia i zwróć uwagę choćby na bardzo banalną rzecz, jaką jest zieleń wokół...
   Wizualizacja "z...rozwiń całość

   czy warto aż tak bronić pracodawcy? Gwarantuję, że nie doceni, że robisz z siebie głupka.
   Porównaj zdjęcia i zwróć uwagę choćby na bardzo banalną rzecz, jaką jest zieleń wokół...
   Wizualizacja "z księżyca".zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   marko bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 24

   Ja nie twierdzę, że dziennikarze podają rzetelną i sprawdzoną prawdę. Twierdzę, że nie uwzględniłeś (łaś) w swoim komentarzu informacji, która na tę rzetelność wskazuje. A że jesteśmy w życiu wręcz...rozwiń całość

   Ja nie twierdzę, że dziennikarze podają rzetelną i sprawdzoną prawdę. Twierdzę, że nie uwzględniłeś (łaś) w swoim komentarzu informacji, która na tę rzetelność wskazuje. A że jesteśmy w życiu wręcz otoczeni kombinatorami i naciągaczami - słusznie, że ostrzega się przed być może kolejnym, na co dziennikarz przytoczył dowód. Ja tez życzę łebskim ludziom sukcesów, a korzystającym z ich pomysłów - pełnej satysfakcji. A nie dochodzenia swoim praw po sądach w sprawach o wyłudzenie, jakich pełno...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Nelli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

   wiesz, jak patrzałam, to pokoje u nich można zamówić na wielu portalach bookingowych, a przecież oni sami podają, że biorą przedpłaty. Żadna rewelacja. Odkrywanie rzeczy dawno odkrytych. To się...rozwiń całość

   wiesz, jak patrzałam, to pokoje u nich można zamówić na wielu portalach bookingowych, a przecież oni sami podają, że biorą przedpłaty. Żadna rewelacja. Odkrywanie rzeczy dawno odkrytych. To się właśnie nazywa rzetelność dziennikarska. Dać fakt, który jest dostępny dla każdego, że niby zweryfikowany i obtoczyć go dziennikarską panierką pomyj. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   U nas to już normalne, nawet kupienie kota w worku.

   Szwejk460Gusiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 22

   W tym kraju pod rządami ( nie mogę napisać żydowskimi bo cenzor zaraz to zdejmie, więc napiszę) ESKIMOSÓW wszystko już jest możliwe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic nowego

   Biskupia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 15

   od lat sprzedawana jest dziura w ziemi zwana mieszkaniem, a potem przy współudziale PINB dostaje pan kontener, a PINB umarza wały w budowie. Nic nowego Polacy to specjaliści w oszustwach. Zreszta z...rozwiń całość

   od lat sprzedawana jest dziura w ziemi zwana mieszkaniem, a potem przy współudziale PINB dostaje pan kontener, a PINB umarza wały w budowie. Nic nowego Polacy to specjaliści w oszustwach. Zreszta z taka prokuratura można robic dowlonie co się chce.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama