Nasza romantyczna schizofrenia

  Nasza romantyczna schizofrenia

  Aleksander Malak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od bez mała 200 lat pokutuje w naszym kraju zawołanie: "Mierz siły na zamiary!". Jak wskazuje na to wiek, hasełko jest romantyczne. I jako takie, cokolwiek durnowate.
  Ale, niestety, fantastycznie się przyjęło. I od bez mała 200 lat, my Polacy, ciągle porywamy się z motyką na słońce. Bo romantyczne "mierz siły na zamiary" (w oryginale "siłę", ale nie jesteśmy drobiazgowi), w przekładzie na pozytywizm znaczy właśnie tyle, co porywaj się z motyką na słońce. No to się rwiemy.

  Nie bardzo rozumiem, co się stało w ostatnich latach; może to nauczyciele zgnuśnieli i niechętnie już zadają uczniom wypracowania na temat "Co poeta miał na myśli", może to uczniowie uznali, że lepszym patronem szkoły od wieszcza będzie Doda, w każdym razie zauważyłem, że "mierz siły na zamiary" rozumiane jest na opak. Że niby najpierw musimy "zmierzyć siły", potem realizować zamiar. Naprawdę.

  Słyszę oto od mego, bądź co bądź, "kolegi" dziennikarza (i cóż, że telewizyjnego) jakoby minister od sportu wydając wojnę piłkarskiej centrali, "nie mierzył sił na zamiary". Ależ mierzył, drogi "kolego", jak najbardziej mierzył i jak prawdziwy romantyk porwał się z motyką na słońce.

  W tym miejscu należy zauważyć, że wszystkim mierzącym siły na zamiary zawsze przyświeca szczytny, czasem wręcz najświętszy, cel. Czy to będzie powstanie listopadowe, styczniowe, warszawskie, czy wojna z PZPN-em.

  Cel świetlany, praca herkulesowa, siły wątlutkie, ot, taka nasza romantyczna schizofrenia. A nuż się uda. A nawet jeżeli się nie uda, jakoś to będzie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama