Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie szpitale stracą przez Euro

Anna Gabińska
Akademicki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej, marzec 2012 roku: ćwiczenia przed Euro
Akademicki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej, marzec 2012 roku: ćwiczenia przed Euro Janusz Wójtowicz
Żaden z wrocławskich szpitali, które mają przyjmować rannych i chorych kibiców oraz gości podczas Euro we Wrocławiu, nie otrzyma dofinansowania od miasta ani od urzędu marszałkowskiego.

- Dostaliśmy zadanie, by podwyższyć gotowość szpitala w dniach rozgrywek, ale nikt nie pomyślał, by za tym poszły jakiekolwiek pieniądze - denerwuje się prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Tłumaczy, że szpital musi zapewnić dodatkowe dyżury lekarzy i pielęgniarek, a także sprzęt.

Kolejny problem to nieubezpieczeni pacjenci. Już teraz szpital ma milion złotych kosztów, których nie da się ściągnąć z wyleczonych cudzoziemców, bo z tymi krajami Polska nie ma podpisanych umów (np. Ukraina i Białoruś). - Po mistrzostwach może się okazać, że ta kwota się jeszcze powiększy - zauważa Witkiewicz.

Szpital przy Kamieńskiego ma odpowiadać za zabezpieczenie stadionu miejskiego na Pilczycach. Kliniki przy Borowskiej - za strefę kibica w Rynku, wojskowy przy Weigla został przeznaczony na obsługę VIP-ów. Tylko kliniki zwróciły się z prośbą do marszałka Dolnego Śląska o dofinansowanie w wysokości dwóch milionów złotych.

Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w urzędzie marszałkowskim, tłumaczy, że tych pieniędzy nie dostaną. - Akademicki Szpital Kliniczny wnosił o pieniądze na zabezpieczenie medyczne strefy kibica. Tym jednak zajmie się pogotowie ratunkowe - wyjaśnia Maroszek.

Zaznacza, że na Borowską będą kierowani pacjenci wymagający pomocy medycznej w szpitalu, którzy zostali już opatrzeni przez ratowników i lekarzy pogotowia. - Oznacza to, że na ASK nie będą nałożone żadne dodatkowe zadania. Wobec tego szpital nie dostanie dodatkowych pieniędzy - podkreśla Maroszek.

Zbigniew Dragan, wicedyrektor pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, informuje, że z budżetu państwa dostaną pół miliona złotych. To kwota na 6 ambulansów (trzy specjalistyczne i trzy podstawowe) z personelem, które będą wykorzystywane w czerwcu oprócz zwykłej liczby karetek.

Szpital wojskowy przy Weigla liczy się z dodatkowymi kosztami, ale raczej nie obawia się niewypłacalnych pacjentów. - Nie spodziewamy się, by ktoś z VIP-ów nie miał ubezpieczenia - mówi Marzena Kasperska, rzeczniczka szpitala. - Co innego, jeśli dojdzie do masowego wypadku. Wtedy będziemy przyjmować też innych pacjentów. Wśród nich mogą zdarzyć się nieubezpieczeni i może to wygenerować nam koszty. Ale jesteśmy dobrej myśli, że uda nam się je potem odzyskać - tłumaczy Kasperska.

W Warszawie urząd miasta zarezerwował w swoim budżecie prawie 4 mln zł dla siedmiu szpitali, dla których tamtejszy ratusz jest organem założycielskim. Wrocław nie ma żadnego szpitala i nic nie zarezerwował na ten cel.

Julia Wach z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia tłumaczy: - Szpitale nie muszą udostępniać dodatkowych łóżek, bo referencyjność nie polega na przygotowaniu ekstra-zasobów - podkreśla.

Wach dodaje, że za pacjentów ubezpieczonych wrocławskim szpitalom zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. A z nieubezpieczonymi będą musieli rozliczyć się sami, jak to robią wtedy, gdy nie ma masowych imprez.

Co to są szpitale referencyjne?
Prawie półtora roku temu spółka Ministerstwa Sportu i Turystyki PL.2012 wybrała szpitale w czterech miastach gospodarzach mistrzostw Euro 2012. Szpitale te nazywa się referencyjnymi, czyli przeznaczonymi do zabezpieczenia medycznego: stadionów, stref kibica, reprezentacji piłkarskich i tzw. UEFA Family, czyli przedstawicieli i gości UEFA, to znaczy VIP-ów. Szpitale referencyjne mają oddziały ratunkowe, chorób wewnętrznych i chirurgiczne wraz z chirurgią urazową. Głównym kryterium przy tworzeniu listy tego typu placówek było ich położenie w pobliżu tzw. Miejsc Oficjalnych Turnieju, czyli stadionu, strefy kibica i zakwaterowania UEFA Family, gwarantujące możliwie najkrótszy czas przewozu pacjenta do szpitala. W trakcie Euro 2012 podstawowa pomoc będzie udzielana na stadionie i w strefie kibica. ANA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocławskie szpitale stracą przez Euro - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska