Urzędnik dał koledze cynk, że jest interes do zrobienia

  Urzędnik dał koledze cynk, że jest interes do zrobienia

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ważny urzędnik bardzo pomocny w biznesie. Nowy skandal z członkiem władz województwa.
  Mnożą się etyczne wątpliwości wokół Grzegorza Romana, dziś członka zarządu województwa, a do marca dyrektora departamentu w urzędzie miejskim.

  Dotarliśmy do prokuratorskich materiałów, opisujących, jak Grzegorz Roman w prywatnej rozmowie zdradza znajomemu przedsiębiorcy poufne informacje warte miliony złotych.
  Chodzi o Dariusza D., szefa wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Mężczyzna jest oskarżony o powoływanie się na korupcyjne układy w urzędzie. Swojemu klientowi obiecał, że za łapówkę pomoże mu załatwić przekształcenie gruntu z przemysłowego na mieszkaniowy.

  Na przesłuchaniu w prokuraturze Dariusz D. opowiedział, jak dzięki znajomościom z wrocławskimi urzędnikami szybciej załatwiał sprawy, na które bez układów czekałby miesiącami.
  W grudniu 2007 roku od Grzegorza Romana usłyszał cenną wiadomość.
  W magistracie trwały właśnie negocjacje z firmą deweloperską z Dalekiego Wschodu, dotyczące przekształcenia pól irygacyjnych w osiedle mieszkaniowe. Teren, na który dziś odprowadzane są ścieki i sąsiadujące z nim grunty zyskałby na wartości.

  - Ktoś , kto jako pierwszy dostaje takie informacje, może zarobić - przyznaje Leszek Michniak, szef Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. - Ja nie słyszałem o planach inwestycji na polach irygacyjnych.
  Dyrektor Roman ujawnił je za to Dariuszowi D. w prywatnej rozmowie. Prosił, by informacji nie upubliczniać, bo urząd boi się wykupywania okolicznych gruntów przez zainteresowanych dużym zyskiem.
  - Jeżeli to od urzędnika przedsiębiorca otrzymuje sygnał, że jest do zrobienia atrakcyjny biznes, to jest to wysoce nieetyczne - komentuje Marek Woron, sekretarz Loży Dolnośląskiej Business Centre Club.

  Wiadomość pomogła Dariuszowi D. w korupcyjnej mistyfikacji. Plany magistratu sprzyjały pomysłowi przekształcenia gruntu jego klienta na mieszkaniowy. Powiedział więc właścicielowi terenu, że sprawę da się załatwić za łapówkę. Nie wiedział, że klient współpracuje z CBA. Architekt został zatrzymany po przyjęciu pierwszej raty.
  - Udzielanie przez urzędników takich informacji w takim trybie jest zachowaniem nieetycznym, ale powszechnym - przyznał Dariusz D. w śledztwie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś więcej o GR

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 56

   http://siechnice.pl/forum/viewtopic.php?t=158&postdays=0&postorder=asc&highlight=milioner&start=0

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prokuratura nie od etyki

   mlodywroclaw.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 53

   Zgodnie z prawem wszystkie informacje i dokumenty (robocze, czy nie) związane z wykonywaniem swoich zadań przez samorząd są JAWNE, chyba że nałożona została na nie tajemnica służbowa lub państwowa....rozwiń całość

   Zgodnie z prawem wszystkie informacje i dokumenty (robocze, czy nie) związane z wykonywaniem swoich zadań przez samorząd są JAWNE, chyba że nałożona została na nie tajemnica służbowa lub państwowa. W tym wypadku to nie miało miejsca, więc Grzegorz Roman mógł rozmawiać o tym z kim chciał. Dziwna jest tylko opinia wiceprezydenta, który ewidentnie pomylił administrację publiczną z biznesem.
   Prokuratura zaś nie jest od oceniania etyczności, lecz zgodności z prawem. Choć oczywiście dziennikarze mogą i powinni iść dalej.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama