Ważne
  Kopalni nie ma, ale interes już się rozkręca

  Kopalni nie ma, ale interes już się rozkręca

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Legnickie złoże węgla brunatnego to żyła złota. Czy trzeba je eksploatować, by na nim zarabiać?
  Niekoniecznie. Mechanizm tłumaczy nam anonimowo jeden z pośredników w handlu nieruchomościami:
  - Gdy na jakimś terenie pojawi się uprawdopodobniona informacja, że będzie tu wysypisko śmieci, kopalnia lub inny dopust boży, to można być pewnym, że ceny działek spadną. A kiedy zagrożenie minie, znowu pójdą w górę. Żeby zarobić, trzeba być czujnym. Tanio kupić, drogo sprzedać - przekonuje ekspert.


  Odkąd w mediach zaczął się szum o kopalni węgla brunatnego pod Legnicą, Tadeusz Kosturek, sołtys Raszówki, co jakiś czas odbiera telefony od ludzi zainteresowanych kupnem ziemi.
  - Pytają, czy przypadkiem ktoś we wsi nie sprzedałby kilku hektarów - mówi.

  Na razie mieszkańcy wiosek między Legnicą a Lubinem zachowują zimną krew. Owszem, zdarzają się działki po 2,5 tys. zł za ar, ale są i tacy, którzy chcą 7 tys. zł. Sołtys Karczowisk Jan Landeburski nie wierzy, że kopalnia kiedykolwiek powstanie.
  - Mieli trochę obaw ci, którzy u nas inwestowali, ale to już minęło - mówi Jan Landeburski. - Ruszyły budowy. Kto ma coś sprzedać, to sprzedaje. Kto ma coś kupić, to kupuje. Znowu jest normalnie.

  W jego Karczowiskach piękne osiedle pod lasem wybudowała wrocławska spółka Electus Hipoteczny. Tylko dwa domy jednorodzinne jeszcze czekają na nabywców, reszta została zasiedlona. I nie trzeba było wcale obniżać ceny za metr. Pewnie i na te dwa znajdą się nabywcy, bo im dłużej rząd zastanawia się nad wydobyciem legnickiego węgla, tym mocniej w mieszkańcach narasta przekonanie, że żadnej odkrywki tutaj nie będzie.

  - To Demecki wyciągnął tego trupa z szafy - przypomina właściciel jednego z na wpół wykończonych domków w Karczowiskach. Rzeczywiście, w 2003 roku Wacław Demecki - założyciel Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy - zarejestrował w Warszawie spółkę akcyjną Kombinat Górniczo-Energetyczny Manager, a rok później zorganizował pierwszą konferencję naukową na temat wydobycia podlegnickich złóż węgla brunatnego. Jest jednym z inicjatorów powstania przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie komitetu sterującego, który lobbuje za powstaniem odkrywki i elektrowni w okolicach Legnicy.

  Jaki interes ma w tym Wyższa Szkoła Menedżerska? Andrzej Treutz, rzecznik uczelni, mówi, że placówka liczy na uruchomienie (być może już od przyszłego roku) nowego kierunku - górnictwo i kształcenie kadr dla kopalni. Potem także dla elektrowni.
  - Przede wszystkim zależy nam jednak na rozwoju regionu - mówi Andrzej Treutz. - Uważamy, że uruchomienie wydobycia to ogromna szansa dla Legnicy, zwłaszcza w kontekście wyczerpujących się złóż miedzi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo