Szykują się na 6-latków

  Szykują się na 6-latków

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Co siódma dolnośląska szkoła nie ma świetlicy. Nie może więc przyjąć 6-latków do pierwszej klasy.
  Dolnośląskie Kuratorium Oświaty sprawdza, czy dolnośląskie podstawówki są przygotowane, by przyjąć sześciolatków do pierwszej klasy. Pierwsze takie dzieci pójdą do szkoły we wrześniu przyszłego roku.

  Szkoła musi mieć dodatkową, odpowiednio wyposażoną salę dla sześciolatków. Na podłodze takiego pomieszczenia powinien znaleźć się dywan, dzięki czemu dzieci mogłyby się tam bawić. Niezbędne są też odpowiedniej wielkości krzesełka i stoliki, a także zabawki. Do końca listopada kuratorium ma wysłać raport w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na podstawie tego dokumentu MEN będzie się starał o specjalne pieniądze z budżetu państwa na uzupełnienie braków.


  Wizytatorzy odwiedzają teraz szkoły i sprawdzają, czy są w nich świetlice. Na 735 podstawówek na Dolnym Śląsku 105 dzieci nie ma gdzie spędzać czasu w oczekiwaniu na lekcje lub po ich zakończeniu. Najgorzej wygląda to w byłym województwie legnickim. Tam na 135 szkół podstawowych nie ma świetlic w 35. Ale w samym Wrocławiu nie ma szkoły, w której zabrakłoby takiego miejsca.

  W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szczodrowie pod Sycowem uczy się 53 dzieci.
  - Do tej pory rodzice nie zgłaszali nam potrzeby prowadzenia świetlicy, więc jej nie mamy - tłumaczy dyrektor placówki Renata Kokot. - Ale uczą się u nas pięciolatki, więc czujemy się przygotowani. Musielibyśmy jedynie dostać pieniądze na etat dla nauczyciela do świetlicy.

  Dyrektorka szczodrowskiej podstawówki nie kryje, że to może oznaczać problem. Samorząd poproszony o dofinansowanie tak małej szkółki zacznie się bowiem zastanawiać, czy jej w ogóle nie zamknąć.
  - Nic podobnego - zapewnia Janina Jakubowska, rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. - Pieniądze na wprowadzenie sześciolatków do pierwszej klasy gwarantuje ministerstwo - dodaje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama