Kamienny deszcz pod Kłodzkiem

  Kamienny deszcz pod Kłodzkiem

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Młynów został ostrzelany przez oddalony o prawie pół kilometra kamieniołom. Grad odłamków skalnych poleciał na wioskę w środku dnia.
  Większość z nich była wielkości piłek do tenisa ziemnego. Zdarzały się jednak i takie, jak piłka nożna czy plażowa. Jeden z większych kamieni uderzył w ścianę domu pani Danuty Garncarz.

  - To był sądny dzień. Setki kamieni poleciały w naszą stronę. Jeden z nich poważnie uszkodził nową elewację domu - opowiada mieszkanka Młynowa. - Wszyscy żyjemy teraz w strachu. Przecież te głazy, które do nas doleciały, były tak wielkie, że mogły kogoś zabić.

  Zdaniem wielu mieszkańców wsi, stało się tak dlatego, że odstrzał w kamieniołomie szarogłazu był za silny. Podczas strzelania wykorzystano zbyt duże ładunki wybuchowe.

  Stanowczo zaprzecza temu dyrektor kopalni Daniel Berg.

  - Wydawanie materiałów kruszących skałę jest w naszej kopalni ściśle ewidencjonowane - podkreśla dyrektor Berg. - To, że tym razem odłamki skalne poleciały tak daleko, to wynik niejednorodnej struktury warstw skalnych.

  Dodaje, że podobny wypadek zdarzył się w kamieniołomie w Młynowie 10 lat temu. 
  - Za wszystkie wyrządzone szkody wypłacimy ludziom odszkodowania - zapewnia.

  Przestraszeni mieszkańcy wsi nie wierzą jednak w takie obietnice. O zagrożeniu powiadomili Okręgowy Urząd Górniczy w Wałbrzychu i policję.
  - Nie chcemy żyć we wsi, w której z nieba lecą kamienie i drżą domy - mówi Ryszard Żłobiński, sołtys Młynowa.

  Oburzenia nie kryje Ryszard Niebieszczański, wójt gminy Kłodzko, który o zagrożeniu dla życia ludzi powiadomił już prokuraturę.
  - Jeśli okaże się, że te kamienie poleciały na wioskę w wyniku błędu ludzi, będę dążył do zamknięcia kamieniołomu - zapowiada.

  Sprawą zajął się także Okręgowy Urząd Górniczy.
  - Rzeczywiście, odłamki skalne przeleciały poza 200-metrową dopuszczalną strefę - mówi Ireneusz Biel, dyrektor OUG w Wałbrzychu. - Zleciliśmy już rzeczoznawcy wykonanie ekspertyzy, która ma ustalić, co było przyczyną tak dużego rozrzutu odłamków skalnych. Wyniki będą znane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama