Wrocławska pamięć

  Wrocławska pamięć

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Haliną Okólską, współautorką książki "Cmentarze starego Wrocławia", wicedyrektorem Muzeum Miejskiego Wrocławia.
  Czy badając wrocławskie nekropolie, natrafiła Pani na jakieś zupełnie dotąd nieznane historie?

  Praca nad "Cmentarzami dawnego Wrocławia" trwała od 1983 roku, oczywiście z przerwami. Od samego początku wszystko zaskakiwało Marka Buraka i mnie. W tamtych latach o historii Wrocławia, szczególnie o historii XIX i pierwszej połowy XX wieku nie było wiele wiadomo. Odkryliśmy, jak wiele było pól cmentarnych - przed samą wojną aż około siedemdziesięciu! W książce jest ich więcej, bo nasze opisy dotyczą także tych, które zostały wcześniej zlikwidowane, co wiązało się z rozwojem urbanistycznym miasta i względami sanitarnymi. Okazało się, że są to pola bardzo różnych wyznań, przede wszystkim wielu odłamów protestanckich, a osoby tam pochowane są nam w większości nieznane. To było wielkie zaskoczenie.

  Czy w tamtych latach mieliście swobodny dostęp do źródeł?

  Podstawowe źródła są w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej , a także w Archiwum Archidiecezjalnym. Nie mieliśmy problemów z dotarciem do nich.

  Ciekawe są informacje o przykościelnych cmentarzach. Kiedy zostały zlikwidowane?

  Historia wrocławskich cmentarzy dzieli się na kilka etapów. Najpierw budowano je przy świątyniach. Po przejściu Śląska i Wrocławia pod panowanie pruskie Fryderyk II - oświecony władca, przywiązujący wielką wagę do warunków sanitarnych, wydał reskrypty nakazujące przeniesienie nekropolii poza mury miejskie z zabudową mieszkalną. Było to na początku lat siedemdziesiątych XVIII wieku. Przygotowując książkę, natrafiliśmy na reskrypt wydany w grudniu 1775 roku specjalnie dla Wrocławia. Zgodnie z tym prawem wszystkie nekropolie przy świątyniach zamknięto. Nadal zmarłych chowano jedynie w grobowcach rodzinnych.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama