18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: W piątek rozpoczęły się matury (ARKUSZE, ZDJĘCIA)

Weronika Skupin
Trzecia część "Dziadów", analiza bohaterów "Lalki" oraz porównanie tradycyjnej encyklopedii z Wikipedią. To, jak wynika z pierwszych przecieków, część zagadnień, z którymi walczyli dziś maturzyści. Egzamin maturalny, który rozpoczął się w piątek o godz. 9.00, nieco różni się od ubiegłorocznego. Przede wszystkim maturzyści nie zdają już ustnego egzaminu z języka obcego na poziomie rozszerzonym (podział na poziomy dotyczyć będzie tylko pisemnej matury z języka obcego). Na pierwszy ogień jak zwykle język polski. Poniżej szukaj arkuszu egzaminacyjnego z pytaniami.

ARKUSZ EGZAMINU 2012 - JĘZYK POLSKI
- Zdaję oczywiście przedmioty obowiązkowe, czyli polski, matematykę i język obcy. Wszystkie tylko na poziomie podstawowym. Ale oprócz tego także egzaminy z biologii, chemii, geografii i fizyki - mówił przed wejściem na salę Konrad Nożewski z klasy 3 LS w XXIV LO przy ul. Powstańców Śląskich. Konrad uczył się w klasie sportowej. Chciałby studiować na AWF lub Akademii Medycznej.

Matury w wakacje? To pomysł dyrektorów szkół (SKOMENTUJ)

Dziś absolwenci szkół ponadgimnazjalnych pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W zeszłym roku po przerwie rozpoczynał się egzamin na poziomie rozszerzonym z tego samego przedmiotu. Teraz jednak w piątek o godz. 14 czeka wiedza o tańcu. Część rozszerzoną polskiego maturzyści napiszą w poniedziałek (7 maja) o godz. 9. Z kolei o godz. 14 czeka ich sprawdzian z historii muzyki.

Dwa tematy, z których trzeba było wybrać jeden, pochodziły ze ścisłego kanonu lektur. Wybierając pierwszy, trzeba było się wykazać znajomością "Dziadów" Adama Mickiewicza. W oparciu o scenę z balu u Senatora, maturzyści musieli porównać postawy dwóch grup: towarzystwa stolikowego i Nowosilcowa. Drugie zagadnienie polegało na porównaniu Izabeli Łęckiej z "Lalki" Bolesława Prusa i Joanny Podborskiej z "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

- Najłatwiejsze było zadanie na czytanie ze zrozumieniem - zacierali ręce maturzyści z XII LO przy pl. Orląt Lwowskich. Ta część testu polegała m.in. na porównaniu tradycyjnej encyklopedii z internetową Wikipedią.

- To dopiero początek, egzaminów jest więcej - mówi Konrad Nożewski z XXIV LO przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu. Konrad wybiera się po ogólniaku na AWF, chociaż zastanawia się też nad Akademią Medyczną. Czeka go prawdziwy maraton, bo poza obowiązkowymi przedmiotami (matematyka i język obcy) wybrał sobie także biologię, chemię, geografię i fizykę.

- Pierwszy dzień matur upłynął spokojnie. Nie dotarły do nas żadne informacje o nieprawidłowościach - poinformował Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

Ciąg dalszy w poniedziałek. Na ten dzień zaplanowano egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz egzamin z wiedzy o tańcu. We wtorek matematyka (poziom podstawowy) i łacina. W środę znów matematyka (poziom rozszerzony) i historia sztuki. Czwartek to czas na język angielski, w piątek maturzyści zdają wos. oraz fizykę i astronomię. Egzaminy zakończą się 25 maja. Wyniki maturzyści poznają 29 czerwca.

Ministerstwo edukacji ma w maju ujawnić zmiany, które chce wprowadzić w maturach. Rezygnację z egzaminu ustnego z polskiego nauczyciele tłumaczą tym, że uczniowie kupują prezentacje w internecie. Maturzyści z kolei twierdzą, że to niepotrzebny stres, który i tak nie sprawdza umiejętności.

Na koniec ciekawostka. Nie wszyscy maturzyści wiedzą, że pomysł na ich zmagania narodził się na Dolnym Śląsku. Ojcem egzaminu dojrzałości był Karl von Zedlitz, pochodzący z Czarnego Boru w powiecie wałbrzyskim. W 1788 r. wprowadził on maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich. Była ona kluczem do elity i pozwalała na podjęcie studiów lub pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska