Trzynastu górników rannych w kopalni miedzi

  Trzynastu górników rannych w kopalni miedzi

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wstrząs w ZG Polkowice-Sieroszowice. Część górników zdążyła uciec przed skałami.
  Po silnym wstrząsie w kopalni Polkowice-Sieroszowice, w środę nad ranem, w rejonie zagrożenia znalazło się siedemnastu górników. Trzynastu z nich zostało rannych. Większość sama zdołała wydostać się spod skał. Gdyby nie doświadczenie tych, którzy po trzaskach domyślili się, że nadciąga trzęsienie, rannych mogłoby być więcej.

  Potwierdza to Jan Zimroz, długoletni dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.
  - Są sygnały ostrzegawcze, które potrafią czytać osoby długo pracujące pod ziemią: trzaski, wzrost dźwięczności wyrobisk - mówi.

  Górnik z kopalni Rudna, gdzie często są wstrząsy, opowiada, iż te sygnały wiele razy uratowały pracownikom życie.
  - Góra ciśnie, obsypują się skały z ociosów (ścian), słychać pęknięcia w stropie. Można się spodziewać, że zaraz przygrzeje i trzeba uciekać - opowiada.

  Tak też było w środę w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Górnicy opowiadali nam, że słyszeli dziwny odgłos, jakby trzeszczenie. Doświadczenie podpowiadało im, czego mogą się spodziewać. I zaczęli szybko wycofywać się z oddziału. Za chwilę kawałki skał zasypały chodnik.

  Ale nie wszyscy mogli słyszeć trzaski. Roman Kochanowski był w wiertnicy, maszynie urabiającej skały na przodku, kiedy poczuł silny wstrząs.
  - To był moment, ułamek sekundy. Potem wszędzie był już tylko kurz. Nic nie widziałem - wspomina Kochanowski, mieszkaniec Wałbrzycha. - Pamiętam, że spadłem z fotela. Boli mnie kręgosłup - opowiada.

  Mężczyzna pamięta jeszcze ogromne rumowisko i krzyk kolegi gdzieś z boku, przysypanego, jak się okazało, w maszynie. Ze swojej wydostał się o własnych siłach.
  - Kolegę wyciągnął nasz przodowy - dodaje operator wiertnicy. Wałbrzyszanin leży na oddziale urazowo-ortopedycznym w szpitalu im. Jonstona w Lubinie, razem z trzema innymi poszkodowanymi górnikami.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama